www.what2do.co.il

דמי שימוש ראויים במקרקעין, מתי תוגש תביעה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

דמי שימוש ראויים במקרקעין, מתי תוגש תביעה?

סעיף 33 לחוק המקרקעין קובע, כי כאשר שותף עשה שימוש במקרקעין משותפים, הוא חייב לשלם ליתר השותפים במקרקעין שכר ראוי עבור השימוש, על פי חלקם. זכות זו היא נגזרת של זכות הבעלות אשר כוללת בחובה אפשרות להחזיק במקרקעין ולעשות בהם שימוש.


החיוב עבור שכר ראוי עקב שימוש בנכס, מתקיים כאשר השותף עשה שימוש במקרקעין באופן בלעדי, אשר מנע גם מיתר השותפים לעשות בו שימוש. במקרים שבהם השותף לא מנע משותפיו להשתמש במקרקעין, הוא אינו חייב בתשלום כלשהו ליתר השותפים.


תביעה לדמי שימוש ראויים בהליכי גירושין


תביעה לדמי שימוש ראויים בגין שימוש אחד מבני הזוג בחלקו בנכס, יכולה להיות מוגשת על ידי הבעל או על ידי האישה, אולם בכל אחד מהמקרים תתקבל תוצאה שונה, מאחר שעל פי הפסיקה קיים חוסר שוויון בין מצבו של בעל למצבה של אישה.


לפי סעיף 40א לחוק המקרקעין, לפני מתן צו לפירוק שיתוף בדירת מגורים, בית המשפט נדרש להבטיח את מדור האישה והקטינים. לפיכך, במקרה שאחד מבני הזוג עזב את דירת המגורים המשותפת כתוצאה מהליכי גירושין ובית המשפט ראה את בן הזוג שעזב את הדירה, כשותף במקרקעין אשר הסכים לבן הזוג השני לעשות בדירה שימוש ללא קבלת שכר ראוי בעד השימוש, הוא אינו חייב בדמי שימוש.


במצב שבו הבעל עוזב את דירת המגורים המשותפת, ואשתו נותרת לגור בה, הסיכוי של הבעל לקבל דמי שימוש ראויים נמוכים למדי. לעומת זאת, כאשר האישה עוזבת את הדירה, סיכוייה לקבל דמי שימוש ראויים, עולים לכדי מחצית מדמי השכירות גבוהים ביותר.


תביעה כספית על סך מיליון שקלים בגין דמי שימוש ראויים


בפני בית משפט השלום בחיפה הוגשה תביעה כספית על סך מיליון שקלים בגין דמי שימוש ראויים. הצדדים הסמיכו את בית המשפט לפסוק בהליך זה על דרך הפשרה, במתווה הנקוב בסעיף 79א לחוק בתי המשפט, וזאת במתחם מוסכם לגבולות שבין דחיית התביעה ועד קבלתה עד לסך של 600,000 שקלים.


על פי עובדות התביעה, התובעים בעלי הזכויות במקרקעין התעשייה עיר גנים בקרית אתא. שטח המקרקעין הרשום הנמצאים באזור תעשייתי שבו מפעלי תעשיה, מבני מלאכה, מוסכים ומגרשים פנויים. התובעים קיבלו את הזכויות במקרקעין בירושה מאבי המשפחה אשר נפטר בשנת 2004.


הנתבעות, חברה לשיווק דלקים ושמנים בע"מ, מחזיקות כשוכרות את שטח המקרקעין הנמצא סמוך למקרקעין של התובעים. במהלך שנת 2008, התובעים החליטו למכור את זכויותיהם במקרקעין, אך הם התמהמהו בקידום ההליכים עד שנת 2011. לצורך קידום עסקת מכר, התובעים שלחו מודד ושמאי לשטח. ואז גילו לראשונה כי הנתבעות פלשו לשטח שלהם, יצקו שם רצפת בטון, אחסנו שם ציוד מכני כבד ומשאיות.


