www.what2do.co.il

מה ההבדל בין קבוצת רכישה לקבוצת רוכשים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מה ההבדל בין קבוצת רכישה לקבוצת רוכשים?

קבוצת רכישה היא קבוצה של אנשים פרטיים אשר מתאגדים כדי לבנות ביחד מבנה המיועד למגורים, מטרת הקבוצה היא להוזיל את העלויות השונות הכרוכות בעסקת מכר ואף כדי לבחור את הדיירים שיתגוררו במבנה.


קבוצת רוכשים היא התאגדות של חברה יזמית מול קבלן, כאשר שניהם רוכשים את הקרקע, ומוכרים אותה מחדש לאחר התכנון לקבוצה של אנשים עד למילוי מכסת הדירות. ההבדל בין קבוצת רכישה לקבוצת רוכשים בא לידי ביטוי במימון הפרויקט, רמת הסיכון היתר וזמני בניה, הגנת הרוכשים מפני הקבלן על ידי חוק המכר והמחיר הסופי שיש לשלם.


מספר התאגדויות של קבוצות רכישה:


קבוצת רכישה יכולה להתארגן באופן עצמאי או באמצעות חברה מנהלת אשר מארגנת את שלבי הרכישה והבנייה. הקבוצה מאפשרת לחברים לצמצם את פערי התיווך שבקניית הנכס כמוצר מוגמר. ישנן מספר התאגדויות קבוצות רכישה, כולל: קבוצת רכישה אמתית, קבוצת רוכשים, קבוצת רכישה חברתית וקבוצת קנייה.


קבוצת רכישה אמתית מאופיינת בכך שלא נעשית כל פעולה של רכישת הקרקע הרצויה בפועל עד אשר גובשה הקבוצה או חלק ניכר ממנה ואז נעשה הסכם מכר מקרקעין מול חברי הקבוצה העתידה ובעלי הקרקע.


קבוצת רוכשים היא התאגדות של יזם מול קבלן לרכישת קרקע ומכירתה לקבוצת רוכשים. בדרך זו היזמים אשר רכשו מבעוד מועד את הקרקע משלמים מס רכישה על הקרקע, ולאחר מכן משלמים הדיירים העתידיים מס רכישה על הקרקע ועל דירתם, כלומר כפל מיסוי.


קבוצת רכישה חברתית היא קבוצה המתגבשת על בסיס היכרות אישית במטרה להקים מבנה על קרקע עתידית. וקבוצת קנייה היא קבוצה שמתאגדת כדי לרכוש דירות מחברות בניה תוך ניצול הקבוצה כרוכש גדול במטרה לקבל הנחה משמעותית מחברות הבניה.


תשלום לקבלן על פי התקדמות הבנייה


בקבוצת רכישה הרוכש בוחר להתאגד בקבוצה במטרה לרכוש קרקע, הוצאת היתר הבנייה וביצוע הפרויקט בפועל, לעומת קבוצת רוכשים, אשר במסגרתה נעשית רכישה מרוכזת של דירות מקבלן, כאשר המחיר קבוע וכולל הנחה עקב כמות הדירות הנרכשת שמאלצת את הקבלן להוריד את המחיר.


ההבדל העיקרי בין קבוצת רכישה לקבוצת רוכשים הוא שבקבוצת רוכשים החברה היזמית גובה את התשלום עבור השירותים השונים וארגון הקבוצה, שהוא בעצם התשלום שקבוצת הרכישה מנסה להימנע ממנו.


בקבוצת רכישה נדרש כל חבר להשקיע מיד בתחילת הדרך, כ – 30% מערך הדירה המשוער, לעומת קבוצת רוכשים הנדרשים לשלם לקבלן על פי התקדמות הבניה. עם זאת, קבוצת רכישה עלולה לשאת בתשלום נוסף מאחר שהיא לא יודעת מראש מה יהיו העלויות הסופיות, לעומת קבוצת רוכשים אשר מקבלת טיפול מקצועי מחברה יזמית בעלת ניסיון, המציעה לקבוצת הרוכשים מפרט ועלויות צפויות וקבועות מראש.


הבדל משמעותי נוסף יכול לבוא לידי ביטוי בקצב הבנייה, מאחר שקבוצת רכישה רוכשת את הקרקע ללא היתרי בנייה וקבוצת רוכשים ברוב המקרים רוכשת את הדירות לאחר רכישת הקרקע על ידי היזם לאחר מתן היתרים נדרשים, ואף מאחר שבקבוצת רכישה הקונים לוקחים את הליווי ביחד ולחוד מהבנק, ויכולים להיות מעוכבים בשל אחד מחברי הקבוצה, דבר אשר אינו קיים בקבוצת רוכשים.


מהם הסיכונים בקבוצות רכישה ורוכשים?


הסיכון בקבוצת הרכישה גבוה יותר מאחר שחברי הקבוצה שהם היזמים, אחראים על עיכובים בבנייה ומתן היתרים, והם נדרשים למצוא פתרון בעצמם או מול ספק שירותי הבנייה ששכרו לכל הבעיות שצצות בתהליך. כמו כן, גורם סיכון נוסף בקבוצת רכישה הוא התלות של חברי קבוצה ביתר החברים.


במקרה של קבוצת רוכשים, מכיוון שמדובר בעסקת נדל"ן מסודרת מקבלן, החוק מגן על הרוכשים, כך שהם מקבלים הגנות מכר על פי חוק, ויש להם זכות חוקית וחוזית מול הקבלן במקרה של פשיטת רגל, או בשל חוסר התאמה בין המוצע למתקבל. 


בקבוצת רוכשים שערי הריבית הנמוכים ביותר בקבלת משכנתא, לכו לבנק בטוח יותר ללוות את הפרויקט, לפיכך החברים בקבוצה אינם תלויים זה בזה בכל הנוגע למימון, וכל חבר רוכש את דירתו ללא קשר לשאר הרוכשים. זאת לעומת קבוצת הרכישה שחבריה תלויים זה בזה, ואם אחד מהם לא יעמוד בתשלומים, תאלץ הקבוצה לחפש את הדרך לממן את חלקו אחרת לא ניתן יהיה להמשיך את הבנייה.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.