www.what2do.co.il

עתירת הדרוזים נדחתה - צינור הגז יעבור מתחת לאדמותיהם

דרגו את המאמר

עתירת הדרוזים נדחתה - צינור הגז יעבור מתחת לאדמותיהם

פיצויים לעדה הדרוזית בגין פגיעה בקרקעות בעקבות צינור הגז

 

האם סוף לפרשה בגין ה"פגיעה בקרקעות הדרוזים עם הנחת צינור הגז"? בג"צ הסיר הבוקר את המכשול האחרון בפני השלמת הנחתו של צינור גז אשר אמור לחצות את ישראל לאורכה. מדובר בדחיית תביעתם של מספר עותרים, בני העדה הדרוזית מהכרמל, אשר טענו כי מנגנון הפיצוי אשר נקבע בגין השימוש באדמותיהם על ידי העברת צינור הגז איננו הוגן. בית המשפט קבע כי המדינה הציעה לדרוזים הסדר הוגן וסביר, ועליהם לשתף עימו פעולה.

 

צינור הגז אמור להיות באורך של 400 ק"מ והוא עובר בכ-6.7 ק"מ של אדמה דרוזית בכרמל. חרף העובדה שמדובר בצינור תת קרקעי, אשר סביר להניח שלא יפגע בקרקעות התושבים, הגישו אלו תביעת פיצויים כנגד המדינה. המדינה הסכימה, למרות אי פגיעה מהותית בקרקע, לפצות את התובעים בסך של 60,000 שקלים עבור כל דונם בעקבות "פגיעה אפשרית בשימוש בקרקע".

 

מאוחר יותר, המדינה אף הציעה לדרוזים קרקע חלופית תמורת הקרקעות אשר יופקעו באותו האזור בעתיד (בעיקר בגין הרחבתו של כביש חוצה ישראל). לאורך הדיונים הממושכים בבית המשפט, הדגישה המדינה פעם אחר פעם את מחויבותה כלפי האוכלוסייה הדרוזית בצפון הארץ, אשר מיטב בניה משרתים בצבא ומסייעים בהגנה על המדינה. בדיונים היו מעורבים גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ומנכ"ל משרד ראש הממשלה. המדינה החליטה לפצות את הדרוזים, למרות שמדובר בהסדר חסר תקדים.

 

שבעה דיונים ערך בג"צ בנוגע לעתירה דנן. בדיונים אלו נטלו חלק בכירים במשק ובעדה הדרוזית. בית המשפט העליון חרג אפוא ממנהגו וישב למעשה כגורם חיצוני המלווה את המשא והמתן בין הצדדים בצורה פעילה. בסופו של היום, המדינה הציעה לדרוזים מתווה של מינוי מגשר אשר יוכל להכריע בנוגע לחילופי הקרקעות (כאשר אי הסכמה תעביר את הנושא לשופט מכריע).

 

הוחלט כי השופט והמגשר יהיו שופטים עליונים בדימוס. חרף המתווה מרחיק הלכת, הדרוזים המשיכו להתבצר בעמדתם וסרבו לחתום על ההסכמים. זאת למרות כי בפועל נוהלו מגעים עם עשרות בעלי קרקעות ונחתמו הסכמים עימם. המדינה ציינה כי העתירה לבג"צ היוותה אפוא מכשול להשיג את ההסדרים, וזאת משום שחלק מהעותרים בסך הכל מעוניינים בהסדר טוב יותר.

 

בית המשפט הביע שביעות רצון מעמדותיה וטענותיה של המדינה, וקבע כי דין העתירה להידחות. בפסק הדין הזכיר השופט רובינשטיין לדרוזים את הסכמתם למתווה אשר הוסכם ואת התחייבותה של המדינה לפעול באופן ליבראלי במקרה של חילוקי דעות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

תכנון ובניה - מהי בניה ?

החוק קובע כי בעוד שבנייה בתוך הבית פנימה איננה בגדר בנייה המחייבת היתר בנייה – והיא מותרת, הרי שכל בנייה ואף תיקון או שיפוץ הבית מבחוץ – אסורה ... 

תכנון ובנייה - בקשה לביטול כתב אישום

בניגוד לענישה ללא הרשעה כאן מבקש הנאשם כי המאשימה תחזור לחלוטין מכתב האישום נגדו ללא כל סנקציה שהיא ותוך מחיקתה ומשיכתה מביהמ"ש.  

תכנון ובנייה - טענות הגנה

סגרת מרפסת? כבר בנית? הוגש נגדך כתב אישום? איך מתמודדים ... 

תכנון ובניה - בקשה להארכת מועד, דחיית דיון

לעיתים דחייה מוצדקת עניינית בהיות המדובר בהליך מתקדם בהוצאת ההיתר והנאשם מבקש להגיע לדיון הקרוב כשהיתר כבר בידיו.  

תכנון ובנייה - תלונת אזרח על מפגע חורג, כתב אישום

הלשנות – מה לעשות, הן המקור, בהרבה מיקרים להגשת כ. אישום. הפקחים מידגמית, ביקורות, בהעדר כח אדם אינם מסוגלים לראות הכל ... 

תכנון ובניה - ייצוג ע"י עורך דין - בית משפט

ייצוגך ע"י עו"ד פוטר אותך בדר"כ מהצורך בהופעה ונהוג (הגם שהדבר תלוי בשופט) בנוסף ליפוי כח מחתימך על בקשה לשפיטה בהעדר.  

תכנית מתאר ארצית, מחוזית, מקומית

המועצה הארצית רשאית להורות על עריכת תכנית המיתאר הארצית חלקים חלקים לפי שטחים שונים של המדינה או לפי הענינים שהם נושא התכנית, ודין כל חלק כאמור כדין תכנית המיתאר הארצית.  

חלוקת או איחוד מגרשים, קרקעות

הופקדה תכנית לחלוקה חדשה, יעביר יושב-ראש מוסד התכנון שהפקיד את התכנית העתק ממנה ללשכת רישום המקרקעין הנוגעת בדבר, ורשם המקרקעין ירשום הערה על יד כל חלקה רשומה העשויה להיפגע על ידי התכנית. 

עבודות טעונות היתר, שימוש חורג ומתי נקבל הקלות

לא יעשה אדם אחד מאלה ולא יתחיל לעשותו אלא לאחר שנתנה לו הועדה המקומית או רשות הרישוי המקומית, לפי הענין, היתר לכך ולא יעשה אותו אלא בהתאם לתנאי ההיתר 

מה אומר חוק התכנון והבניה על הפקעות מגרשים ושטחים?

הועדה המקומית רשאית, בכל עת לאחר תחילת תקפה של תכנית מיתאר מקומית או של תכנית מפורטת, להפקיע מקרקעין בתחום התכנית, כשהפקעתם דרושה, לדעת הועדה המחוזית, למטרה ציבורית שלה נועדו בתכנית האמורה המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.