www.what2do.co.il

מטרדי רעש בבתים משותפים, מה ניתן לעשות?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.0 מתוך 5

מטרדי רעש בבתים משותפים, מה ניתן לעשות?

תקנות למניעת מפגעים (מניעת רעש) אשר נחקקו בשנת 1992, קובעות כי בין השעות 14.00 ל-16.00 ובין השעות 23.00 ל-07.00 למחרת, אסור להרעיש באזור מגורים באמצעות קולות, שיכולים לבקוע ממכשירי טלוויזיה ורדיו, שירה, נגינה, צעקות, רמקול, זיקוקים, נפצים, מזגנים, מדחסים וחבטת שטיחים ומזרונים.

 

האיסור על הפעלת מכשירי קול, זיקוקים ונפצים באזור מגורים לא חל בעת חגיגה או שמחה הנערכות במועדים הבאים: ערב יום העצמאות, פורים, יום ירושלים, ל"ג בעומר, ערב המימונה, ערב שבת ומועדי ישראל ומוצאי שבת וחג עד חצות. האיסור להרעיש חל גם מחוץ לאזורי מגורים, אם הרעש גורם הפרעה או מטרד לדיירים. 

 

הפעלת מזגן מרעיש

 

על פי התקנות אסור להפעיל מזגן, מדחס וכדומה באופן הגורם רעש חזק המפריע או עלול להפריע לדייר בבית מגורים אחר, וכן, באופן הגורם או עלול לגרום לרעש בלתי סביר. כמו כן, אסור לחבוט בשטיחים, מזרנים וכדומה בין השעות 16:00-14:00 ובין השעות 19.00 ל-07.00 למחרת.

 

דייר המעוניין להפסיק או למנוע הפרעה של מטרד הרעש יכול לפנות אל השכן בבקשה להפסיק את המטרד. במקרה שהבקשה לא הועילה, ניתן לפנות למשטרה. המשטרה מוסמכת לקנוס את השכן המרעיש על פי צו סדר הדין הפלילי. אולם כאשר הרעש נגרם מחבטת שטיחים או הזזת רהיטים, אין למשטרה סמכות לקנוס את השכן, אך ניתן להגיש נגדו תלונה אם הרעש מתבצע בשעות האסורות על פי החוק.

 

מטרד ממערכת קירור או אוורור

 

כאשר המטרד נובע ממערכת קירור או אוורור של שכן בבית משותף, ניתן לפנות לרשות המקומית, אם קיים חוק עזר בעניין. כמו כן, ניתן להגיש תביעה אזרחית לקבלת פיצויים ואף תביעה פלילית בגין מפגעי רעש ומטרדי רעש. שכן שעובר על התקנות מבצע עבירה פלילית וצפוי לקנס כספי או למאסר של עד חצי שנה.

 

מטרד רעש של בעלי חיים

 

תקנה 13 לתקנות למניעת מפגעים קובעת כי החזקת בעל חיים בחצר או במבנה המיועד למגורים או לעסק תיעשה באופן שלא יגרום לרעש חזק המפריע לשכנים. במידה ונגרם רעש בלתי סביר ניתן להפסיקו או למנוע הפרעתו באמצעות לבעליו של בעל החיים בבקשה להפסיק את המטרד. ניתן לפנות למוקד העירוני 106, להגיש תלונה למשטרה בגין קיומו של מפגע רעש המהווה עבירה פלילית על החוק. וכן ניתן להגיש תביעה אזרחית ותביעה פלילית.

 

עבודות שיפוצים באזור מגורים

 

תקנות 4 ו-15 קובעות כי אסור לבצע בבניין מגורים עבודות שיפוץ, תיקון, בנייה והתקנת מתקנים הגורמות לרעש, בימי חול, בין השעה 20:00 לשעה 07:00 ביום למחרת. בערבי שבת ומועדי ישראל אין לבצע עבודות בין השעות 17:00 בערב ל-7:00 למחרת יום המנוחה.

 

הגבלה על הפעלת אזעקות

 

על פי התקנות, מערכות אזעקה בבתים ובדירות יכולות לפעול עד שש דקות, במרחק מטר מהצופר, כאשר עוצמת הקול לא תעלה על 87 דציבלים. על בעל הדירה להתקין שלט בולט בקרבת האזעקה עם פרטים של הגורם המוסמך לטפל בה, ועליו לטפל במטרד בתוך 30 דקות. אם האזעקה פועלת במשך יותר מחצי שעה, ניתן להפסיקה באמצעות פנייה למשטרה. כמו כן, החל משנת 2011 חל איסור על התקנת אזעקות ברכבים, ומיולי 2017 אסור להשתמש באזעקות רכב קיימות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.