www.what2do.co.il

האם העירייה חייבה את השוכר לשלם עבור נכס שככל לא החזיק בו?

דרגו את המאמר

האם העירייה חייבה את השוכר לשלם עבור נכס שככל לא החזיק בו?

עיריית ראשון לציון הגישה בפני בית משפט השלום בראשון לציון תביעה כספית בסך של 52,000 שקלים לגביית חוב ארנונה ישן בגין נכס ששכר הנתבע לניהול עסק עצמאי באזור התעשייה בעיר.

 

מנגד טען הנתבע כי העירייה חייבה אותו בתשלומי ארנונה על נכס נוסף, שלא שכר ולא החזיק בו מעולם, והארנונה חושבה על שטח גדול בהרבה משטח הנכס בו החזיק.

 

על פי העובדות בחודש יולי 2006, מסר הנתבע לעירייה הודעה על החזקה במושכר בצירוף חוזה שכירות, בו הוא מחזיק החל מאפריל 2006. לפי הסכם השכירות הוא שכר חנות בשטח של 23 מ"ר לצורך אפיה ואחסנה.

 

העירייה פיצלה את הנכס לשני נכסים לצורכי מיסוי עירוני

 

בעל הנכס הודיע לעירייה כי השוכר עזב את החנות בחודש אוגוסט 2009. ובעת הדיון המשפטי העיד הנתבע כי הוא עצמו לא שלח הודעת חדילה לעירייה. לפיכך המועד הקובע לצורך הפסקת החזקה בכל הקשור לחיובי ארנונה, הוא בהתאם להודעת החדילה שמסר בעל הנכס.

 

לאחר שהנתבע שכר את הנכס, בוצעה מדידה מטעם העירייה, ונמצא כי הוא כולל את החנות, שטח ישיבה, ושטח אפייה ואחסנה, בשטח כולל של 79 מ"ר. לצורך מיסוי עירוני, העירייה פיצלה את הנכס לשני נכסים, כאשר האחד סווג למסחר, והשני סווג לבתי מלאכה ותעשיה.

 

עקב המדידה עלה כמעט פי שלוש חיוב הארנונה בעבור הנכס הראשון, ולנכס השני נוסף חיוב דו חודשי. אחרי שהנתבע עזב את המושכר, אוחדו שוב שני הנכסים לכדי נכס אחד לצורכי ארנונה.

 

הנתבע טען כי הוא שכר נכס אחד בלבד וחויב לשלם עבור שניים

 

הנתבע טען כי יש לדחות את התביעה נגדו, או לחילופין להפחית באופן יחסי את החיובים הנוגעים לארנונה. מאחר והוא לא שכר מחסן או מאפיה, אלא לטענתו הוא שכר על פי החוזה רק את החנות בשטח 23 מ"ר בלבד, ומעולם לא החזיק בנכס השני.

 

לטענתו העירייה לא הוכיחה כי הוא אכן החזיק בנכס אשר סווג לבתי מלאכה ותעשיה, והיא לא הוכיחה את זכותה לגבות ארנונה בגין נכס זה, שהוא שטח גדול בהרבה מזה שהחזיק בו.

 

עוד טען הנתבע כי עם חקיקת דיני ההקפאה, הרשויות חיפשו דרכים שונות להגדיל את מקורות ההכנסה שלהן ואת החיוב עבור מיסוי מקרקעין, על כן החלו במדידות חדשות ויצירתיות, שלפתע הגדילו את שטחי הנכסים.

 

עם זאת הנתבע לא הכחיש שקיבל מהעירייה דרישות תשלום או הודעות חיוב ביחס לכל אחד משני הנכסים, ולא צירף ראיות כלשהן, המעידות על כך שלא שכר את שני הנכסים.

 

הנתבע לא הצליח להוכיח את טענותיו בנוגע לחיוב יתר

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים התרשם השופט כי מדובר בטענות כלליות ביותר של הנתבע, ביחס לגודל השטח שהחזיק בו, ללא כל ראיה מעבר לאמירה הסתמית בתצהיר, ולא נטען לחיוב בגין סיווג לא נכון או לתחשיב שגוי. על כן בקשתו לביטול התביעה נדחתה.

 

בסופו של דבר התביעה התקבלה, והנתבע חויב לשלם לעירייה סך של 52,000 שקלים עבור חוב ארנונה, בצירוף ריביות, ובנוסף חויב לשאת בהוצאות משפט בסך של 6,300 שקלים.

 

ת"א 49358-11-10

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

מס רכישה, מהו?

מהו מס רכישה? מהו המס על רכישת דירה שנייה? האם יש לשלם מס רכישה בעבור דירה שנתקבלה במתנה? כיצד ניתן להעריך בעצמך את שווי הדירה? 

העברת בעלות בדירה בין קרובים - מס רכישה?

האם העברת בעלות בדירה בין קרובים חייבת במס רכישה? כיצד משפיעה עובדת מגורים בדירה בעת העברת הבעלות? מה עם ידועים בציבור? 

האם מס שבח על נכס שהועבר בין בני משפחה?

העברת בעלות על מקרקעין דורשת תשלום מיסים שונים כגון מס שבח. בדרך כלל, העברת נכס במקרקעין פטורה מתשלום מס שבח כל אימת שבמשך ארבע השנים שקדמו לה לא הועברו מקרקעין נוספים על ידי הנותן... 

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

מהו חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה? מהן מטרות הוראת השעה? 

השגה על שומות מקרקעין - הנוהל המעודכן

מקורו של הנוהל בהחלטה 1181 אשר הצביעה על הצורך שיש בהפרדה בין הגוף אשר אמור לדון בהשגות וערעורים על השומות, לבין הגוף אשר עורך את השומות... 

הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין

מהי הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין? מהו ניכוי מס במקור? מהם המכשולים הנובעים מרפורמה זו? 

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

האם עירייה רשאית לפעול לגביית חוב ארנונה עתיק? אימתי מתיישן חוב ארנונה? 

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל"ן

בעקבות רפורמת המיסוי בעסקאות נדלן, כל מי שבידו שתי דירות מגורים ומעלה, וברצונו למכור אחת מהן נדרש לשלם מס שבח במכירה, למעט במקרים חריגים כמו דירות שנתקבלו בירושה בתנאים מסוימים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.