www.what2do.co.il

העלמת מס משכירות ומבצע אכיפה של רשות המיסים

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

העלמת מס משכירות ומבצע אכיפה של רשות המיסים

רשות המיסים במאבק כנגד עבירות מס בנכסים


אנשי אגף החקירות של רשות המיסים "פשטו" לאחרונה על שורה ארוכה של נכסים ומחסנים בישוב רישפון. מטרת הפעולה הייתה לאתר ולאשש חשדות בנוגע להעלמות מס מהכנסות שהינן תולדה של השכרת נכסים למסחר ומגורים ביישוב. פקיד שומה חקירות תל אביב, רון חכם, הוא הגורם המוביל אשר עמד בראש הפשיטה. חכם מנהל כיום את משרד החקירות ברשות המיסים האחראי על אזור השרון וגוש דן.

 

בראיון למגזין הכלכלי "גלובס", חכם מציין כי רישפון לא נבחרה כיעד אקראי אלא כיישוב אשר תלונות רבות התנקזו אליו בעת האחרונה. לדבריו, מדובר בפשיטה אשר מהווה את פתיחתו של מבצע רחב היקף. במסגרת הראיון ל"גלובס", חכם חושף כי משכירי דירות ונכסים נמצאים כעת "על הכוונת" מבחינת אכיפה של עבירות מס. הוא מוסיף כי רשות המיסים רואה במבצע ברישפון, ובמהלכים נוספים בסגנון זה אשר מתוכננים בעתיד, כחלק עיקרי מפעולותיה הצפויות בשנת 2013.


שלב שני ל"קו הצדק"


ברשות המיסים מציינים כי מאז יציאתו לדרך של "קו הצדק" (שירות המאפשר הגשת תלונות כנגד העלמות מס), התקבלו כרבבת פניות אשר רבות מהן היו ממוקדות בפעילות בלתי חוקית מבחינת עבירות מס ברישפון. התלונות נגעו הן להשכרת נכסים למגורים, והן בנוגע לשכירות עסקית. אי לכך, ברשות המיסים החליטו לפעול בנושא מעבר למישור האזרחי ולעשות זאת בשילוב עם הליכים פליליים. לדבריו של חכם, היישוב היוקרתי רישפון מהווה עבור רשות המיסים מקום טוב להתחיל בו, וזאת נוכח ההרתעה המקופלת במשימה כנגד עברייני מס מה"עשיריון העליון". ברשות המיסים מדגישים כי נמצאו ברישפון עבירות מס מארבעה סוגים שונים.


לא זו אף זו, חכם ציין כי היקף העבירות הצליח לגרום אף לו ל"חוסר נוחות", וזאת חרף וותקו הרב בתחום (29 שנים ברשות המיסים ותשע שנים באגף החקירות). הוא הוסיף כי ריכוז עבירות המס ביישוב היה גבוה והתאים לאיסוף המודיעין שנערך טרם המבצע. חשוב להדגיש כי הפעילות כנגד רישפון איננה מיוחדת ספציפית ליישובי השרון או גוש דן.


שוויון בנטל הכלכלי


כפי שצוין לעיל, רשות המיסים שמה לעצמה למטרה להיאבק בתופעה וגם דוכנים במרכזי קניות או דירות מפוצלות עומדים על הפרק. חכם מדגיש כי היות והוא עומד בראש הפעולה מבחינת רשות המיסים, עבירות אחרות (לדוגמא, כנגד חוק התכנון והבניה או פקודת העיריות) אינן מעסיקות אותו. "עבירות המס הן המטרה שלי", הוא מדגיש.

 

לדוגמא, במידה ואדם מוכר דירה אשר מחולקת לחמש יחידות דיור, והוא עושה את העסקה תוך כדי קבלת פטור ממס שבח, הוא איננו זכאי לפטור אלא על דירה אחת מתוך חמשת הפיצולים. מבחינתו של חכם, העבירה הרלבנטית כאן קשורה לאי תשלום מס שבח ולא להפרת חוקי הבנייה.


חכם אמר כי הוא רואה בפעילות רשות המיסים כ"צדק חברתי של ממש". לדבריו, בימים בהם התקשורת והציבור עוסקים רבות במונחים כגון "שוויון בנטל", המאבק בעבירות המס הינו דרישה ברורה לשוויון בנטל הכלכלי. "ברמה האישית, אינני אוהב שמכנים את המאבק בעבירות המס כמלשינון", הוא מבקש לציין, "מדובר בצדק אשר ימנע עוול מכל הציבור, וזאת משום שהקופה הציבורית היא הקורבן של העבירות הללו".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

מס רכישה, מהו?

מהו מס רכישה? מהו המס על רכישת דירה שנייה? האם יש לשלם מס רכישה בעבור דירה שנתקבלה במתנה? כיצד ניתן להעריך בעצמך את שווי הדירה? 

העברת בעלות בדירה בין קרובים - מס רכישה?

האם העברת בעלות בדירה בין קרובים חייבת במס רכישה? כיצד משפיעה עובדת מגורים בדירה בעת העברת הבעלות? מה עם ידועים בציבור? 

האם מס שבח על נכס שהועבר בין בני משפחה?

העברת בעלות על מקרקעין דורשת תשלום מיסים שונים כגון מס שבח. בדרך כלל, העברת נכס במקרקעין פטורה מתשלום מס שבח כל אימת שבמשך ארבע השנים שקדמו לה לא הועברו מקרקעין נוספים על ידי הנותן... 

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

מהו חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה? מהן מטרות הוראת השעה? 

השגה על שומות מקרקעין - הנוהל המעודכן

מקורו של הנוהל בהחלטה 1181 אשר הצביעה על הצורך שיש בהפרדה בין הגוף אשר אמור לדון בהשגות וערעורים על השומות, לבין הגוף אשר עורך את השומות... 

הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין

מהי הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין? מהו ניכוי מס במקור? מהם המכשולים הנובעים מרפורמה זו? 

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

האם עירייה רשאית לפעול לגביית חוב ארנונה עתיק? אימתי מתיישן חוב ארנונה? 

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל"ן

בעקבות רפורמת המיסוי בעסקאות נדלן, כל מי שבידו שתי דירות מגורים ומעלה, וברצונו למכור אחת מהן נדרש לשלם מס שבח במכירה, למעט במקרים חריגים כמו דירות שנתקבלו בירושה בתנאים מסוימים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.