www.what2do.co.il

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל``ן

דרגו את המאמר

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל``ן

בתחילת שנת 2014 חל שינוי מהותי בשיטת מיסוי המקרקעין, שבעקבותיו בוטלו פטורים על מס שבח של מכירת דירות מגורים, וכל אדם שבבעלותו יותר מדירת מגורים אחת, וברצונו למכור אחת מהן יחויב במס שבח.

 

שבח הוא הסכום שבו עולה שווי המכירה על יתרת שווי הרכישה. מס שבח הוא מס המשולם על רווח בעת מכירת דירה, והוא מוטל על אחוזים מתוך ההשבחה או העלייה במחיר הדירה, החל ממועד רכישתה עד ליום מכירתה בניכוי הוצאות שונות, כגון: שכר טרחת עורך דין בעת קניית הדירה, דמי תיווך, הוצאות שיפוץ, מס רכישה, אגרות ומיסים שונים. בשנים האחרונות מחירי הנדל"ן בארץ האמירו, כך שבמקרים רבים יש שבח גדול על דירות העומדות למכירה.

 

עד לתכנית האוצר שנכנסה לתוקף בחודש ינואר 2014, נהנו בעלי יותר מדירה אחת מפטור מוחלט על מס שבח, זאת בהנחה שהם דאגו למכור דירה אחת לארבע שנים. בשנת 2014 הוחלט על ביטול פטור ממס שבח, אם מכירת דירה נעשתה במרווח זמן העולה על ארבע שנים ממכירת דירה קודמת. מאז משלמים המוכרים מס שבח בשיעור של 25% על הרווח מהדירה השנייה, גם אם עברו יותר מארבע שנים מאז מכירת הדירה הקודמת.


מס גורף חל על כל בעלי דירה נוספת

 

הרפורמה בשיטת מיסוי המקרקעין, שינתה מהותית את כללי המשחק בשוק הנדל"ן ובעקבותיה בוטל כמעט באופן מלא פטור על מס שבח של מכירת דירות מגורים. במכירת דירה יחידה עדיין יש פטור ממס על מס שבח, בתנאי שהמוכר החזיק את דירתו היחידה במשך לפחות 18 חודשים. כלומר, הפטור בוטל לכל מי שברשותו שתי דירות מגורים ומעלה ללא קשר לשווי הנכס בשוק.

 

עד לשינוי בשיטה, מערכת המיסוי אפשרה כמעט לכל אחד למכור דירות מגורים ולקבל פטור מלא ממס שבח, באופן שאם היו ברשות אדם דירות רבות, הוא היה יכול למכור כל ארבע שנים דירה בפטור מלא ממס שבח. בשיטה הישנה סכום הפטור לא היה מוגבל, אולם שיטת המס החדשה קבעה תקרת גג, כאשר בסכום הגבוה מהרף כולם יחויבו בתשלום מס. כמו כן, שיטת המיסוי הישנה אפשרה לתמרן בתשלום המס, כמו במקרה של העברת בעלות על דירות בין אחים ללא תמורה בפטור ממס שבח, ועוד תכנונים רבים.

 

האם קיים שבח בעת מכירת דירה?

 

בעל דירה שמתכנן למכור אותה נדרש לערוך בדיקה ראשונית, באמצעות אנשי מקצוע ולבחון האם קיימת השבחה בעת מכירתה. במקביל, עליו לברר האם הוא זכאי לפטור על מס שבח. אם לא קיים שבח על הדירה, אין צורך להשתמש בפטור, כדי שלא לבזבז את אפשרות השימוש לדירה נוספת המיועדת למכירה בעתיד. 

 

במקרים מסוימים המוכר זכאי למכור את דירתו בפטור ממס שבח, בזכות פטורים השונים כגון: העברה ללא תמורה, נכסי ירושה וכדומה. אולם יש סייגים רבים וחלקם מורכבים, שאותם יש להביא בחשבון, על כן לפני שמבצעים עסקת מכר יש לבצע תכנון מס מסודר מראש, וטרם חתימה על חוזה מכר, מומלץ לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בתחום של נדל"ן ומיסוי מקרקעין.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

מס רכישה, מהו?

מהו מס רכישה? מהו המס על רכישת דירה שנייה? האם יש לשלם מס רכישה בעבור דירה שנתקבלה במתנה? כיצד ניתן להעריך בעצמך את שווי הדירה? 

העברת בעלות בדירה בין קרובים - מס רכישה?

האם העברת בעלות בדירה בין קרובים חייבת במס רכישה? כיצד משפיעה עובדת מגורים בדירה בעת העברת הבעלות? מה עם ידועים בציבור? 

האם מס שבח על נכס שהועבר בין בני משפחה?

העברת בעלות על מקרקעין דורשת תשלום מיסים שונים כגון מס שבח. בדרך כלל, העברת נכס במקרקעין פטורה מתשלום מס שבח כל אימת שבמשך ארבע השנים שקדמו לה לא הועברו מקרקעין נוספים על ידי הנותן... 

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

מהו חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה? מהן מטרות הוראת השעה? 

השגה על שומות מקרקעין - הנוהל המעודכן

מקורו של הנוהל בהחלטה 1181 אשר הצביעה על הצורך שיש בהפרדה בין הגוף אשר אמור לדון בהשגות וערעורים על השומות, לבין הגוף אשר עורך את השומות... 

הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין

מהי הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין? מהו ניכוי מס במקור? מהם המכשולים הנובעים מרפורמה זו? 

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

האם עירייה רשאית לפעול לגביית חוב ארנונה עתיק? אימתי מתיישן חוב ארנונה? 

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל"ן

בעקבות רפורמת המיסוי בעסקאות נדלן, כל מי שבידו שתי דירות מגורים ומעלה, וברצונו למכור אחת מהן נדרש לשלם מס שבח במכירה, למעט במקרים חריגים כמו דירות שנתקבלו בירושה בתנאים מסוימים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.