www.what2do.co.il

מי אחראי לתקן דוד חשמל בדירה שכורה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

מי אחראי לתקן דוד חשמל בדירה שכורה?

האחריות לתקן ליקויים או פגמים בדירה שכורה מתחלקת בין המשכיר לשוכר, כך שהמשכיר נדרש לתקן ליקויים שלא נגרמו כתוצאה משימוש בלתי סביר בדירה, ואינם נחשבים קלי ערך ואינם מאפשרים להמשיך להתגורר בדירה באופן סביר.


סעיף 25ח לחוק השכירות והשאילה, משנת 1971, קובע כי השוכר אחראי על כל ליקוי בדירה המושכרת, לרבות פגם, שנגרם עקב שימוש בלתי סביר בדירה המושכרת. השוכר נדרש לתקן על חשבונו את הליקוי, אלא אם במסגרת חוזה השכירות הסכימו הצדדים אחרת.


עם זאת, המשכיר נדרש לתקן על חשבונו כל ליקוי או פגם, שאינו ליקוי קל ערך ושלא נגרם עקב שימוש בלתי סביר, בתוך זמן סביר ועד חודש ימים מיום שקיבל דרישה לכך מהשוכר, ואם מדובר בפגם שדורש תיקון דחוף, שאינו מאפשר מגורים בדירה באופן סביר, כמו תיקון דוד חשמל, המשכיר נדרש לתקן את הפגם בתוך זמן סביר ועד שלושה ימים מיום שקיבל מהשוכר את הדרישה לתיקון.


אם המשכיר לא תיקן את הליקוי או פגם, לפי דרישת השוכר, בתוך התקופה האמורה, השוכר רשאי לתקן את הפגם ולדרוש מבעל הדירה את החזר הוצאות התיקון. ההוצאות שעל בעל הדירה להחזיר צריכות להיות סבירות. ובמצב זה על השוכר להודיע על כך זמן סביר מראש. כל עוד לא תוקן הפגם רשאי השוכר להפחית את דמי השכירות, לפי היחס שבו פחת שווי השכירות עקב הפגם.


תביעה לפיצויים בגין הפרת הסכם שכירות


בפני בית משפט לתביעות קטנות בפתח תקווה הוגשה תביעה קטנה שעניינה פיצוי בגין הפרת הסכם שכירות שבין הצדדים, על כך שבמשך תקופה ממושכת לא היו מים חמים בדירה עקב דוד חשמל לא תקין וליקויים נוספים בדירה.


על פי עובדות התביעה, התובעים שכרו דירה מהנתבע לתקופה של שנה, החל מינואר 2018 ועד סוף דצמבר 2018. הסכם השכירות עצמו נחתם בתחילת ינואר, אלא שהוסכם על תחילתו לאחר כשבועיים, כדי לאפשר לבעל הדירה לערוך את התיקונים הנדרשים.


לטענת התובע, במועד הכניסה לדירה נמצאו ליקויים שונים, כולל: דוד חימום לא תקין כך שלא היו מים חמים בדירה והתובעים נאלצו להתקלח במקומות אחרים. כמו כן, הדירה לא חוברה למערכת גז, נמצאה פסולת כתוצאה מהשיפוץ ליד שביל הכניסה, הייתה נזילה בשני חדרי שירותים והדירה לא הייתה צבועה.


לגבי התקלה בדוד החימום טען התובע שאיש מקצוע מטעם הנתבע לא הצליח לפתור את התקלה ולאחר ניסיונות חוזרים, הוסכם בין הצדדים שהתובע יזמין איש מקצוע מטעמו, שאכן פתר את הבעיה והתובע שילם 1,300 שקלים לאינסטלטור עבור תיקון הנזילה ועוד 600 שקלים עבור תיקון הדוד.


חדירת מי גשמים עקב שיפוע במרפסת


התובע הוסיף וטען כי מרפסת הבית בנויה בשיפוע כך שבתקופת החורף מי הגשמים חודרים פנימה ומונעים אפשרות מגורים תקינה. לטענת התובע, כתוצאה מחדירת המים הוצפה הדירה, ונגרם עובש בסלון, במקלחת, במטבח ובחדר השינה. התובע טען כי פנה אל הנתבע מספר פעמים בבקשה לתקן, אך הוא התחמק מכך.


בנסיבות אלה טען התובע כי מדובר בהפרת הסכם שכירות מכיוון שהנתבע לא תיקן את הדרוש ולא השיב את עלות התיקונים שבהם נשא בעצמו. התובע דרש פיצוי בגין עוגמת נפש שנגרמה עקב הליקויים הרבים, הוצאות שכר טרחת עורך דין, השבת תמורה עבור צביעת הדירה, ניקוי פסולת, תיקונים שונים שבוצעו בדירה התקנת צינורות וניקיון הדירה בעת הכניסה, בסך כולל של 33,400 שקלים.


בעל הדירה טען מנגד כי התובעים ראו את הדירה לפני חתימת החוזה והסכימו לשכור אותה כמו שהיא ואף הסכמה זו עוגנה בהסכם שנחתם בין הצדדים. הנתבע טען כי הוא לא אחראי לפסולת שנזרקה בחצר הבית. בנוגע לתקלה במערכת החשמל אישר כי התובע הודיע לו על כך, אך כשנשלחו אנשי מקצוע לצורך תיקון, התובע סירב לאפשר להם להיכנס. הנתבע אישר כי בעל מקצוע מטעמו בדק ומצא שדוד השמש וחיבורי צינורות המים הותקנו שלא כראוי.


לאחר שמיעת טענות הצדדים, סבר בית המשפט כי יש לחייב את הנתבע להשיב לתובע את סכום התיקון של דוד חשמל. עוד קבע כי יש לקבל טענת התובע כי הוסכם בין הצדדים על שכירת דירה ראויה למגורים ובפועל במשך תקופה ממושכת לא היו מים חמים בדירה. ואף נמצא כי בצד שביל הגישה לדירה יש פסולת בניין שלא פונתה, והתובע כשוכר זכאי לקבל גישה נאותה לדירה כפי שהתחייב לה הנתבע. כמו כן, לא הוכחשה גרסת התובע כי במרפסת נעשו שיפועים, הגורמים למים חודרים לדירה וגורמים בה להצפות ולרטיבות.


בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי יש לקבל את התביעה לפיצויים בגין הפרת הסכם שכירות שבין הצדדים, וחייב את בעל הדירה לשלם לתובע סך של 6,900 שקלים, בתוספת 600 שקלים עבור הוצאות משפט.


ת"ק 30659-06-18
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.