www.what2do.co.il

תביעה למתן צו עשה לתיקון נזילה, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תביעה למתן צו עשה לתיקון נזילה, באילו מקרים?

צו עשה הוא צו שבאמצעותו מורה בית המשפט לאדם לבצע פעולה מסוימת. כאשר נגרם נזק לדירה כתוצאה מרטיבות בדירת השכן, והוא מסרב לתקן את הנזילה, או מודע לבעיה ולאחריותו לנזק, אך לא מוצא לה פתרון או חושב שטיפל בבעיה, אך למעשה הנזק ממשיך להחמיר, ניתן לבקש "צו עשה" מהמפקח על בתים משותפים הנקרא גם "המפקח על רישום מקרקעין".

 

המפקח על בתים משותפים הוא גוף משפטי שמטרתו לפתור סכסוכי שכנים בבתים משותפים. בסמכותו להוציא צווי עשה או צווי מניעה, לפתור סכסוכים כספיים, לפסוק פיצויים וכדומה, בכפוף להגשת חוות דעת משפטית של מומחי איטום או שמאי נזק או רכוש. לעומת ההליך המשפטי היקר שעלול להיגרר על פני תקופה ארוכה, פנייה למפקח מהירה יותר, כך ששבועות בודדים מרגע הגשת התביעה לצו עשה ועד לסיומה.

 

המפקח יכול לתת צו ביניים, צו עשה, במקרה הזה צו המורה לשכן לטפל בנזילה. במקרים חמורים, המפקח רשאי לסגור את המים בדירת השכן ואף להורות על פריצה לדירתו כדי לטפל בנזילה. על החלטת המפקח ניתן לערער בבית המשפט המחוזי שבאזור שיפוטו נמצא הבית המשותף.

 

בשלב ראשון יש לפנות אל עורך הדין העוסק בתחום המקרקעין, אשר ישלח מכתב איום לטיפול מידי בנזילה. אם השכן עדיין יסרב לבצע את התיקונים ניתן לפנות לבית המשפט ולהגיש תביעה לצו עשה ולפיצוי כספי בגין נזקי רטיבות. אם בית המשפט יקבל את התביעה, יהיה על השכן לטפל בנזילה ולשאת בכל הוצאות התיקון, אם הוא יסרב לעשות כן, ניתן לקבל פיצויים מוגדלים עבור הטיפול בנזילה באופן עצמאי.

 

תביעה לצו עשה ולפיצוי כספי בגין נזקי רטיבות

 

אל בית משפט השלום בראשון לציון הוגשה תביעה לצו עשה ולפיצוי כספי בגין נזקי רטיבות שנגרמו, לפי הנטען, כתוצאה מנזילה מדירת הנתבעים לדירת התובעת בבניין מגורים בחולון.

 

על פי עובדות התביעה, התובעת מתגוררת בקומה הרביעית והנתבעים מתגוררים בקומה החמישית, מעל דירתה של התובעת. בסביבות מרץ 2014 הופיעה רטיבות בשירותים בדירת התובעת. היא פנתה לנתבעים, אשר הפעילו את פוליסת הביטוח שלהם ופנו לצד השלישי, אשר תיקן את הנזילה והבעיה נפתרה. ואולם, לאחר מספר שבועות התחדשה הנזילה, והתובעת פנתה שוב לנתבעים אשר הזעיקו את החברה שביצעה תיקון נוסף, אך הנזילה לא נפסקה.

 

בית המשפט נדרש להכריע היא האם הוכח כי מקור הנזילה הוא דירת הנתבעים או שמא קיימת אפשרות שהנזילה נובעת מצינור הבית המשותף. לאחר בחינת חומר הראיות, סבר, כי התובעת עמדה בנטל להוכיח, ברף הנדרש במשפט אזרחי, כי מקור הנזילה הוא הצנרת בדירת הנתבעים.

 

בית המשפט קבע כי אין מחלוקת לגבי הבניין שהוא ישן למדי, וכי הצנרת המקורית שבו הייתה במצב לא טוב, גם לאחר שתוקן צינור הבית המשותף, המשיכה הנזילה בדירת התובעת במשך מספר חודשים. לפי חוות דעת מומחה, הגיע למסקנה כי מקור הנזילה היה בצנרת ביתם של הנתבעים, ולאחר שזו הוחלפה פסקה הנזילה. השאלה שבה נותר להכריע היא למה זכאית התובעת כתוצאה מקביעה זו.

 

בתביעה נתבע צו עשה לתיקון הנזילה, אולם צו זה אינו רלוונטי משעה שהנזילה תוקנה עוד לפני הגשת התביעה או מעט לאחר מכן. בסופו של יום התברר כי הצו היה מיותר, שכן הנתבעים החליפו את הצנרת לפני הגשת התביעה או מעט לאחריה. בנוסף נתבע גם פיצוי כספי בסך של 100,000 שקלים בשל הנזקים ועוגמת הנפש שנגרמו לתובעת.

 

באשר לנזקים, במועד הגשת התביעה הם טרם תוקנו, לטענת התובעת מכיוון שהנזילה הייתה עדיין פעילה. לגבי הסעד הכספי, הביא בית המשפט בחשבון מצד אחד את העובדה כי הנתבעים כפרו באחריותם לנזילה, מה שהצריך לקיים הליך מלא. מנגד, את העובדה שבסופו של יום זכתה התובעת בחלק קטן מתביעתה, וכי הנתבעים נאלצו לשאת הן בעלות ההגנה והן בעלות הגשת וניהול הודעת הצד השלישי.

 

בסופו של דבר התביעה התקבלה בחלקה הקטן, והנתבעים חויבו לשלם לתובעת סך של 9,860 שקלים. הודעת הצד השלישי התקבלה אף היא, וחברת הביטוח חויבה לשלם לנתבעים את הסכום האמור. עוד נקבע כי אין צו להוצאות בגדר התביעה העיקרית. במסגרת התביעה שכנגד, ישלמו התובעים שכנגד לנתבעת שכנגד הוצאות בסך 3,000 שקלים.

 

ת"א 36300-11-14
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.