www.what2do.co.il

תוכנית חדשה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בתל אביב למען תמ``א 38

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 1.0 מתוך 5

תוכנית חדשה של הוועדה המחוזית לתכנון ובניה בתל אביב למען תמ``א 38

תוכנית חדשה בתל אביב נועדה להמריץ את תמ"א 38


תוכנית חדשה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בתל אביב אשר אמורה לסייע להמרצת תמ"א 38 (התוכנית לחיזוק מבנים), תוך יצירת ודאות תכנונית בנוגע לזכויות הבנייה בעיר, הופקדה ב-27 ליוני להתנגדויות. התוכנית החדשה אמורה לחול על רובע 3 ורובע 4 במרכז תל אביב, בבניינים אשר מיועדים למגורים, וזאת למעט בניינים ברחוב אבן גבירול או בניינים לשימור. במסגרת התוכנית יוגדר מספר הקומות המרבי אשר מותר לבנות באזורים המדוברים ללא חריגות. בוועדה המחוזית מעריכים כי הגבהתם של הבניינים לגובה של עד כ-7 קומות תאפשר בנייה פוטנציאלים של כ-6,500 יחידות דיור נוספות ברובעים המדוברים.

 

מתייחסת גם לאונסק"ו


יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, דורון ספיר, הציג הערכה נמוכה יותר ולדידו מדובר במאות דירות בלבד בשנתיים הקרובות. ספיר הוסיף כי חידושה של התוכנית הינו בכך שהיא יוצרת מעין ודאות תכנונית הנוגעת לתוכניות קודמות שחלו על רובעים 3 ו-4. לדבריו, התוכנית מאפשרת מקסום אפשרויות וזכויות הבנייה. כמו כן, כידוע, אונסק"ו הכריזה על לב תל אביב כאתר מורשת עולמית. התוכנית מביאה בחשבון גם את הוראות העיר הלבנה הנובעות מכך.

 

למעשה, התוכנית יוצרת תוכנית אחת אשר מפשטת ומסייעת בזירוז הליכי אישורים בנוגע לתוספי בנייה, זאת תוך איגוד זכויות בנייה אשר ניתנו בתוכניות קודמות לבניינים להם היא נוגעת. הגבלת גובה הבניינים, אשר גרמה לאי ודאות בקרב בעלי דירות בבניינים רבים בתל אביב, הכשילה לא אחת את מימוש תמ"א 38 וזאת משום שהגבלת הגובה התנגשה עם סעיף הוספת הקומות. עד לאישורה של התוכנית, כל בניין ובניין היה צריך לעמוד בפני בדיקה פרטנית מצד העירייה. התוכנית החדשה נועדה לייעל ולפשט סוגיות אלו על ידי העלאת מספר הקומות המקסימאלי באופן כולל.


באיזה אזורים מדובר?


רובע 3 בתל אביב תוחם בתוכו כ-2,400 דונמים, משדרות בן ציון-מרמורק בדרום, אוסישקין בצפון, אבן גבירול במזרח והירקון במערב. ברובע זה, לפי התוכנית, תתאפשר בבניינים חדשים הוספה של עד שש קומות ועוד קומת גג חלקית. במידה ומדובר בבניין קיים, יהיה ניתן להוסיף במסגרת התוכנית עד חמש קומות וקומת גג נוספת.


רובע 4 בתל אביב משתרע על כ-2,800 דונמים והוא נמצא בין הרחובות אבן גבירול במערב, נתיבי איילון ודרך נמיר במערב, הרב גורן ושאול המלך בדרום, וקוסובסקי ובני דן בצפון. על פי התוכנית, בבניינים חדשים ברובע זה יהיה ניתן לבנות עד שבע קומות, ועוד קומת גג חלקים. בבניינים קיימים תהיה ההוספה אפשרית עד שש וחצי קומות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. 

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין? 

איך בוחרים קבלן לתמ"א 38?

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב... 

היבטים על תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

האם דיירים יכולים מיוזמתם להרים פרויקט של תמ"א 38? להלן מאמר קצר אשר סוקר את ההיבטים השונים בעניין זה... 

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

בעקבות המחאה, הוקם מאגר שמאי מקרקעין לשיפור השירות הציבורי בנוגע לפרויקט פינוי בינוי... 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

תמ"א 35, מה הוראות התכנית?

תמ"א 35 היא תכנית לפיתוח ובניית המדינה תוך שמירה על שטחים פתוחים ורציפים, והגנה על הטבע, החקלאות והנופים של המדינה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.