www.what2do.co.il

חוזה מקרקעין, האם בכתב בלבד?

דרגו את המאמר

חוזה מקרקעין, האם בכתב בלבד?

דרישת הכתב בעסקאות מקרקעין:

בעסקת במקרקעין נדרש מסמך בכתב בהתאם להוראת סעיף 8 בחוק המקרקעין, הקובעת כי התחייבות לעשות עסקה במקרקעין טעונה מסמך בכתב.

הלכה היא כי דרישת הכתב שבסעיף 8 היא קונסטיטוטיבית, משמע, בהעדר מסמך בכתב לא נוצרה פעולה משפטית.

 

אלו פרטים צריכים להיות בהסכם?

 

עוד נפסק, כי ההסכם בכתב צריך לכלול את התנאים ההכרחיים להתקשרות ולהיותו הסכם מחייב במקרקעין ואלו הם:

 

  • שמות הצדדים
  • מהות הנכס
  • מהות העסקה
  • התמורה
  • זמני התשלום
  • הוצאות
  • מיסים

 

מה לגבי תשלום על החשבון?


במשך הזמן נקבעו בפסיקה סייגים לדרישת הכתב המהותית: נקבע כי קבלה בדבר תשלום על חשבון העסקה ממלאת אחר דרישת הכתב כאשר הפרטים החסרים הושלמו על ידי מנגנוני השלמה. נקבע כי די באסופת מסמכים כדי להעיד על העסקה, אף אם כל מסמך לעצמו לא יספיק וכן נקבע, כי סעיף 8 אינו מחייב, בכל מקרה, חתימה, אף לא זו של המוכר, כתנאי לתוקפה של התחייבות במקרקעין.

 

פסיקת בתי המשפט

הפסיקה הדנה בהיקפה של דרישת הכתב מתייחסת למקרים בהם השאלה המרכזית היא האם די במסמכים הקיימים כדי להעיד על קיומה של עסקה במקרקעין שיש בה גמירות דעת ומסוימות ועל פי רוב, המקרים הנדונים עוסקים בשאלה האם המשא ומתן הבשיל לכדי חוזה.

 

ההסכם נחתם ונעלם

 

בפרשת גרומט נ’ סרוסי, נדון מקרה בו אחת מהשאלות שבמחלוקת לפני בית המשפט התייחסה לקיומו או לאי-קיומו של מסמך נוסף, אשר לפי עדות עו"ד שני נחתם על ידי בעלי הדין ונלקח ממשרדו על-ידי המערערת ובנה ולא הוחזר לו.

 

בית משפט קמא קבע על סמך עדות בעל-פה שמסמך זה אכן היה קיים, נחתם על ידי המערערת, הוצא ממשרדו של עורך הדין על ידי המערערת ובנה ונעלם. בבית המשפט העליון לא עלתה במפורש השאלה האם ניתן להוכיח קיומו של מסמך בכתב באמצעות עדות בעל-פה, אלא הטענה הייתה כי העדות על בסיסה הוכח קיומו של המסמך נסתרת על ידי תצהירו של העד.

 

בית המשפט העליון לא דן בכך וקבע כי גם אם קיימת סתירה הרי שהוא מגיע לתוצאת פסק הדין בדרך אחרת. דהיינו, בעניין גרומט הדבר אמנם לא נאמר במפורש אולם, בית המשפט העליון כשתיאר את קביעותיו של בית משפט קמא לא קבע כי כלל לא ניתן להוכיח מסמך בכתב באמצעות עדות בעל-פה ואף לא הטיל בכך ספק. כמו כן, אף לא נטען באותו עניין ששגה בית משפט קמא כאשר קבע קיומו של מסמך בכתב על בסיס עדות בעל-פה.

 

עותק מההסכם הושאר בידי צד אחד המתכחש ללהסכם

 

בפרשת קראדי נ’ חדד התקבלו ראיות בעל פה להוכחת קיומו של הסכם בכתב ותוכנו כאשר העותק היחיד של המסמך עצמו נשאר בידי הצד השני המתכחש לו. פסק הדין הפנה לעניין גרומט הנ"ל.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.