www.what2do.co.il

עשיית דין עצמי בדירה שכורה, האם ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

עשיית דין עצמי בדירה שכורה, האם ניתן לתבוע פיצויים?

בפני בית משפט לתביעות קטנות ברחובות הוגשה תביעה שנבעה מסכסוך מתמשך בין משכירה לשוכרת, ששיאו בהוצאת חפצים מהדירה ששכרה התובעת מהנתבעת ואשר שימשה אותה למגורים.


התביעה עסקה בדרישה לפיצוי בגין הנזק שנגרם לחפצים של השוכרת שהוצאו מהדירה שלא בידיעתה, וכן בגין עצם סיום הסכם השכירות בצורה כוחנית ותוך עשיית דין עצמי. בית משפט נדרש להכריע האם החפצים הוצאו כדין, האם נגרם נזק והאם הוכח קשר סיבתי בין העברת החפצים לבין הפגיעה בהם.


על פי עובדות התביעה, התובעת התגוררה עם הנתבעת בדירה ברחובות, שאותה שכרה הנתבעת מבעל הדירה שהוא הנתבע השני. החל מאוגוסט 2017, הנתבעת השכירה חדר ומחסן בדירה בשכירות משנה לתובעת תמורת סך של 1,500 שקלים לחודש, כאשר לא נערך כל הסכם בכתב בעניין שכירות המשנה וכאשר בעל הדירה לא היה מודע להסכם שבעל פה שבין הנתבעת לתובעת.

 

ביתר חדרי הדירה התגוררה הנתבעת עם בנותיה, ובמהלך שלושת החודשים קודם לכן התגוררו התובעת והנתבעת בדירה אחרת. במהלך חודש מרץ 2018 התגלע סכסוך בין השתיים, אולם חרף זאת המשיכו להתגורר יחדיו בדירה.


במאי 2018, התרחש לדברי התובעת אירוע אלימות, שבמסגרתו השליכה עליה הנתבעת נעל וקיללה אותה. בעקבות אירוע זה, הגישה התובעת תלונה במשטרה ואף עתרה לבית המשפט להוצאת צו למניעת הטרדה מאיימת. הבקשה בעניין התבררה במעמד התובעת בלבד, ובאותו מעמד לא נתן בית המשפט צו למניעת הטרדה מאיימת, אלא קבע לדון בעניין במעמד שני הצדדים בסוף מאי.


במהלך תקופה זו הועברו חפציה של התובעת על ידי הנתבעת באמצעות חברת הובלות לדירתו של אביה, המתגורר בדירה אחרת ברחובות. כאשר התייצבו לדיון במעמד שני הצדדים בבקשת התובעת להוצאת צו למניעת הטרדה, התברר לבית המשפט כי הצדדים כבר אינם מתגוררים יחדיו לכן אין צורך בהוצאת צו. עם זאת, בית המשפט אפשר לתובעת לגשת לדירה בליווי משטרה ולהוציא את יתר חפציה שעדיין נותרו בה.


הוצאת חפצים מהדירה ללא תיאום וללא הודעה מראש


התובעת טענה כי הנתבעים השליכו את חפציה מהדירה, באופן שנגרם להם נזק. לטענתה בהוצאת חפציה מהדירה ללא תיאום עמה וללא מסירת הודעה מראש יש משום פגיעה זכויות היסוד שלה, בקניינה ובכבודה. כל זאת, תוך הפרת הסכם השכירות הבלתי כתוב שעיגן את מעמדה בדירה. התובעת טענה כי נגרם נזק ישיר לחפציה בשיעור של 23,900 שקלים, ודרשה פיצויים גם בגין עוגמת נפש, שכר טרחת עורך דין, שכר טרחת שמאי וכן עבור רכישת חפצים חדשים.


מנגד טענה הנתבעת כי התנהגותה של התובעת במהלך תקופת מגוריה בדירה הייתה בלתי נסבלת ולא היה מנוס מלהוציא אותה מהדירה. הנתבעת טענה כי התובעת השמיצה אותה ולראייה צירפה לכתב ההגנה הודעה שבה השמיצה אותה, לעגה לה, וטענה כי היא יכולה להפוך את חייה של הנתבעת לגיהינום ולסיוט מתמשך.


הנתבעת הוסיפה וטענה כי התובעת פגעה ברהיטים בביתה והיא התריעה מספר פעמים בפניה ובפני קרובי משפחתה כי עליה לצאת מהדירה אולם ללא הועיל. לכן לא הייתה לה ברירה אלא לעשות דין לעצמה ולהוציא את חפצי התובעת מהדירה. עוד הוסיפה כי מעמדה של התובעת בדירה לא היה מעוגן כלל והיא התגוררה בדירה ללא הסכם וללא ידיעת בעל הדירה.


בעל הדירה טען כי הוא אינו קשור לחלוטין לסכסוך בין התובעת והנתבעת וכי יש לדחות את התביעה נגדו. לדבריו, אין לו כל יריבות עם התובעת, שהתגוררה בביתו ללא רשות וללא הסכמה מצדו, וכאשר נחשף לכך הוא כעס על הנתבעת, אך לא פעל נגדה נוכח מצבה. עוד טען כי כאשר פנה לתובעת זכה למטר גידופים ממנה והיא אף טרקה את הטלפון בפניו.


לא היה מקום לפינוי התובעת באמצעות עשיית דין עצמי


לאחר שמיעת טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי הנתבעת עשתה דין לעצמה בהוציאה את רכושה וחפציה של התובעת מהדירה ללא קבלת אישור ושלא בהתאם לכללים המשפטיים. בית המשפט ציין כי פרק ט"ז 4 לתקנות סדר הדין האזרחי, מתווה את הדרך לפינוי מושכר מאדם היושב בו שלא כדין, ובכלל זה פולש.


במקרה זה, התובעת שהתה בדירה ללא הסכם שכירות כדין, הרי שנוכח תקופת מגוריה הממושכת בדירה שנעשתה על דעת הנתבעת ובהסכמתה, לא היה מקום לפינוי התובעת באמצעות עשיית דין עצמי. כמו כן, סעיף 19 לחוק השכירות והשאילה, קובע כי בהעדר הסכמה על תקופת השכירות, זו תסתיים על ידי מתן הודעה זמן סביר מראש.


לפיכך, הוצאת חפצים, ללא כל התראה בכתב או הודעה בעל פה על מועד ההוצאה, בהעדרה של התובעת ובניגוד לרצונה, אינה הדרך הנכונה לפתור את הסוגיה. עם זאת, לנוכח התנהלותה, גידופיה כלפי הנתבעת ואיומיה של התובעת, פוחתת חומרת התנהלותה של הנתבעת בעשייתה דין לעצמה. עם זאת, הנתבעת נהנתה במשך חודשים מדמי שכירות חודשיים בסך של 1,500 שקלים לחודש, וזאת ללא ידיעת המשכיר וקביעה כי חלק מסכום זה יוחזר בנסיבות המיוחדות לתובעת היא ראויה.


בנסיבות אלה, חייב בית המשפט את הנתבעת לשלם פיצוי לתובעת בסך של 3,000 שקלים בגין פעולותיה לפינוי החפצים מהדירה, תוך עשיית דין עצמי וללא כל זכות שבדין. לגבי בעל הדירה נקבע שלא הוכחה התביעה נגדו ואף נעשו ברכושו פעולות שלא כדין ובניגוד להסכמתו וידיעתו, על כן התביעה נגדו נדחתה והתובעת נדרשה לשאת בהוצאות המשפט שלו בסך של 700 שקלים.


ת"ק 3979-08-18
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.