www.what2do.co.il

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

דרגו את המאמר

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

בעת חתימה על משכנתא לצורך קניית דירה, או רכישת דירה מקבלן, הבנק דורש מהרוכשים לחתום עבורו על ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר, שהוא ייפוי כוח שלא ניתן לבטלו. מטרתו של ייפוי הכוח היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא, ולשם הבטחת תשלום הלוואת המשכנתא לבנק.

 

הבנק מבטיח את תשלום חוב המשכנתא באמצעות שימוש בייפוי הכוח, כך שנציגי הבנק יוכלו לשעבד את הנכס מול המדינה במידה והלווים לא יעמדו בהוראות ההסכם. ייפוי כוח נוטריוני נדרש לצורך פעולה של שעבוד הנכס, שהיא פעולה בסכום גבוה אשר גוררת עמה השלכות עצומות לגבי כל הצדדים בעסקה, שהם הרוכשים, המוכרים, הבנק והמדינה.


ביצוע פעולות משפטיות הקשורות במשכנתא

 

ייפוי כוח הוא מסמך שבו אדם ממנה אחר לפעול בשמו, אימות ייפוי כוח נוטריוני בעת קבלת משכנתא הוא מסמך משפטי, לצורך מימון עסקאות קנייה של מקרקעין, שבו הרוכשים מעניקים לבנק, הנחשב כגוף משפטי בפני עצמו, את הכוח והסמכות לפעול בשמם ובמקומם בכל עניין הנוגע לזכויות בדירה ואשר עבורה מקבלים הרוכשים את הלוואת המשכנתא.

 

בכל הליך של הלוואת משכנתא מהבנק, האדם שנוטל את ההלוואה משעבד את הנכס הנרכש לטובת הבנק לשם הבטחת תשלום ההלוואה. הבנק דורש מרוכשי הנכס לחתום על ייפוי כוח נוטריוני לטובתו, אשר מסמיך את נציגי הבנק לפעול לצורך ביצוע פעולות משפטיות שונות הקשורות במשכנתא.

 

רישום הערת אזהרה ורישום בטאבו

 

באמצעות ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר, רשאים נציגי הבנק לבצע רישום הערת אזהרה ורישום המשכנתא בטאבו, להופיע ברשויות בשם הרוכשים בנוגע למשכנתא, ורשאים למכור את הנכס במקרה של אי תשלום משכנתא במסגרת הליכי כינוס נכסים ולבצע פעולות משפטיות נוספות הקשורות במשכנתא.

 

הבנק דורש חתימה על ייפוי כוח נוטריוני בעת לקיחת משכנתא לצורך מימון עסקאות קנייה של מקרקעין, מאחר שהוא דואג לזכויותיו ורוצה לוודא שהמשכנתא תירשם בטאבו לטובתו.

 

אם בעת עסקת הקנייה הרוכשים, באמצעות עורך דינם, לא ירשמו את הנכס בתוך זמן סביר, הבנק יוכל לעשות זאת במקומם, תוך שימוש בייפוי הכוח. בחתימה על ייפוי כוח ניתנת אפשרות לכל אחד מהמיופים לחתום בשמם על כל מסמך שיאפשר לו לבצע פעולות בנכס שנרכש.

 

פעולת השעבוד ופעולות משפטיות נוספות במסגרת ייפוי הכוח הן בעלת השלכות עצומות. לכן, כדי למנוע זיוף של ייפוי כוח מסוג זה, או כל טענה אחרת לגבי נפקותו מצד הלווים, הוא חייב להיות מאומת על ידי נוטריון, ואף ייפוי הכוח לבנק הוא בלתי חוזר, כלומר לא ניתן לביטול.

 

תשלום עבור ייפוי כוח נוטריוני 

 

נכון לשנת 2016, תשלום האגרה עבור שירות אימות החתימות הנוטריון הוא בסך של 164 שקלים בתוספת מע"מ לחותם יחיד, ועוד 66 שקלים בצירוף מע"מ לכל חותם נוסף על אותו מסמך, כלומר, התשלום לזוג עבור אימות החתימה על טופס ייפוי הכוח הנוטריוני הוא בסך של 230 שקלים ללא מע"מ, וסך של 269 שקלים כולל 17% מע"מ.

 

למרות החתימה על ייפוי כוח, הבנק וכל מי שפועל מטעמו לא יעשה כל פעולה החורגת מהפעולות המותרות לביצוע במסגרת ההתקשרות החוזית, אשר מוסדרת בחוזה מוסכם שנחתם בתהליך קבלת ההלוואה, לכן אין צורך לחשוש. כל עוד הלווים עומדים בכל ההתחייבויות החוזיות כלפי הבנק, רושמים את שטרי המשכנתא בטאבו בתוך זמן סביר ממועד גמר העסקה, ועומדים בתשלום ההחזרים החודשיים במועדם ובמלואם, הבנק לא יעשה שימוש בייפוי כוח, והוא יהווה אמצעי בטחון בלבד.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.