www.what2do.co.il

פיצויים בגין עוגמת נפש בעקבות ליקויי רטיבות שהתגלו לאחר בדק בית

דרגו את המאמר

פיצויים בגין עוגמת נפש בעקבות ליקויי רטיבות שהתגלו לאחר בדק בית

עוגמת נפש - פיצויים בעקבות ליקויי בנייה


בקביעת פיצוי בגין עוגמת נפש אשר נגרמה בעקבות ליקויי בנייה, בית המשפט מביא מספר היבטים במכלול שיקוליו. בית המשפט בוחן את ייעודו של הנכס (האם מדובר בדירת מגורים, האם מדובר בנכס לצורכי השקעה או אחר), מהם הליקויים המדוברים, מהי מידת חומרתם, כיצד השפיעו הליקויים על שגרת חייהם של המשתמשים בנכס, כיצד התנהלו הצדדים עובר להליך המשפטי ובמהלכו, ומהי עלות תיקון הליקויים.


בנוגע לשיקול האחרון, לא אחת נקבע כי לא חייבת להיות התאמה בין עלות התיקון לבין הפיצוי בגין עוגמת הנפש. לעיתים, תיקונו של ליקוי מסוים עלול להיות נמוך, אך עוגמת הנפש אשר נגרמה בגין התיקון הייתה רבה – ולהיפך.


בני זוג רכשו דירה מקבלן אשר הייתה בחזקתו של הקבלן במשך שבע שנים לפני המכירה. במעמד המכירה ערכו בני הזוג בדיקה שגרתית בנכס וחתמו על פרוטוקול מסירה ובו "ויתרו" על תביעות עתידיות בנוגע לליקויי בנייה נוספים. עם השנים התגלה כי הדירה סובלת מרטיבות.

 

הקבלן התמהמה בפיתרון הבעיה בתקופת בדק בית והכחיש את חבותו לתקן את הליקוי (וזאת בשל "סעיפי הויתור בהסכם המכר"). בני הזוג לא התייאשו והביאו מהנדס מטעמם אשר יבחן את עלות התיקונים ומקורם. המהנדס גילה לא רק ליקויים בעניין הרטיבות, אלא שורה של ליקויים נוספים בשלד הבניין. בעקבות סירובו של הקבלן להכיר בחבותו, הוגשה על ידי הרוכשים תביעה כנגדו בגין ליקויי בנייה. בית המשפט מתח ביקורת של ממש על הקבלן וקבע כי עליו לפצות את הרוכשים, גם בעבור הליקויים, גם בגין התנהלותו מולם, וגם בשל עוגמת הנפש אשר נגרמה להם כתוצאה מההליכים המשפטיים.


התובעים תבעו פיצויים בסך 10,000 שקלים. בית המשפט פסק עבורם את הסכום הנתבע, תוך שהוא מציין כי היה נעתר לפסוק סכום גבוה יותר בשל נסיבות המקרה. "עלות התיקונים כשלעצמה הינה גבוהה וחומרת הליקויים קשה. אין כל ספק כי לתובעים נגרמה עוגמת נפש רבה כתוצאה מליקויים אלו", נכתב בפסק הדין, "אוסיף ואציין כי אלמלא היו התובעים מגבילים את תביעתם בגין רכיב הנזק הלא ממוני שנגרם להם לסך של 10,000 ₪ בלבד, הרי שהייתי פוסקת להם סכום גבוה יותר".

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.