www.what2do.co.il

ליקויי בנייה בקירות חוץ, מתי תוגש תביעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ליקויי בנייה בקירות חוץ, מתי תוגש תביעה?

קירות חוץ הם קירות הבניין או הבית הפרטי המפרידים בין פנים הדירה לבין החוץ או לבין הרכוש המשותף. קירות חוץ יכולים להיות בנויים מחומרים שונים, כגון: בלוקים, בטון, עם חיפוי חיצוני מובנה בקיר או בלעדיו, עם תוספת שכבה של לוחות גבס ואף לעיתים משתמש הקבלן במספר חומרים לצורך בניית הקירות.

 

ליקוי בנייה של קירות חוץ מוגדר כליקוי קבוע שאינו ניתן לתיקון. רוכש הדירה יכול לתבוע פיצויים מחברה הקבלנית, וכאשר הצדדים אינם מצליחים להגיע להסכמה לגבי סכום הפיצוי המוסכם, ניתן לפנות להליך משפטי ולהציג חוות דעת של שמאי, כדי לאמוד את ירידת הערך של הנכס בגין הליקוי.

 

ליקויי בנייה בקירות חוץ יכולים לבוא לידי ביטוי במראה של קירות עקומים שאינם בנויים בזווית של 90 מעלות מהקירות המשיקים להם, או שאינם מייצרים זווית של 90 מעלות עם הרצפה ועם התקרה וכן בשל סטייה מהאנך. כאשר מתברר כי הקיר סוטה מן האנך, בשיעור גבוה מהשיעור הקבוע בתקן, מדובר בליקוי בנייה. תקופת הבדק לליקוי בנייה בקירות חוץ הוא שנה אחת מיום קבלת הדירה ותקופת אחריות היא עד שלוש שנים מתום תקופת הבדק.


ליקוי בחיפוי קירות חוץ באופן הנחת אריחי פסיפס

 

שבעה זוגות פנו אל בית המשפט המחוזי בתל אביב יפו והגישו תביעה נגד חברות קבלניות שמהן קנו בתים פרטיים בהרצליה, על ליקויי בנייה שהתגלו בבתים. בית המשפט מינה מומחה שהוא מהנדס ושמאי כדי שייתן חוות דעת בעניין.

 

על פי ממצאי המומחה נמצא ליקוי משמעותי ורציני אחד, בחיפוי הפסיפס שבו כוסו הבניינים. בעניין זה קבע המומחה, שעבודות האיטום וההכנה להנחת הפסיפס, נעשו כהלכה והפגמים שמצא באו לידי ביטוי באופן הנחת אריחי הפסיפס, בניגוד לכללי הבנייה המקובלים, ללא סימטריה, ותוך שימוש באריחים משתי סדרות ייצור, שיש שוני בגווניהם.

 

לדעת המומחה מדובר בפגם אסתטי בלבד, שאינו נוגע לאיטום או לקונסטרוקציה, והחברות הנתבעות אכן שלחו הודעות צד ג' נגד קבלן המשנה שהניח את הפסיפס. שאר פגמים שמצא היו פגמים זעירים, שעלות תיקונם זניחה.

 

התובעים טענו כי מדובר בלוחות פסיפס, שהמומחה עצמו קבע שניתן להחליפם, אך לדעתו אין ההחלפה כדאית כרגע. עם זאת תשלום פיצויים על נזק נועד להעמיד את הניזוק באותו מצב שבו היה קודם לגרימת הנזק. לטענת התובעים, אין שום סיבה שבגללה הם צריכים לחיות עם פגם אסתטי במשך 15 שנה, ונכון להשאיר בידם את ההחלטה אם ומתי לתקן את הפגם על ידי החלפת החיפוי. ולצורך זה יש לשלם להם את סכום התיקון נכון להיום.

 

בית המשפט קבע כי אין מקום לשלול את זכותן החוזית של החברות הקבלניות, לבצע בעצמן את העבודה, ולחסוך את פער המחירים שבין המחיר שקבע השמאי לבין מחיריהם של קבלנים חיצוניים. התובעים אינם חייבים למסור את ביצוע העבודה לנתבעות, אך גם אינם חייבים לבצע אותה בפועל, לכן נקבע כי הם זכאים לסכום הפיצוי ללא התוספת שהיו זכאים לה אילו נמסר הביצוע לקבלנים חיצוניים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.