www.what2do.co.il

סכסוך שכנים בבית משותף עקב פגיעה בפרטיות

דרגו את המאמר

סכסוך שכנים בבית משותף עקב פגיעה בפרטיות

נציג ועד הבית נהג להתקשר אל דירת השכנים ממספר חסום ולנתק, בכל פעם שבקע מדירתם רעש שהפריע את מנוחתו. אולם השיחות גלשו גם אל השעות הקטנות של הלילה כשלא היה שום רעש, והפכו למטרד קבוע שפגע בפרטיות הדיירים. בעקבות החלטת המשטרה לסגור את התיק נגד השכן, פנה המתלונן לבית משפט לתביעות קטנות בתל אביב - יפו, ודרש פיצויים בסך של 33,800 שקלים בגין פגיעה בפרטיות.

 

השכן התקשר וניתק עשרות פעמים בשעות היום והלילה

 

התובע שהוא סטודנט למשפטים, מתגורר העל דירת הנתבע יחד עם הוריו ושתי אחיותיו הצעירות. לטענתו, במהלך חמישה חודשים בשנת 2013, השכן התקשר לדירתם ממספר חסוי לאורך כל שעות היממה וגם בשעות הקטנות של הלילה, כאשר שיחות אלה היו מלוות בשתיקה ונותקו לאחר שניות ספורות. באחת השיחות שאל השכן את אמו של התובע בלחישה "איפה היהלומים שלך?" ובהמשך נוספו גם צלצולים במתקן האינטרקום של הדירה.

 

על מנת לברר מיהו אותו שכן מטרידן, התובע פנה לנציג ועד הבית, שהוא הנתבע בעצמו, וביקש לקבל את מפתח לחדר מצלמות האבטחה שבבניין, אולם הנתבע סרב והתנה את מתן המפתחות בהגשת תלונה במשטרה. עוד באותו היום התובע הגיש תלונה וביקש להורות על גישה למצלמות האבטחה. המשטרה דחתה את בקשתו, אך קיבלה את פרטי התלונה.

 

כשבוע ימים לאחר הגשת התלונה, אחותו של התובע הזעיקה אותו מהאוניברסיטה, וטענה כי השכן הלם בחוזקה על דלת דירתם וצעק עליה ועל אמה בטענה כי הן מרעישות ומפריעות את מנוחתו. השכן קילל אותן וניסה להתפרץ פנימה, אך האם הצליחה לעצור אותו בכניסה והזמינה ניידת.

 

התובע חשד כי נציג ועד בית הוא האחראי להטרדות הסדרתיות

 

לנוכח אותו אירוע אלים חשד התובע כי השכן הוא המטרידן הסדרתי, ופנה שוב לתחנת המשטרה עם דוח מפורט ומעודכן של אותן שיחות ממספר חסוי. המשטרה פתחה בחקירה פלילית וחשפה באמצעות פלט שיחות נכנסות כי השכן הוא אכן המטריד.

 

הנתבע הודה במעשיו ואישר שביצע את השיחות במטרה להפריע למשפחת התובע בכוונה תחילה, אולם לאחר החקירה המשטרה החליטה לסגור את התיק ולא להעמידו לדין. על כן התובע הגיש תביעה אזרחית בעילה של פגיעה בפרטיות.

 

בכתב ההגנה טען הנתבע כי התובע ובני משפחתו הפריעו את מנוחתו, בכך שנהגו להדליק גריל פחמים במרפסת על אף שחל איסור לעשות כן, וכאשר פנה אליהם כנציג הוועד שיפסיקו עם מנהג זה, הוא נענה בסירוב, באיומים ובגידופים. עוד הוסיף כי לאורך היממה דיירי הבית המתגוררים מעליו מקפיצים בדירתם כדור ונוהגים להזיז רהיטים ולהרעיש בכוונה. ואף הזמינו נגדו משטרה בטענה שניסה לפרוץ לביתם.

 

הנתבע פנה לעירייה ולמשטרה כדי לפתור את בעיית הרעש, אולם פניותיו העלו חרס, לכן החליט להתקשר לביתם בכל פעם שעלה משם רעש, וכך נהג לעשות במשך תקופה ארוכה, עד שהוגשה נגדו תלונה במשטרה.

 

הנתבע ציין כי הוא נכה צה"ל המחלים מסרטן ומנהל יחסים טובים עם יתר דיירי הבניין. הוא הכחיש כי שאל את אמו של התובע היכן היהלומים שלה, או שהטריד את בני המשפחה באינטרקום ואף טען כי רוב השיחות בוצעו במהלך היום, על כן אין מקום לפיצויים בגין פגיעה בפרטיות.

 

השכן יפצה את התובע בסך של 20,000 שקלים

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, הגיע בית המשפט למסקנה שדין התביעה להתקבל בחלקה, וקבע כי הנתבע פגע בפרטיותם של התובע ובני ביתו עקב ביצוע שיחות טלפון חוזרות ונשנות ממספר חסוי המלוות בשתיקה וניתוק. על כן חייב אותו לפצות את התובע בסך של 20,000 שקלים, בצירוף הוצאות משפט בסך של 750 שקלים.

 

ת"ק 21594-08-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.