www.what2do.co.il

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

דרגו את המאמר

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

דייר ממשיך הוא קרוב משפחתו של בעל זכאות להתגורר בדיור הציבורי שגר עמו בדירה. דייר ממשיך עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה בתנאי שכירות דומים, וגם לרכוש את הדירה במחיר מופחת, לאחר פטירת הזכאי או בעקבות מעברו לדיור סיעודי.

 

חוק זכויות הדייר בדיור הציבורי קובע מי זכאי להיחשב כדייר ממשיך בדיור הציבורי, ומגדיר מי נחשב לקרוב משפחה לצורך קביעת זכאות להכרה כדייר ממשיך. הזכאות לדיור ציבורי נקבעת בהתאם לקריטריונים של משרד הבינוי והשיכון, ומיועדת בעיקר למשפחות השרויות במצוקה כלכלית ותפקודית.

 

מי זכאי לדיור ציבורי?

 

הזכאים לדיור ציבורי הם אנשים שאין להם זכויות כלשהן בדירה או בחלק מדירה, זוגות נשואים עם לפחות שלושה ילדים, משפחות חד הורית עם שלושה ילדים לפחות, נכים המרותקים לכיסא גלגלים, מקבלי קצבת נכות כללית, מקבלי קצבת נכות לנפגעי עבודה, עולים חדשים וקשישים.

 

חוק הדיור הציבורי מאפשר לדיירים לרכוש את הדירה הציבורית שבה הם מתגוררים בהנחה, בהתאם לתנאי הזכאות. על פי הוראות החוק, דיירים המתגוררים בפועל בשיכון הציבורי חמש שנים ומעלה, זכאים לרכוש את הדירה במחיר מופחת ולהפוך לבעלי הנכס. בתנאי שלא היו בבעלותם או בבעלות בן זוגם או ילדם, דירה או מקרקעין אחרים שהשווי שלהם עולה על 350,000 שקלים.

 

מחיר הדירה בדיור ציבורי לזכאים הוא המחיר השוק חופשי על פי קביעת שמאי ובניכוי מענק בסיסי ומענק לפי ותק מותנה מהמדינה. המענק המותנה הוא הסכום שמתקבל מחיבור של המענק הבסיסי והמענק לפי ותק, כאשר מענק בסיסי נע בין 20% עד 65% ממחיר הדירה, בהתאם לסביבת המגורים ומספר הנפשות במשפחה, והמענק לפי ותק בדירה - שלפיו ככל שהדייר התגורר יותר שנים בנכס, כך ההנחה שלו תהיה גדולה יותר.

 

תוקף הזכאות לדיור ציבורי הוא שנתיים. הזכאים מקבלים שתי הצעות לרכישת דירה, ולאחר הוצאת תעודת הזכאות, הם ייכנסו לרשימת ההמתנה ויקבלו את הדירה בהתאם למספר הדירות הפנויות באזור המגורים המבוקש.

 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

 

חוק הדיור הציבורי מאפשר את העברת זכות הדייר לקרוב משפחתו בהתקיים מספר תנאים, זאת כאשר הזכאי לדיור ציבורי נפטר או עובר למוסד סיעודי. לדייר ממשיך יש זכות להתגורר בדירה תחת אותם תנאי חוזה השכירות, וגם לרכוש את הדירה במסגרת חוק הדיור הציבורי, המאפשר את מכירת הדירות.

 

תנאי ראשון הוא שקרוב משפחה, כולל ידוע בציבור, בנו, נכדו או מי שהדייר היה האפוטרופוס שלו, התגורר עם הזכאי לפחות שלוש שנים רצופות בנכס, סמוך למועד פטירתו או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי.

 

תנאי שני הוא שלא היו בבעלות הדייר הממשיך דירה או מקרקעין אחרים במשך חמש השנים שקדמו למועד פטירת הזכאי, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי.

 

הזכויות של הדייר הממשיך מאפשרים לו להמשיך להתגורר בדיור הציבורי, לאו דווקא באותה דירה שבה התגורר קרוב משפחתו, לחתום על חוזה שכירות בתנאים הזהים לחוזה המקורי, לשלם בשנתיים הראשונות שכר דירה נמוך כפי ששילם הדייר הזכאי וגם לרכוש את הדירה הציבורית, בהתאם לתנאי הזכאות של רכישת הדירה.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.