www.what2do.co.il

פיצויים לשוכר דירה בעקבות שיפוצים בבניין

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

פיצויים לשוכר דירה בעקבות שיפוצים בבניין

שיפוץ בדירה שכורה ופיצוי לדייר


סכסוכים בין שוכר ומשכיר הפכו זה מכבר לתופעה נפוצה בישראל. מדי שנה, מונחות לפתחן של הערכאות המשפטיות בישראל תביעות רבות העוסקות במחלוקות בין דיירים ובעלי דירות. לא תמיד מדובר בסכסוכים הנוגעים לסוגיות כלכליות כגון שכר דירה או שיק ערבות. לעיתים, פעולות חד צדדיות מצד אחד מהצדדים עלולות לגרור אף הן מחלוקת משפטית. להלן דוגמא למקרה כאמור.


התובע במקרה דנן נכנס לדירה והופתע לגלות כי בעל הנכס החל לשפץ באופן מאסיבי את כל הבניין. לדבריו, בעל הדירה לא הודיע לו בנוגע לשיפוצים והדבר הביא לפגיעה משמעותית וחסרת תקדים באיכות חייו. אי לכך, השוכר הגיש כנגד בעל הבית תביעה בסך כ-37,000 שקלים. התביעה, אשר הוגשה לבית המשפט השלום בתל אביב, טענה כי השיפוצים נשוא ההליך נמשכו כעשרה חודשים וחצי. התובע הוסיף כי כתולדה מכך, הוא נאלץ לשוב ולגור עם הוריו למשך שלושה חודשים וחצי. לטענת התובע, בעל הנכס לא גילה לו אודות השיפוץ במעמד החתימה על חוזה השכירות והוא פעל מולו בחוסר תום לב.


בעל הדירה: "שכר הדירה הופחת בגלל השיפוץ"


בעל הדירה טען כי השיפוץ בבניין מצא ביטוי מפורש בזיכרון דברים שנערך בין הצדדים. יתרה מכך, הנתבע טען כי בשל השיפוץ הוא הפחית את שכר הדירה באופן משמעותי, מ-6,000 שקלים בחודש ל-4,500 שקלים בלבד. השוכר טען בתגובה כי בעל הבית פרסם שכר דירה בשיעור של 5,000 שקלים באתרי האינטרנט, והוא שילם סכום של 4,500 שקלים פר חודש בעקבות תשלום מראש עבור שנה שלמה. לטענתו, בכל אחד מההסכמים בין הצדדים לא הייתה עדות לשיפוץ.


בית המשפט קבע כי דין התביעה להתקבל באופן חלקי. הרשם הבכיר, אבי כהן, קבע כי המסמכים והעדויות שהוצגו ונשמעו בבית המשפט תמכו בטענותיו של התובע. דהיינו, נקבע כי הנתבע אכן הסתיר את מהות השיפוץ. הרשם הביע תמיהה מדוע, אם זיכרון הדברים כלל עדויות אודות גילוי השיפוץ, הנתבע לא דרש את חשיפתו של המסמך (שהיה ברשותו של השוכר).


לא זו אף זו, בחוזה השכירות הוכנסו סעיפים רבים ובהם פרטים שהוגדרו על ידי בית המשפט כ"פרטים שוליים בלבד". אי לכך, הרשם מצא בכך חיזוק לדבריו של התובע. דהיינו, בעל הבית מצא לנכון להכניס בחוזה פרטים לא מהותיים, אך סוגיה חשובה כגון שיפוץ נעדרה מהמסמך באופן מוחלט. באשר לדמי השכירות המופחתים, נקבע כי אלה נקבעו בשיעור שנקבעו ללא קשר לשיפוץ.


פיצויים בסך של 1,000 שקלים בגין כל חודש שיפוץ


בית המשפט התייחס גם לעדותו של שכן נוסף אשר השכיר דירה בבניין. השכן הנ"ל העיד כי גם הוא הופתע מהשיפוץ ולא קיבל כל הודעה מהנתבע אודות המהלכים המדוברים. שכן זה טען כי בעל הבית הבטיח לו כי הוא "יפצה אותו", אך דובר על סיכום שהתקבל בדיעבד.


בסופו של היום, בית המשפט קבע כי בעל הנכס הפר כלפי השוכר את חובת תום הלב אשר הייתה מוטלת עליו מחמת היותו צד לחוזה השכירות. אי לכך, האחרון חויב בתשלום פיצויים לתובע בגין הפגיעה באיכות חייו. עם זאת, בית המשפט לא פסק לטובתו של התובע את מלוא הפיצויים הנטענים. הסכום הנתבע הוגדר על ידי הרשם כהן כ"מופרז".


אכן, כתב הרשם בפסק דינו, אין ספק שהתובע נאלץ לגור באתר בנייה ולהסתובב מדי יום בין פיגומים אשר פגעו בנוחיותו ופרטיותו. עם זאת, התובע לא הוכיח שהוא נאלץ לשוב ולגור אצל הוריו ועובדה היא שהוא לא ביטל את חוזה השכירות חרף זכאותו לעשות כן. אי לכך, הרשם ציין כי אי ביטול החוזה העיד דווקא על כך שהפגיעה לא הייתה כה משמעותית.
לסיכום, בית המשפט פסק לטובתו של התובע פיצויים בסך 10,500 שקלים (1,000 ₪ בעבור כל חודש שיפוץ). כמו כן, נפסקו לטובתו הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 9,000 שקלים נוספים.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.