פלישה כמעט מלאה לשטח המגרש


לטענת התובעים מדובר בפלישה כמעט למלוא שטח המגרש, אשר החלה באופן הדרגתי ותחילה נעשתה פלישה חלקית לכדי כשליש משטח המגרש רק לצרכי חנייה ובשנת 2004 יצקו הנתבעות רצפת בטון על פני מרבית שטח המגרש.


הנתבעות אישרו כי עשו שימוש במקרקעין במהלך השנים, אולם הבהירו כי הן שוכרות את השטח הנמצא בצמוד מאז שנות ה 90 וסברו כי מדובר בחלק מהשטח המושכר להם משום שהמקרקעין נטושים ואיש לא עשה בהם שימוש כלשהו או פנה אליהם בנושא במהלך כל השנים שחלפו. עוד טענו כי מדובר במקרקעין אשר היו שדה בור עד שהחלו לעשות בהם שימוש ואף השקיעו כספים בהקמת מחוברים ויציקת בטון.


בשנת 2011 פנו התובעים לראשונה בדרישה כי הנתבעות יפנו את המקרקעין וישלמו עבור תקופת השימוש בו. פנייה זו הובילה להידברות בין הצדדים שבמהלכה נדונו אפשרויות שונות, כולל האפשרות שהנתבעות ירכשו או ישכרו את המקרקעין. משא ומתן זה לא צלח והנתבעות פינו את המקרקעין בשנת 2013. לאחר מכן נמשכה הידברות מסוימת שלא צלחה והובילה לתביעה.


התובעים דרשו תשלום דמי שימוש ראויים עבור התקופה שבה עשו הנתבעות שימוש במקרקעין, משנת 2005 ועד סוף שנת 2013 . מחוות דעת של שמאי מטעם התביעה, שנערכה בחודש יולי 2013 העריך השמאי את שווי דמי השכירות הראויים למקרקעין הללו בסך של 1.604 מיליון שקלים.


מנגד טענו הנתבעות כי חלקה הארי של התביעה התיישן וכי התובעים זכאים לדרוש תשלום לכל היותר תקופה שהחל משנת 2009 ועד לפינוי בשנת 2013. לטענתן גובה דמי השימוש הנקובים בחוות דעת התובעים מופרך ומוגזם. בנוסף, יש לקזז מכל סכום שייפסק את שווי השקעתן. הנתבעות הציגו חוות דעת של שמאי מקרקעין מטעמן, אשר העריך את שווי דמי השכירות הראויים לשנים 2009 עד 2013 בסך 436,000 שקלים. ובנוסף, העריך את שווי המחוברים בסכום של 340,000 שקלים.


לנוכח הפערים בין הערכות השמאים, מונה מומחה מטעם בית המשפט כשמאי מקרקעין. המומחה ערך את חוות דעתו לאחר שסקר את מצבם הפיזי והמשפטי של המקרקעין. מחוות דעתו עלה כי המחוברים הם תולדה של עבודות שנועדו להכשרת השטח לצרכי הנתבעות ואין בהם להוות יתרון כלכלי לבעלים התובעים, במקרה של מימוש זכויות על דרך מכירה או בניה. באשר לשווי דמי השימוש, הציע להעמיד את שווי דמי השימוש לשנים 2005 עד 2013 על סך 683,430 שקלים.


לאחר עיון בכתבי הטענות, שמיעת העדויות וחוות דעת המומחים, סבר בית המשפט כי יש לחייב את הנתבעות לשלם לתובעים סך של 500,000 שקלים. בנוסף, חייב את הנתבעות בתשלום שכר טרחת עורך דין לתובעים בסך 80,000 שקלים ובתוספת המחצית הראשונה של האגרה שבה נשאו התובעים מעבר לכך כל צד נדרש לשאת בהוצאותיו.


ת"א 33271-10-15
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.