www.what2do.co.il

האם השוכר יקבל החזר שכר דירה עקב בעיית רטיבות ועובש?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

האם השוכר יקבל החזר שכר דירה עקב בעיית רטיבות ועובש?

שוכר שנאלץ לצאת מהדירה לפני תום החוזה, עקב בעיית רטיבות קשה, הגיש תביעה נגד בעלת הדירה ודרש לקבל החזר דמי שכירות והוצאות נלוות ופיצויים בגין עגמת נפש שנגרמה לו ולבני משפחתו. בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב - יפו נדרש להכריע האם התובע זכאי לפיצויים.

 

בסוף חודש נובמבר 2011, שכר התובע דירה בתל אביב מהנתבעת, יחד עם רעייתו ובנם התינוק. לאחר כחצי שנה החלו בני הבית לסבול מריח חזק של עובש ברחבי הדירה והתגלו כתמי רטיבות רבים בחדר השינה. לטענת השוכר, בעלת הדירה התרשלה בקיום חובתה החוזית, מאחר שתחילה היא כלל לא טיפלה במפגע, ולאחר פניות רבות היא הזמינה איש מקצוע שאיתר בעיה בצנרת, אך הסתפק בניקוי הכתמים מהתקרה בלבד ולאחר זמן קצר הרטיבות חזרה.

 

התובע עזב את הדירה מבלי שנמצאו דיירים חלופיים

 

בסופו של דבר התברר שמקור הנזילה בצנרת של השכן מלמעלה. חברת הביטוח של צד ג' תיקנה את הצנרת ופיצתה את התובע על נזק שנגרם לחפציו. יחד עם זאת התובע החליט לעזוב את הדירה ואפילו איתר שוכרים חלופיים, אך הם נפסלו בידי בעלת הדירה. כארבעה חודשים לפני המועד סיום השכירות, הדירה ננטשה.

 

התובע עתר להשבת של דמי השכירות, ששולמו על ידו מראש, בגין ארבעה חודשים בצירוף תשלומי ארנונה ודמי ועד בית. בנוסף דרש פיצוי בגין עגמת נפש והחזר עבור מחצית מההשקעה בדירה בצביעתה עם כניסתו ודמי הובלה.

 

בעלת הדירה טענה להגנתה כי לפי חוזה השכירות, לתובע היתה אפשרות לעזוב ולהביא במקומו דיירים חלופיים, אך לא נמצאו דיירים מתאימים, והיא כלל לא ידעה שהתובע החליט לצאת מהדירה לפני תום מועד חוזה השכירות. עוד הוסיפה כי מדובר בנזילה בחדר השינה בלבד, אשר לא פגעה ביתר חלקי הדירה, ואפשר היה להתגורר בה.

 

אין לצפות מהשוכר להמשיך להתגורר בדירה עם עובש ורטיבות

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנע בית המשפט כי התובע לא התכוון לשכור דירה שבחללהּ ריח של עובש ובחדר השינה שלה רטיבות מתמשכת, שלא טופלה במשך חודשים ארוכים. וקבע כי במקרה מסוג זה אין לצפות ממנו להמשיך להתגורר במושכר. גם אם על פי החוזה הוא מחויב למצוא דיירים חלופיים, ואף אין לצפות שישלם דמי שכירות עבור דירה שאין הוא מתגורר בה.

 

יחד עם זאת בית המשפט קבע כי בעלת הדירה תשלם לתובע סך של 15,000 שקלים עבור החזר שכר דירה של ארבעה החודשים, לאחר הפחתה בדרך של אומדן, מחמת אי עמידתו של השוכר בחובתו להקטין את הנזק. מאחר שהוא לא ביטח את הדירה לפי חוזה השכירות, ואילו היה מבטח מטעמו מתערב בנעשה, ייתכן שהבעיה היתה נפתרת עוד קודם לעזיבה.

 

בנסיבות אלו התביעה התקבלה בחלקה, ונקבע כי הנתבעת תשלם לתובע סכום של 18,480 שקלים, כולל החזר שכר דירה חלקי, תשלום ארנונה וועד בית ופיצוי בגין עגמת נפש בסך של 2,000 שקלים.

 

ת"ק 54728-12-14 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.