www.what2do.co.il

המוכר ביטל הסכם מכר לפני שחתם עליו, האם מדובר בהפרת חוזה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

המוכר ביטל הסכם מכר לפני שחתם עליו, האם מדובר בהפרת חוזה?

בעל הדירה ביטל את הסכם המכר לפני החתימה, עקב שיקולי מס. הקונה טענה כי מאחר והצדדים סגרו ביניהם על מחיר ונותר רק לחתום על החוזה, היא זכאית לפיצוי המוסכם עקב הביטול. בית משפט השלום בנתניה נדרש להכריע בסוגיה זו.

 

התובעת ביקשה לרכוש דירה בנתניה באמצעות משרד תיווך. בסוף שנת 2012, היא מצאה דירה מתאימה, ונפגשה עם בעל הבית ועם המתווך. בין הצדדים הוסכם על מחיר בסך של 735,000 דולר.

 

הקונה השתכנעה כי הסכם המכר סגור ונותר רק לחתום עליו

 

התובעת ציינה כי לאחר הפגישה הראשונה, הוסר שלט המכירה שהיה תלוי מעל הדירה, ונושא התשלום היה סגור, על כן סברה שהעסקה הושלמה והדירה נמכרה לה.

 

לאחר כשבועיים נפגשו הצדדים שוב, על מנת לחתום על הסכם מכר, אולם בעל הנכס, שהוא תושב אנגליה, ביקש לדחות את מועד החתימה, מאחר ותכנן לקבל פטור ממס שבח באנגליה בגין מכירת הדירה.

 

בנסיבות אלה מועד החתימה נדחה לתחילת שנת 2013, ובינתיים סוכם על פתיחת חשבון נאמנות עבור הדירה. בתאריך בו היו אמורים לחתום על הסכם המכר, הודיע בעל הדירה כי הוא אינו מעוניין עוד למכור אותה.

 

לטענת התובעת, טיוטת ההסכם השתכללה לכדי הסכם מחייב, למרות שלא נחתם על ידי הצדדים, ומאחר ובעל הדירה הפר את הסכם המכר היא דרשה לקבל את סכום הפיצוי המוסכם, בסך של 280,000 שקלים.

 

בעל הנכס טען כי לא יוכל למכור דירתו עד שהבית החדש יהיה ראוי למגורים

 

בעל הדירה טען כי הבהיר לקונה הפוטנציאלית שלא יחתום על הסכם המכר טרם ביתו החדש יהיה ראוי למגורים, מאחר ועל פי חוק המס באנגליה, ניתן למכור נכס בישראל ללא חבות במס באנגליה, רק אחרי שבית המגורים חדש יהיה ראוי למגורים.

 

לדבריו, הבית החדש אמור להיות מוכן במהלך חודש מרץ 2013, ורק לאחר מועד זה מכירת הדירה היתה אפשרית מבחינתו. עוד הוסיף כי מטרת הפגישה לא היתה חתימה על הסכם מכר, אלא על מנת לדון בפרטי העסקה, ואף טען כי לא הועברה אליו שום טיוטה לאחר שהסתיימה הפגישה, מאחר ועדיין נותרו מחלוקות בין הצדדים, מלבד המחיר שהיה מוסכם.

 

בעל הדירה התנהל במשא ומתן בחוסר תום לב

 

המתווך העיד כי ימים ספורים לאחר שהחליטו על המחיר, פנה אליו בעל הדירה וביקש סכום גבוה יותר עבור הדירה, על כן לטענתו העסקה לא בוטלה עקב שיקולי מס, אלא כתוצאה מרגשי חרטה שחש בעל הדירה, לאחר שסוכם המחיר על מכירת הנכס.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, התרשם בית המשפט כי הנושאים המהותיים אכן הוסכמו בין הצדדים, אולם מועד החתימה היה תלוי בסיום הבניה של ביתו החדש של הנתבע לאור שיקולי המס, והוא אף הבהיר זאת בפני התובעת ומשרד התיווך.

 

עם זאת מעדות המתווך עלה כי הנתבע פעל במשא ומתן בחוסר תום לב, מכיוון שאחרי שכל המחלוקות בין הצדדים הסתיימו ונפתח חשבון נאמנות על הדירה, הוא ביקש סכום גבוה יותר ממה שנקבע.

 

בסופו של דבר קבע בית המשפט כי התובעת אינה זכאית לסכום הפיצויים בגין הפרת הסכם המכר, אולם מאחר והעסקה לא יצאה לפועל עקב התנהלות הנתבע, נגרמה לה עגמת נפש, ובשל כך היא זכאית לפיצוי בסך של 20,000 שקלים, בצירוף סך של 5,000 שקלים עבור הוצאות משפט.

 

ת"א 29811-02-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.