www.what2do.co.il

תביעה כספית בגין נזקי הצפה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

תביעה כספית בגין נזקי הצפה, מתי ניתן לתבוע פיצויים?

בעל דירת קרקע בכפר בצפון הארץ, פנה אל בית משפט השלום בעכו, והגיש תביעה כספית לפיצויים בגין הנזק שנגרם לו עקב הצפת דירתו במי ביוב.

 

התביעה הוגשה נגד תאגיד המים והביוב, בהיותו האחראי על מערכת המים והביוב באזור מגוריו של התובע, וכן נגד המועצה המקומית, בהיותה המחזיקה או הבעלים והאחראית על הכבישים, התשתיות וקו הביוב הנמצאים בתחום שיפוטה, אשר חיברה את דירת התובע למערכת הביוב.


לטענת התובע, בדצמבר 2010, בשעה שחזר לדירתו, נדהם לגלות כי כל קומת הקרקע מוצפת במי ביוב וכי סירחון חריף שורר במקום. ההצפה נגרמה, לטענתו, כתוצאה מכשל או מסתימה בקו הביוב או בשוחת הביוב שבכביש הראשי הסמוך לדירתו וכתוצאה מכך נגרמו לו נזקי רכוש רבים, כולל נזק לדלתות, משקופים, רהיטים, שטיחים ועוד.


התובע טען כי משנת 2010 ומסיבות שאינן ידועות לו, החלו להיווצר סתימות בקו הביוב הראשי שליד דירתו או בשוחת הביוב הפרטית הסמוכה אליה, אשר גרמו להצפות ולכניסת מי ביוב אל תוך דירתו וגרמו לנזקים רבים. לגרסת התובע, ההצפות נובעות מכשל במערכת הביוב הציבורית הסמוכה לדירה בשל אי שמירתם על תקינות המערכת ובשל פגמים שונים שהתגלו בה, ולכן עתר לתשלום פיצויים בגין הנזק הכלכלי והנזק הנפשי שנגרמו לו.


עוד ציין התובע כי בעקבות אירועי הצפה חוזרים והחשש מפני הצפות עתידיות, ונוכח העובדה כי הנתבעים לא טיפלו בבעיה באופן יסודי, נאלץ לנתק את דירתו מקו הביוב הראשי שבכביש הסמוך ולחפור בור סופג על חשבונו ולחבר את מערכת הביוב של דירתו לבור הסופג. לפיכך עתר לתשלום פיצויים בגין הנזק הישיר שנגרם לו בסך של 43,000 שקלים, פיצוי נוסף בסך של 10,000 שקלים בגין נזקיו כתוצאה מאירועי הצפה אחרים, וכן פיצוי בגין עוגמת נפש בסכום כולל של 70,000 שקלים.

 

הנתבעים הסירו אחריות וטענו כי יש לדחות את התביעה נגדם


מנגד טען תאגיד המים כי הוא מספק שירותי מים וביוב, החל משנת 2010, וככל שהייתה סתימה בקו הביוב היא טופלה באופן מידי. התובע לא הוכיח את טענתו כי דליפת מי הביוב לדירה נגרמה עקב כשל במערכת הביוב הציבורית שבאחריותו. לעומת זאת, התברר כי הסיבה לדליפה נעוצה בכשל במערכת הביוב הפרטית שלו.


עוד נטען על ידי התאגיד, כי מקורה של ההצפה בכניסת מי גשמים אל תוך מערכת הביוב ומאחר שמערך הניקוז אינו באחריותו אין הוא אחראי לנזקי התובע. כמו כן, מבדיקה שערך עלה כי הרצפה בדירת התובע נמוכה משוחת הביוב בקו הראשי, ולכן לא ניתן למנוע הצפות וגלישה חוזרת של מי ביוב.


המועצה המקומית הכחישה אף היא את טענות התובע וכל אחריות לנזקיו. לטענתה, כל הפעילות של משק המים והביוב עברה לתאגיד, ודי בכך כדי להצדיק דחיית התביעה נגדה. עוד ציינה כי התובע בנה את דירתו ללא היתר, מתחת למפלס הקרקע ובצורה לאקונית, ולכן אין להשית עליה אחריות כלשהי לנזקים המוגזמים שלהם טען. לחילופין, יש להשית עליו אשם תורם משמעותי מכיוון שלא עשה מאומה להקטנת נזקיו.


ההצפה נגרמה עקב עומס יתר על המערכת הציבורית


לאחר שמיעת טיעוני הצדדים, סבר בית המשפט כי אין מחלוקת שהמועצה המקומית היא זו שחיברה את דירתו של התובע למערכת הביוב הציבורית והחל משנת 2010 האחריות על תחזוקת המערכת עברה לתאגיד המים והביוב ומתוקף כך הוא זה שדאג לטפל באירוע ההצפה.


מומחה מטעם בית המשפט העריך כי ההצפה נגרמה בשל עומס יתר על המערכת הציבורית, באופן שאפשר למים לגלוש חזרה אל הדירה עקב חיבור לא תקין והעדר מערכת סניקה. המומחה העריך שגם קומת המרתף אמורה לשמש בעתיד למגורים, ולכן באחריות המועצה היה לדאוג לחיבור קומת העמודים למערכת הביוב, ולפחות לספק לתובע פתרון עתידי בזמן הגשת הבקשה להיתר, למקרה שבו תשמש הקומה למגורים.


המומחה הדגיש, כי החובה לכפות ביצוע חיבור מתאים של המבנה למערכת הביוב הציבורית באופן נכון ותקין מוטל על הגוף האחראי על המערכת הציבורית, שאמור להדריך את התושב לגבי הפתרון הראוי בנסיבות העניין. עוד נקבע כי התובע נושא באחריות מסוימת לנזק שנגרם, מאחר שלא התקין במערכת הביוב הפרטית מתקן מסוים שאמור היה למנוע חזרה של מי ביוב לדירתו.


לאחר ששקל את הטענות ועיין בתמונות הנזק שצורפו לחוות דעתו של המומחה מטעם התובע, העמיד בית המשפט את נזקי התובע בסך של 19,200 שקלים, ולאחר ניכוי אשם תורם בשיעור של 25%, נקבע כי הוא זכאי לסך של 14,400 שקלים. כך שהתאגיד חיוב בשיעור של 25%, והמועצה המקומית חויבה בשיעור של 75%, בצירוף שכר טרחת עורך דין בשיעור של 20% והוצאות משפט.


ת"א 37210-02-14
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.