www.what2do.co.il

השוכרים שהפרו את החוזה ביקשו את סכום הערבות שחולטה

דרגו את המאמר

השוכרים שהפרו את החוזה ביקשו את סכום הערבות שחולטה

לאחר שהתברר לשוכרים כי בעלת הבית אינה מתכוונת להשתתף בדמי התקנת המעלית בבניין, הם ביקשו לצאת מחוזה השכירות לפני תום התקופה, לאור הריונה המתקדם של השוכרת. אולם למרות שהציגו בפני בעלת הדירה שוכרים פוטנציאליים, הדירה לא הושכרה ובעלת הדירה השתמשה בשטר החוב עקב הפרת חוזה.

 

בתחילת שנת 2013, התובעים שכרו דירה בתל אביב לתקופה קצובה בת 11 חודשים, ועל פי הסכם השכירות העמידו לרשות בעלת הדירה שטר ביטחון להבטחת התחייבויותיהם. כעבור מספר חודשים ביקשו התובעים לעזוב את הדירה לפני תום החוזה, ואף הביאו מספר שוכרים פוטנציאליים. לבסוף לא הושכר הנכס לשוכרים הפוטנציאליים והתובעים עזבו את הדירה. עקב כך בעלת הדירה מימשה את שטר הביטחון והתובעים עתרו לבית משפט לתביעות קטנות בחדרה לחייבה בהשבת סכום השטר ובסכומים נוספים.

 

בעלת הדירה הבטיחה לשוכרים כי בבניין תותקן מעלית

 

לטענת התובעים, בין הצדדים נערכה פגישה במהלכה בחנו את הדירה, והחליטו כי הם מעוניינים לשכור את הנכס וחתמו על חוזה שכירות. עם זאת התובעת שהיתה בתחילת הריונה, גילתה רק לאחר שבחנה את הדירה כי המעלית בבניין אינה זמינה עבור המושכר. בעלת הדירה הבהירה במהלך הפגישה כי מדובר בעניין פעוט שיוסדר ללא כל קושי, ועבור השימוש יהיה צורך לשלם מעט יותר לוועד הבית.

 

לאחר שנכנסו התובעים אל הדירה והריונה של התובעת התקדם, התברר להם כי בעלת המושכר אינה מתכוונת להסדיר את השימוש במעלית, ואף מדובר בסוגיה המצריכה תשלום דמי השתתפות מצדה והיא אינה יוצרת קשר הוועד להסדרת העניין ואין בכוונתה לעשות כן.

 

בלית ברירה נאלצו השוכרים להפסיק את תקופת השכירות טרם סיום התקופה המיועדת, לאור התקדמות ההריון והקשיים הנלווים לכך עקב אי שימוש במעלית, על כן הודיעו על כוונתם לעזוב וביקשו להעמיד שוכרים חלופיים תחתם. עוד ציינו כי בעלת הדירה מצאה סיבה לפסול כל שוכר פוטנציאלי שהוצע, והוסיפה תנאים חדשים שלא נכללו בהסכם הקודם, כמו דרישה לחתימת ערבים וכדומה.

 

בעלת הדירה כלל לא התכוונה להשתתף בהתקנת המעלית

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי בעלת הדירה התחמקה מביצוע התשלום לוועד הבית עבור דמי השתתפות בהתקנת מעלית לבניין ולא כפי שביקשה להציג בפני השוכרים. וסבר כי זו הסיבה שהשוכרים לא פנו בעצמם לברר כיצד ניתן להשמיש את המעלית בעבור דירתם, וזו גם הסיבה שהעסקה עם חלק מהשוכרים הפוטנציאליים שהוצעו כשלה.

 

עוד קבע כי התובעים עזבו את המושכר, לאחר שמסרו הודעה מוקדמת, ופעלו כמיטב יכולתם למציאת שוכרים חלופיים, לפיכך עמדו בחובת תום הלב החלה עליהם בקיום חובותיהם על פי חוזה השכירות.

 

בנסיבות אלו קיבל בית המשפט את התביעה וחייב את בעלת הדירה לשלם לתובעים סך של 20,265 שקלים, הכולל את סכום הערבות שחולטה והחזר חלקי לחודש השכירות האחרון, בצירוף הוצאות משפט בסך של 1,500 שקלים.

 

ת"ק 10122-09-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.