www.what2do.co.il

היבטים על תמ``א 38 ביוזמת הדיירים

דרגו את המאמר

היבטים על תמ``א 38 ביוזמת הדיירים

תמ"א 38 הינה תוכנית אשר מאפשרת לבעלי דירות בבניין משותף לחזק את הבניין מפני רעידות אדמה, תוך קבלת הטבות שונות מהרשויות אשר מאפשרות הרחבות בבניין (כגון מרפסות, חניות, מעלית וכדומה). על פי רוב, דיירים בבניין משותף פונים ליזם חיצוני כאשר הם מתעניינים בתמ"א 38.

 

במקרים כגון דא, זכויות הבנייה מועברות ליזם, היזם מבצע את הפרויקט ומקבל בתמורה את הדירות החדשות. עם זאת, גם הדיירים יכולים להיות היזמים של עצמם ולקבל את הדירות החדשות. פנייה לדרך זו מאפשרת לדיירים ליהנות מרווח משמעותי אשר יכול להגיע למיליוני שקלים.

  

היות ומדובר בפרויקט מורכב, הכולל התנהלות מול שורה של גורמים (קבלנים, שיפוצניקים, רשויות, עורכי דין וכדומה), תמ"א 38 ביוזמת הדיירים מתאימה בעיקר למקרים בהם ישנו מספר מצומצם של בעלי דירות והיחסים ביניהם טובים ובטוחים. כמו כן, מקרים אלה מתאימים גם למקום בו תמ"א 38 איננה משתלמת ליזם חיצוני (לדוגמא, כאשר הדיירים בקומות העליונות מחזיקים בזכויות הקשורות בגג ואין הם מוכנים לוותר עליהן).

 

עריכת אסיפת דיירים והתמודדת עם סרבנים

 

בשלב הראשוני, יש לערוך אסיפת דיירים בבניין ולהעלות את האפשרות להתחיל בפרויקט תמ"א 38. חשוב בעניין זה לקבל את הסכמתם של רוב הדיירים (אם אפשר את כולם). יודגש כי לעיתים ניתן להתחיל בפרויקט תמ"א 38 גם מבלי לקבל את הסכמתם של כל הדיירים. עם זאת, מיותר לציין כי העדר הסכמה עלול ליצור בעיות בהמשך. בשלב זה, חשוב להעמיד את הדיירים הסרבנים על יתרונותיה של התמ"א ועל המשמעויות שהיא יכולה לספק לכלל דיירי הבניין.

 

התקשרות עם בעלי מקצוע כגון עורך דין ומנהל פרויקט

 

לאחר אסיפת הדיירים יש לפנות לעורך דין העוסק בתחום ואשר ידאג לעדכן את הדיירים בנוגע להשלכות המשפטיות הקשורות בפרויקט. כמו כן, עורך הדין יערוך את החוזים השונים מול הקבלנים ובעלי המקצוע שיבצעו את העבודה בפועל, וכן את החוזים בין הדיירים לבין עצמם.

 

לאחר עריכת האסיפה וההתקשרות עם עורך הדין, יש להיפגש עם אדריכל ולבקש ממנו תוכנית אדריכלית רעיונית. תוכנית זו תבדוק את הזכויות השונות בבניין במסגרת תמ"א 38 והאם ניתן בכלל לעבור את הפרויקט בהצלחה. במסגרת התוכנית נבדק המצב התכנוני בנוגע לתמ"א 38 וזכויות הבנייה במקום. כמו כן, האדריכל בודקת אפשרות להוסיף מעליות, ממ"דים, חניות וכמובן דירות חדשות על גג הבניין.

 

לאחר עריכת התוכנית האדריכלית, יש לפנות לבעל מקצוע אשר יעריך את העלויות השונות הכרוכות בהוצאת התוכנית אל הפועל. מדובר בפניה למנהל פרויקט אשר הינו מהנדס בניין ואשר יבדוק האם ניתן לבצע את התוכנית מבחינה טכנית ומהן עלויותיה העתידיות. מהנדס הבניין יוכל להעריך את המועדים הרלבנטיים בלוחות הזמנים ואת עלויות הקמת וניהול הפרויקט מתחילתו ועד למסירת הדירות החדשות.

 

מנהל הפרויקט מעריך את עלויות התכנון, הבדיקות והביצוע, והוא אחראי על בחירת אנשי מקצוע בהתאם למכרזים ולתקציב אשר בעלי הדירות מקציבים לעניין. במסגרת העלויות השונות מקופלים גם שכר טרחתם של בעלי המקצוע השונים כגון מנהל הפרויקט, עורך דין, שמאי מקרקעין, יועץ ביטוח, יועץ חנייה, קבלני ביצוע, מפקח בנייה, חומרים, מיסוי מקרקעין, עלות מימון, מעליות וכדומה.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. 

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין? 

איך בוחרים קבלן לתמ"א 38?

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב... 

היבטים על תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

האם דיירים יכולים מיוזמתם להרים פרויקט של תמ"א 38? להלן מאמר קצר אשר סוקר את ההיבטים השונים בעניין זה... 

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

בעקבות המחאה, הוקם מאגר שמאי מקרקעין לשיפור השירות הציבורי בנוגע לפרויקט פינוי בינוי... 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

תמ"א 35, מה הוראות התכנית?

תמ"א 35 היא תכנית לפיתוח ובניית המדינה תוך שמירה על שטחים פתוחים ורציפים, והגנה על הטבע, החקלאות והנופים של המדינה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.