www.what2do.co.il

פטור ממס שבח - ירושה

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פטור ממס שבח - ירושה

יורשים אשר הועברה לחזקתם דירת מגורים במסגרת ירושה יכולים למכור את הנכס מבלי לשאת בתשלום מס שבח (המוטל על מוכרי דירות אחת לכל ארבע שנים). מדובר בהוראת חוק אשר מטרתה למנוע סכסוכים בין יורשים כאשר הם מעוניינים מחד גיסא למכור את הנכס, אך חוששים מתשלום מס שבח מאידך. סעיף 49ב(5) לחוק מיסוי מקרקעין קובע כי מוכר דירת מגורים יהיה פטור מתשלום מס בעת מכירתה במידה והתקיים אחד מהתנאים הבאים:

 

  • מדובר בדירת מגורים מזכה.
  • המוכר הינו בן זוג של המוריש, צאצא שלו או בן זוגו של צאצא המוריש.
  • בטרם הלך המוריש לבית עולמו, היה הוא בעליה של דירת מגורים אחת בלבד.
  • במידה והמוריש היה בחיים הוא היה יכול למכור את הנכס ללא תשלום מס בגין המכירה.


סעיף זה קובע כי רק דירת מגורים מזכה אשר נתקבלה בירושה יכולה להיכנס בגדרו. לדוגמא, לעיתים קשישים מעבירים לפני מותם את זכויותיהם בדירה במתנה לבני משפחה או אחרים. העברת מתנה ללא תמורה, כל אימת שהמוריש בחיים, איננה נכנסת אפוא בגדרי סעיף זה. תנאי נוסף הוא קרבה משפחתית בין היורש לבין המוריש. בקרבת משפחה זו לא ניתן למנות אחים ועל המוריש והיורש להיות בנו של המוריש בן זוגו, בנו, נכדו או כל אחד מבני זוגם של אלה.


יורש אשר מבקש לעשות בסעיף זה שימוש לשם פטור, מומלץ לו לפנות לעורך דין העוסק בדיני מקרקעין וסוגיות מיסוי. בתי המשפט העניקו במרוצת השנים פרשנות רחבה ומורכבת לסעיפים אלו, וכן ישנם שינויים רבים בהוראות החוק בהתאם לתמורות בשוק הנדל"ן.


מכירת הדירה בין היורשים


שאלה אשר עולה פעמים רבות בקרב יורשים היא האם ניתן למכור את הדירה בין היורשים? סעיף 5ג(4) לחוק מיסוי מקרקעין קובע כי חלוקת נכסי עיזבון בין יורשים איננה עסקת מכירה וזאת כל אימת שניתנה תמורה כספית בכסף (או בשווה כסף אשר אינו חלק מנכסי העיזבון). הורשה איננה מכירה ועל כן היא אינה מחויבת במס. כמו כן, העברת דירה מהורשה בין היורשים מהווה למעשה חלוקה בנכסי עיזבון ועל פניה היא איננה פעולת מכירה. עם זאת, אי חיוב מהלך זה במס שבח תלוי באופן בו העיזבון מתחלק בין היורשים השונים.


המחוקק קבע אפוא תנאי אשר דרוש בכדי להחיל את הוראות הסעיף על חלוקת דירה בין היורשים. על פי תנאי זה, עבור זכויותיו של אחד היורשים בנכס יש לשלם בתמורה מתוך כספי העיזבון במסגרת חלוקתו בין היורשים. דהיינו, העברה זו תהיה פטורה ממס כאשר היא משתלמת מתוך העיזבון. לאמור, משנה את אופן חלוקת הנכסים ולא מהווה עסקת מכירה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

מס רכישה, מהו?

מהו מס רכישה? מהו המס על רכישת דירה שנייה? האם יש לשלם מס רכישה בעבור דירה שנתקבלה במתנה? כיצד ניתן להעריך בעצמך את שווי הדירה? 

העברת בעלות בדירה בין קרובים - מס רכישה?

האם העברת בעלות בדירה בין קרובים חייבת במס רכישה? כיצד משפיעה עובדת מגורים בדירה בעת העברת הבעלות? מה עם ידועים בציבור? 

האם מס שבח על נכס שהועבר בין בני משפחה?

העברת בעלות על מקרקעין דורשת תשלום מיסים שונים כגון מס שבח. בדרך כלל, העברת נכס במקרקעין פטורה מתשלום מס שבח כל אימת שבמשך ארבע השנים שקדמו לה לא הועברו מקרקעין נוספים על ידי הנותן... 

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

מהו חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה? מהן מטרות הוראת השעה? 

השגה על שומות מקרקעין - הנוהל המעודכן

מקורו של הנוהל בהחלטה 1181 אשר הצביעה על הצורך שיש בהפרדה בין הגוף אשר אמור לדון בהשגות וערעורים על השומות, לבין הגוף אשר עורך את השומות... 

הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין

מהי הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין? מהו ניכוי מס במקור? מהם המכשולים הנובעים מרפורמה זו? 

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

האם עירייה רשאית לפעול לגביית חוב ארנונה עתיק? אימתי מתיישן חוב ארנונה? 

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל"ן

בעקבות רפורמת המיסוי בעסקאות נדלן, כל מי שבידו שתי דירות מגורים ומעלה, וברצונו למכור אחת מהן נדרש לשלם מס שבח במכירה, למעט במקרים חריגים כמו דירות שנתקבלו בירושה בתנאים מסוימים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.