www.what2do.co.il

שיפוצים בבניין לאחר חתימת חוזה שכירות, האם ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 5 דירוגים בציון ממוצע: 4.2 מתוך 5

שיפוצים בבניין לאחר חתימת חוזה שכירות, האם ניתן לתבוע פיצויים?

שוכר דירה בתל אביב פנה אל בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב - יפו והגיש תביעה כספית נגד בעל הדירה לתשלום פיצויים עקב שיפוץ בבניין שבו התגורר בשכירות.


השוכר דרש החזר של דמי השכירות ופיצוי כספי בגין נזקים שנגרמו לו עקב שיפוץ מסיבי בבניין שבו התגורר בדירה ששכר מהנתבע במסגרת הסכם שכירות, אשר גרם לטענתו להפרעת רעש, ריח, אבק, והיעדר אוורור. בית המשפט נדרש להכריע האם יש מקום לפסוק פיצויים ומהו סכום הפיצויים ההולם במקרה זה.


לטענת התובע, בתחילת שנת 2018 החל שיפוץ בבניין שבו הוא מתגורר עם בני משפחתו, וזאת מבלי לתת לו אפשרות סבירה להחליט אם ברצונו להמשיך ולהתגורר בבניין, שכן, הסכם השכירות נחתם טרם ההודעה על עריכת השיפוץ, וההודעה על השיפוץ נתלתה בבניין המגורים ימים ספורים לפני תחילת העבודות.


התובע טען כי הוא ובני משפחתו נאלצו לגור תחת פיגומים במצב של רעש ואבק, כאשר חלק מחלונות הדירה אטומים ולא ניתן לפתוח אותם. התובע שלח מסרון לבעל הנכס על עזיבת הדירה לפני תום החוזה עקב השיפוץ, והנתבע הסכים לכך, אך לאחר מכן חזר בו.


בעל הדירה טען שמדובר בעבודות שיפוץ מינוריות


הנתבע טען כי מדובר בעבודות שיפוץ מינוריות שלא מנעו המשך מגורים סביר בדירה, וכי הוצעה לתובע הנחה בדמי השכירות למשך תקופת העבודות בבניין בסכום שנמצא בגבול העליון של ההנחות שנתנו בעלי דירות אחרים בבניין לשוכרים.


בעל הדירה הוסיף כי במועד חידוש החוזה לא היה ידוע לו דבר השיפוץ, ואף משך הזמן שבו העבודות היו צמודות לדירת התובע היה קצר יחסית, ובשל מבנה הדירה הסלון ושני חדרי השינה, המהווים את מרבית הדירה, נותרו עם פתחים גדולים לאוורור וכניסת אור, ובמשך כל השיפוץ לא נפגמה אספקת החשמל.


הנתבע הוסיף וטען כי לאחר בירור עם השכנים, התובע ובת זוגו כמעט ואינם מצויים בדירה במהלך שעות העבודה. לעניין היעדר החנייה, נטען כי הבניין ברחוב שקט ורחב באזור נטול בעיות חנייה כלל, כאשר השיפוץ כולו ארך חודשיים ועשרה ימים. 


השוכר דרש החזר כספי בגובה 50% משכר הדירה


לאחר שמיעת טענות הצדדים סבר בית המשפט כי יש מקום לקבל את התביעה בחלקה. התובע דרש החזר כספי בגובה 50% משכר הדירה החודשי בסך של 6,500 שקלים בהתאם להסכם השכירות עבור תקופה של חודשיים ועשרה ימים. הנתבע התנגד למתן ההנחה בשכר הדירה וטען כי ההצעה איננה רלוונטית נכון למועד הדיון.


לאחר עיון בתצהירים של דיירי הבניין ובתמונות שצורפו לכתב התביעה, השתכנע בית המשפט כי בוצעו עבודות שיפוץ באמצעות פיגומים ואטימת פתחים בניילון אטום לתקופה של כחודש וחצי עד חודשיים והצביעה אשר גרמה לריח חריף נמשכה כיומיים, ולעיתים היו ימים של רעש משמעותי אך סביר.


בית המשפט קיבל את טענת התובע שמדובר בשיפוץ מאסיבי בבניין שיש בו כדי לפגוע באיכות החיים במגורים בדירה, ולפיכך, הדרישה להחזר כספי בגובה 50% משכר הדירה לתקופת השיפוץ למשך חודשיים ועשרה ימים היא דרישה סבירה והגיונית. 


בעל הדירה יפצה את השוכר בסך של 8,666 שקלים


בסופו של דבר קבע בית המשפט כי התובע זכאי להחזר כספי בסך 50% משכר הדירה למשך תקופת השיפוץ שנמשכה חודשיים ועשרה ימים בסכום של 8,666 שקלים, ועל הנתבע להשיב לתובע סכום זה כפיצוי בגין העובדה שנאלץ לגור בדירה במהלך השיפוץ המאסיבי שגרם להפרעת רעש, ריח, אבק, והיעדר אוורור.


לגבי יתר רכיבי התביעה, בגין גרם הפרת חוזה עם דירה חלופית, התובע לא הביא כל ראיה המוכיחה את נזקיו בגין רכיב זה וטען כי מדובר בהערכה בלבד. בהעדר ראיות מספקות ובהעדר פירוט, קבע בית המשפט כי אין מקום לקבל את התביעה בעניין הדירה החלופית. ואף קבע כי אין מקום לפיצוי בגין טרחה ועוגמת נפש מאחר שהנתבע הסכים לבוא לקראת התובע, והציע הנחה בשכר הדירה, גם אם לא בסכום שדרש. בנסיבות אלה חויב בעל הדירה לפצות את השוכר בסך של 8,666 שקלים בתוספת הוצאות משפט בסך 500 שקלים.


ת"ק 18453-04-18
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.