www.what2do.co.il

האם לא הושגה הסכמת הורים למינוי בן ממשיך?

דרגו את המאמר

האם לא הושגה הסכמת הורים למינוי בן ממשיך?

האם נדרשת הסכמת הורים למינוי בן ממשיך?

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר (בע"א 1133/02) פסק דין של בית המשפט לענייני משפחה אשר עסק בהסכמת הורים למינוי בן ממשיך. בפסק הדין בבית משפט קמא, נקבע כי מינויו של הבן כבן ממשיך דינו להתבטל, וזאת משום שלא הוכחה הסכמתה של האם המנוחה למינוי האמור.


מדובר בנחלה אשר הזכויות בה התקבלו על שם האב בלבד, מהסוכנות היהודית, בשנת 1955. 19 שנים לאחר מכן ערך האב מסמך ולפיו הוא מעוניין להעביר את הזכויות בנחלה לבנו, בתור בן ממשיך. כעבור 11 שנה, האב נפטר, והזכויות במשק עברו על שם האם בהתאם להוראות חוזה החכירה. בשנת 1996, 11 שנים לאחר פטירת האב, הלכה גם האם לבית עולמה.

 

הבן, אשר האב החליט על מינויו כבן ממשיך בשנת 1974, ביקש ליישם את האמור בהצהרה. מנגד, ילדיה האחרים של האם טענו כי על פי צו ירושה (האם לא הותירה צוואה), יש לחלק את הזכויות בנחלה בחלקים שווים בין ארבעתם. הסוכנות היהודית הודיעה לאחר פטירת האם למנהל מקרקעי ישראל כי היא מתכוונת לרשום את הזכויות בנחלה על שמו של הבן הממשיך. מנהל מקרקעי ישראל אישר את ההודעה.


בעקבות הרישום, פנו אחיו של הבן הממשיך בתביעה לבית המשפט וביקשו את חלוקת הזכויות בנחלה באופן שווה. הטענה העיקרית אשר הוצגה על ידי האחים ה"מנושלים" הייתה – המינוי נרשם על ידי האב, בעצמו, ולא הוכח כי האם המנוחה הייתה שותפה להחלטה זו. האחים טענו כי היות ושני ההורים היו "ברי הרשות" במשק (חרף רישום הנחלה על שמו של האב בלבד), לא ניתן להעביר את הזכויות לבן הממשיך ללא הוכחת הסכמת האם.

 

בית המשפט מבטל את המינוי


בית המשפט לענייני משפחה קיבל את תביעת האחים וביטל את הרישום. בפסק הדין נכתב כי למרות שמדובר בנחלה אשר הייתה רשומה על שמו של האב בלבד, מכוח הלכת השיתוף יש לקבוע כי הזכויות בנחלה היו שוות – של האב ושל האם.

 

אי לכך, האם הייתה בעלת זכויות במשק ועל מנת לקבוע את הנתבע כבן ממשיך, היה על האב להחתים גם אותה על ההצהרה. נקבע כי היות וחתימה כאמור נעדרה מההצהרה, המסמך אינו בעל תוקף משפטי. יתרה מכך, הנתבע לא השכיל להוכיח בפני בית המשפט כי אמו אכן הייתה מעוניינת לקבוע אותו כבן ממשיך בנחלה.


מינויו של הבן הממשיך נבחן על ידי בית המשפט גם במסגרת חוק המתנה. בית המשפט קבע כי על פי חוק זה, ובהעדר מסמך כתוב בידי האם, לא ניתן לראות באחרונה כמי שהסכימה על מתן הנחלה לבן הממשיך. לא זו אף זו, הבן הממשיך במקרה זה לא עסק כלל בחקלאות, לא גר במשק ההורים לאחר מינויו ולא ענה לקריטריונים אשר נקבעו לעניין זה בפסיקה.


הבן הממשיך מיהר להגיש ערעור על החלטה זו, אך בית המשפט דחה את הערעור ואישר את פסק דינו של בית המשפט לענייני משפחה. בפסק הדין במחוזי נקבע כי אין די בהסכמתם של מנהל מקרקעי ישראל והסוכנות היהודית, והיה על המערער להוכיח גם את הסכמת אימו המנוחה למהלך. אי לכך, נקבע כי יש להחיל על המקרה את הוראות סעיף 114 לחוק הירושה, לפיו משק חקלאי יועבר במלואו למי אשר יכול לקיימו, וזה יפצה את היורשים האחרים (במידה והמגיע לו מן העיזבון נמוך משווי המשק).

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.