www.what2do.co.il

כיצד מחליט בית משפט אם מדובר בבלאי סביר או בלתי סביר במושכר?

דרגו את המאמר

כיצד מחליט בית משפט אם מדובר בבלאי סביר או בלתי סביר במושכר?

לאחר שלוש שנות שכירות, פינו השוכרים את דירת המגורים, וביקשו לקבל את שטר הערבות שעליו חתמו במסגרת חוזה שכירות. אולם אז בעלי הדירה בדקו את הנכס וגילו שיש בו ליקויים רבים, הכוללים בין היתר: בית מטונף ומלוכלך, שיש שבור, ארונות מטבח שהתקלפו, נזק לגינה עקב אי השקיה וצביעה שנעשתה באופן חובבני. מאחר שהצדדים לא הגיעו להסכמה וניסיון גישור לא צלח, נדרש בית משפט לתביעות קטנות בטבריה להכריע בסוגיה.

 

מנגד טענו השוכרים כי בשנה הראשונה התגלתה סתימת ביוב, אשר טופלה על ידי בעל הנכס עצמו, אך הוא לא הצליח לתקן את הסתימה, והבעיה חזרה שוב ושוב. רק לאחר מספר ניסיונות כושלים, הגיע בעל הדירה למסקנה כי הוא אינו מסוגל לתקן את הבעיה, והביא בעל מקצוע אשר העריך כי השוכרים אינם אשמים בגרימת הסתימה, אלא הצנרת נהרסה עקב חדירת עצים וצמחיה מהגינה.

 

סתימה במערכת הביוב שלא טופלה על ידי איש מקצוע גרמה לעגמת נפש רבה

 

השוכרים הגישו תביעה שכנגד ודרשו פיצוי הולם בגין עגמת נפש עקב הסתימה במערכת הביוב, ובשל העובדה שבעל הדירה ניסה לחסוך כסף ולתקן בעצמו את הסתימה, ומי שסבל בתקופת הניסויים הם השוכרים, ואילו התובע היה גר בעצמו בדירה במהלך תקופה זו, הוא אינו היה מוכן לסבול את המטרד הקשה במשך זמן כה רב. עוד טענו השוכרים כי הם סולקו מהבית שבוע לפני תום החוזה.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים ועיון בצילומים של הליקויים בנכס, השתכנע בית המשפט כי בשנת 2000 הנכס אוכלס לראשונה, והשוכרים נכנסו לדירה לאחר שימוש של כ- 12 שנים, לכן פריטים מסוימים בדירה הגיעו למצב שהם צריכים החלפה עקב בלאי סביר.

 

יחד עם זאת בית המשפט קבע כי הנזק בשיש נגרם עקב שימוש בלתי סביר, ועל הנתבעים לפצות את התובעים בגין פריט זה. לגבי תיקון התריסים והחלונות קבע כי לא הוכח אם מדובר בליקויים שנבעו משימוש בלתי סביר מטעם השוכרים או שמא מבלאי סביר. לכן דחה את התביעה בפריט זה.

 

השוכרים ישלמו לבעלי הנכס סך של 3,550 שקלים לאחר קיזוז התביעה שכנגד

 

בנסיבות אלו חייב בית המשפט את הנתבעים לשלם לתובעים סכום של 7,550 שקלים עבור הפריטים הבאים: סך של 1,800 שקלים תיקון השיש. סך של 1,250 שקלים בגין החלפת הכיור במטבח. בגין ניקוי הבית סך של 1,500 שקלים. 500 שקלים עבור שלטים למזגנים וצילינדר לדלת ועוד סכום של 2,500 שקלים עבור צבע.

 

עוד קבע בית המשפט כי השוכרים זכאים לפיצוי לא ממוני בגין עגמת הנפש והסבל שנגרם להם עקב השיהוי בטיפול בבעיית הביוב בסך של 4,000 שקלים. לפיכך לאחר קיזוז הסכום שנפסק בתביעה שכנגד, הנתבעים חויבו לשלם לתובעים סך של 3,550 שקלים, ולאור המסקנות שאליהן הגיע בית המשפט לא נקבע צו להוצאות.

 

ת"ק 39614-03-15 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.