www.what2do.co.il

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

לפני שחותמים על חוזה שכירות לבית עסק חשוב לוודא כי האדם שמציג עצמו כמשכיר הוא אכן בעל הנכס או מורשה חוקי להשכירו. לאחר שסוגיה זו התבררה, באמצעות בדיקה ברישום בטאבו, יש לבצע בדיקה מעמיקה של החלל ותכולתו באמצעות אנשי מקצוע מתאימים, כמו שמאי, מהנדס, אדריכל וכדומה.

 

אישורים להפעלת העסק מגורמים שונים

 

יש לבדוק ברשות המקומית כי ניתן לקבל עבור הנכס אישור להפעלת עסק ואישורים מגורמים שונים בהתאם לסוג הפעילות הרצויה. לדוגמה, אם מדובר בעסק בתחום המזון, נדרשים אישורים ממשרד הבריאות, ממכבי אש ומהמשטרה. לאחר שנמצא החלל שמתאים מבחינת מיקום וגודל, יש להגדיר את מטרותיו הספציפיות של הנכס כדי למנוע טעויות יקרות, כגון: השכרת שטח פרטי לצורכי עסקים, טענה להפרת הסכם השכירות או הסתבכות עם הרשויות ודרישה לפינוי מושכר.

 

ברוב המקרים שבהם אדם מחליט לפתוח עסק חדש, הוא בדרך כלל לא יודע מה יעלה בגורלו ולכן לא מעוניין להתחייב לתקופה ארוכת טווח. בנסיבות אלה רצוי לעגן את הזכויות כך שניתן יהיה לסיים את החוזה טרם המועד המוסכם, אך בנוסף כדאי להכניס להסכם אפשרות להארכתו על פי הודעה מטעם השוכר, בהתאם לצרכים ולהסכמת הצדדים. בתקופת שכירות שעולה על חמש שנים, יש להירשם במשרדי רישום המקרקעין, כדי להגן על זכויות השוכר במהלך התקופה, מפני פינוי, מכירת הנכס או מפני כל שינוי אחר.

 

איך לא להישאר כבולים ומנועים מלערוך שינויים בנכס?

 

כדי להשתחרר מחוזה שכירות לעסק במידת הצורך מומלץ להותיר פתח מילוט, כדי לא להישאר כבולים וכדי לבצע שינויים. ניתן לבצע פתחי מילוט באמצעות הסכמה בין הצדדים על שוכר חלופי שיוכל להיכנס לנכס באותם התנאים, או שוכר משנה שיוכל לשכור חלק מהנכס. האופציה של שוכר משנה עשויה להועיל גם במקרה שגודל הנכס במושכר לא מתאים לצרכי העסק, כך ניתן להמשיך בפעילות, כאשר השוכר המשנה יפעיל את העסק שלו בשטח שלא מנוצל.

 

לפני שחותמים על חוזה שכירות לבית עסק חשוב לבדוק מה המושכר כולל ולעגן את הזכויות בנוגע לציוד קבוע שמעוניינים לרכוש ולהכניס לנכס, כמו ריהוט משרדי, מכשירים חשמליים ועוד, כדי שבתום החוזה ניתן יהיה לקחת חזרה את הציוד ולא להשאיר אותו לבעל הנכס או לשוכרים הבאים.

 

רצוי לבדוק שגם החנייה כלולה בהסכם

 

מלבד שטח המושכר שבו מתבצעת הפעילות העסקית, חשוב לשים לב לשטחים נלווים החיוניים לעסק, כמו: חנייה, חדרי שירות, מטבחון, מחסן, ועוד, זאת כדי למנוע דרישה של בעל הנכס לתשלום נפרד עבורם, בטענה כי לא נכללו בהסכם. כמו כן, מומלץ לנסות ולדרוש בלעדיות לתחום העסק, אם למשל מדובר במרכז מסחרי או קניון, ניתן לבקש שהחנויות הסמוכות לא יעסקו באותה פעילות. בכל מקרה לפני שחותמים על החוזה רצוי לקבל ייעוץ משפטי מעורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי, כדי למנוע טעויות יקרות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.