www.what2do.co.il

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

דרגו את המאמר

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

משרד המשפטים, בשיתוף עם משרד הבינוי והשיכון, הקים מאגר שמאים אשר אמור לפעול בתחום הפינוי בינוי. המשרדים אישרו גם תקנות ובהן סדרי דין בנוגע לבקשות אשר יונחו על שולחנם של השמאים הללו. למהלכים אלה קדמה קביעת תקנות באשר לשכר טרחתם של השמאים. צעד זה נעשה על ידי המשרדים הממשלתיים בשיתוף עם מועצת שמאי המקרקעין.


מעתה, בבנין בו ישנו רוב של דיירים אשר מעוניינים בפרויקט פינוי בינוי, יוכלו האחרונים לפנות ליו"ר הוועדה להתחדשות עירוני לשם מינוי "שמאי פינוי בינוי". תפקידו של השמאי יהיה להכריע בסוגיות הכדאיות של הפרויקט המדובר. יו"ר הוועדה תמנה, לאחר הנחת הבקשה לפתחה, שמאי מתוך רשימת השמאים באופן אקראי.

 

רוב דיירים הינו 51% בכל בניין, ו-66% במקבץ של בניינים. במקרים בהם הרוב הינו מובהק – 80% במקבץ בניינים ו-67% בכל בניין – הדיירים הסרבנים עלולים לחשוף עצמם לתביעות נזיקין מצד הרוב. הרציונאל הוא כי במקרים רבים נובעת הסרבנות מסחטנות.


לאחר שהשמאי אשר מונה על ידי יו"ר הוועדה יעמוד על כדאיות העסקה, תהיה פתוחה בפני דייר הסבור כי שווי דירתו הנוכחית גבוה משווי הדירה בפרויקט לבקש הערכה ספציפית לדירתו. עם זאת, יהיה על הדייר הנ"ל לשאת בעלותה של ההערכה הפרטנית. כמו כן, בתקנות נקבעו כללים בנוגע לשכ"ט של שמאי פינוי בינוי וזה ייקבע באופן הדרגתי על פי מספר הדירות ערב ביצוע העסקה.


התקנות מתייחסות גם לשכר טרחה חריג וגם למקרים בהם שמאי המקרקעין מפסיק את עבודתו. שבעה שמאים מונו למאגר וזאת לאחר שהללו נבחרו מבין רבים שהגישו מועמדותם. עבודתו של השמאי תכלול ביקור בסביבת הפרויקט, ביקור במספר דירות אופייניות בבניינים המדוברים, קיום שימוע ודיון אשר יתייחס הן להתנגדויות והן לטענות התומכים, ובחינת העסקה אל מול התוכניות המיועדות לשטח.

 

השמאי ישקלל את הנתונים השונים אשר יעלו בבדיקתו וייקבע את הכרעתו על סמך ניסיונו המקצועי. במסגרת קביעתו יעמוד השמאי על כדאיות העסקה וכן יציע תנאים להגברת כדאיותה במידה והיא אינה כדאית מבחינה כלכלית.


שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס, התייחס להקמת המאגר, "פינוי בינוי הינו למעשה כלי אשר מאפשר לאוכלוסיות מעוטות יכולת וחלשות להתחיל חיים חדשים בדיור הולם עם רווחה כלכלית וללא עלות נוספת מבחינתם". השר הוסיף כי "ההחלטה על הקמת המאגר מצטרפת לשורה של החלטות אשר התקבלו במשרד הבינוי והשיכון ואשר מטרתן להקל על פרויקטי פינוי בינוי".
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. 

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין? 

איך בוחרים קבלן לתמ"א 38?

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב... 

היבטים על תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

האם דיירים יכולים מיוזמתם להרים פרויקט של תמ"א 38? להלן מאמר קצר אשר סוקר את ההיבטים השונים בעניין זה... 

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

בעקבות המחאה, הוקם מאגר שמאי מקרקעין לשיפור השירות הציבורי בנוגע לפרויקט פינוי בינוי... 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

תמ"א 35, מה הוראות התכנית?

תמ"א 35 היא תכנית לפיתוח ובניית המדינה תוך שמירה על שטחים פתוחים ורציפים, והגנה על הטבע, החקלאות והנופים של המדינה.  



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.