www.what2do.co.il

רואה חשבון איננו רשאי לייצג לקוחות מול רשות המיסים בסוגיות מיסוי מקרקעין

דרגו את המאמר

רואה חשבון איננו רשאי לייצג לקוחות מול רשות המיסים בסוגיות מיסוי מקרקעין

עורכי דין וסמכותם הבלעדית לעסוק במיסוי מקרקעין


בית המשפט העליון קבע במסגרת פסק דין שניתן על ידו בתחילת השבוע (20.11) כי עורכי דין מחזיקים בסמכות בלעדית לעסוק בסוגיות הקשורות למיסוי מקרקעין. מדובר בדחיית עתירה שהוגשה על ידי רואת חשבון כנגד סעיף 109 לחוק מיסוי מקרקעין.


השופט, אליקים רובינשטיין, כתב בפסק דינו כי הונחה לפניו מחלוקת בין שתי "גילדות" מכובדות בנושא כלכלי חשוב מאין כמוהו. מצד אחד, העותרת, רואת חשבון אשר טענה כי היא רשאית לעסוק במיסוי מקרקעין במסגרת ייצוג לקוחותיה מול רשות המיסים. כמו כן, לשכת רואי החשבון הצטרפה לעותרת וטענה כי נוכח מסלולי ההשכלה וההכשרה של חבריה, אין ספק כי הם מסוגלים להעניק מענה ראוי ונכון לציבור המבקש להשיג על שומות מיסוי מקרקעין.

 

יתרה מכך, לשכת רואי החשבון אף טענה כי רואי החשבון יוכלו לעשות את המלאכה הנ"ל יותר טוב מעורכי הדין. העותרת הוסיפה כי ההוראה בחוק אשר מגבילה את רואי החשבון מלייצג לקוחות מול רשות המיסים בסוגיות הקשורות למיסוי מקרקעין עולה כדי "הגבלה בלתי צודקת של חופש העיסוק".


לשכת עורכי הדין עמדה מן הצד השני של המתרס. באי כוחה של הלשכה טענו כי כלל ייחוד המקצוע במקרה דנן איננו אלא כלל חוקתי שתכליתו אחת - הענקת שירותים על ידי מי שהוסמך וראוי לעשות זאת. בלשכה טענו כי כשם שרופא איננו יכול לייצג אדם בהליכים הנוגעים לרשלנות רפואית, כך אין להתיר לרואה חשבון לייצג לקוח בסוגיות משפטיות הקשורות במיסים.


בית המשפט מקבל את עמדת לשכת עורכי הדין


בית המשפט התייחס בפסק דינו גם לחוות דעת מטעם שר האוצר, שר המשפטים והכנסת. חוות הדעת הנ"ל צידדו בטענותיה של לשכת עורכי הדין. דהיינו, נטען כי לא מדובר בהוראת חוק המנוגדת לחופש העיסוק.


כפי שצוין לעיל, בית המשפט העליון קיבל את טענותיה של לשכת עורכי הדין וקבע כי רק חבריה הינם ברי סמכות לייצג לקוחות מול רשות המיסים בסוגיות כגון דא. עתירתה של רואת החשבון נדחתה והיא חויבה בתשלום 30,000 שקלים הוצאות משפט. "חופש העיסוק איננו זכות בלתי מוגבלת", קבע השופט רובינשטיין, "ישנם מקצועות דווקניים אשר הוראות חוק ספציפיות מסדירות את המלאכות הקשורות בהם".


דוגמא לכך הינה ייצוג מול רשויות מנהליות וציבוריות כגון רשות המיסים. בית המשפט ציין כי עסקינן אפוא בעניין של התמחות. דהיינו, כפי שאורטופד איננו יכול להעניק טיפולים רפואיים מורכבים כגסטרולוג, כך רואה חשבון איננו בר סמכא לסייע ללקוחותיו מבחינה משפטית. יתרה מכך, בג"צ קבע כי לא מדובר בהוראת חוק פוגענית אשר היה מקום להביא לביטולה במסגרת הליך בפני בית המשפט העליון.


באתר "דה מארקר" התפרסמו תגובות הצדדים לאחר מתן פסק הדין. העותרת, רואת החשבון, טענה כי בית המשפט שגה בבואו לפרש באופן מצומצם את הסעיף המדובר. לטענתה, לא יכולה להיות מחלוקת שעסקינן באפליה אסורה כנגד ציבור רואי החשבון בישראל. מנגד, בלשכת עורכי הדין הביעו סיפוק מפסק הדין. יו"ר הלשכה, עו"ד דורון ברזילי, אמר כי מדובר במהלך חשוב מבחינתו של בית המשפט העליון אשר עוצר "פעם נוספת" מהלכים כנגד עורכי הדין.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

מס רכישה, מהו?

מהו מס רכישה? מהו המס על רכישת דירה שנייה? האם יש לשלם מס רכישה בעבור דירה שנתקבלה במתנה? כיצד ניתן להעריך בעצמך את שווי הדירה? 

העברת בעלות בדירה בין קרובים - מס רכישה?

האם העברת בעלות בדירה בין קרובים חייבת במס רכישה? כיצד משפיעה עובדת מגורים בדירה בעת העברת הבעלות? מה עם ידועים בציבור? 

האם מס שבח על נכס שהועבר בין בני משפחה?

העברת בעלות על מקרקעין דורשת תשלום מיסים שונים כגון מס שבח. בדרך כלל, העברת נכס במקרקעין פטורה מתשלום מס שבח כל אימת שבמשך ארבע השנים שקדמו לה לא הועברו מקרקעין נוספים על ידי הנותן... 

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

מהו חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה? מהן מטרות הוראת השעה? 

השגה על שומות מקרקעין - הנוהל המעודכן

מקורו של הנוהל בהחלטה 1181 אשר הצביעה על הצורך שיש בהפרדה בין הגוף אשר אמור לדון בהשגות וערעורים על השומות, לבין הגוף אשר עורך את השומות... 

הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין

מהי הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין? מהו ניכוי מס במקור? מהם המכשולים הנובעים מרפורמה זו? 

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

האם עירייה רשאית לפעול לגביית חוב ארנונה עתיק? אימתי מתיישן חוב ארנונה? 

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל"ן

בעקבות רפורמת המיסוי בעסקאות נדלן, כל מי שבידו שתי דירות מגורים ומעלה, וברצונו למכור אחת מהן נדרש לשלם מס שבח במכירה, למעט במקרים חריגים כמו דירות שנתקבלו בירושה בתנאים מסוימים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.