www.what2do.co.il

ירידת ערך עקב הפעלת גן ילדים בבית משותף, האם ניתן לתבוע פיצויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ירידת ערך עקב הפעלת גן ילדים בבית משותף, האם ניתן לתבוע פיצויים?

בעלי בית צמוד קרקע, פנו אל בית משפט השלום באשקלון והגישו תביעה לתשלום פיצויים בעילת עוולת מטרד ליחיד על פי סעיף 44(א) לפקודת הנזיקין, בטענה כי בבית הסמוך, החל לפעול פעוטון. התובעים ביקשו להוציא צו מניעה נגד הפעלת גן ללא היתר לשימוש חורג וכן תבעו פיצויים בגין ירידת ערך ביתם ונזק לא ממוני.


התובעים הם בני זוג אשר רכשו את הבית ועברו להתגורר בו לקראת סוף חודש אוקטובר 2016. הנתבע הראשון הוא בעל הנכס הסמוך לבית התובעים המצוי מעבר לגדר המפרידה בין הבתים והנתבעים השניים הם בני זוג המתגוררים בשכירות בנכס ומפעילים בו גן ילדים, החל מחודש ספטמבר 2016, זאת ללא היתר לשימוש חורג.


לטענת התובעים הם החליטו לרכוש את ביתם באזור שקט ולא עלה במחשבתם כי יתכן שיוקם בבית הסמוך גן ילדים. כמו כן, עד לחודש אוקטובר 2016 הופיע שלט למכירה על הבית ולא היה בו כלל ציוד המותאם לגן כך שהתובעים לא ידעו שבתוך הבית פועל פעוטון.


לאחר שנכנסו להתגורר בביתם החדש, התברר להם כי בבית הסמוך פועל גן המונה כשישה ילדים. בשלב זה העדיפו להמתין ולשמור על איפוק למען שמירה על יחסי שכנות טובים ומתוך תקווה שמספר הילדים לא יגדל. עם זאת, זמן קצר לאחר מכן גדל מספר הילדים שהגיע עד 15 ילדים בגילים שונים. התובעים פנו לשוכרת שמפעילה את הגן והציגו בפניה את מצוקתם לנוכח רעשי המוסיקה והצעקות וכן בשל חסימת חנייתם באמצעות רכבי ההורים, אולם המצב לא השתפר.


התובעים טענו כי הנתבעים עוולו כלפי התובעים בעוולה של מטרד ליחיד בכך שיצרו מטרדי רעש קשים בניגוד לחוק למניעת מפגעים אשר עולים על מפלסי הרעש המרביים המותרים בהתאם לתקנות למניעת מפגעים. הם צירפו חוות דעת של מומחה לאקוסטיקה וראיות נוספות לרבות קבצי ווידאו של הגן, וכן טענו כי הם זכאים לפיצוי בגין ירידת ערך הנכס בשל צמידותו לגן ילדים.


בעל הנכס טען כי מדובר בתביעה קנטרנית, טורדנית וחסרת בסיס עובדתי שיש למחוק על הסף. לטענתו התביעה הוגשה שלא בתום לב, מאחר שהתובעת צילמה והקליטה בסביבת הגן תוך פגיעה בפרטיות ואף הכפישה את שמם של הנתבעים ברשתות החברתיות. בעל הנכס הוסיף וטען כי היה מקום לצרף את עיריית אשקלון כנתבעת מאחר שהיא הגוף המוסמך לדון בעניינים של קבלת היתר לשימוש חורג.


גם השוכרים טענו כי מדובר בתביעת סרק אשר הוגשה מטעמים של צרות עין, וכי התובעת השמיצה את הפעוטון ומפעיליו בפני ההורים וניסתה להביא לסגירתו. הנתבעים ציינו כי קיבלו את החזקה בבית והחלו לשפצו בחודש מאי 2016.


בשלב זה התובעים לא העלו כל טענה, אף לאחר המעבר לביתם החדש ומילאו פיהם מים בנוגע להפעלת הפעוטון. רק ביוני 2017 פנו אליהם לראשונה והתלוננו על המטרד הנגרם להם בשל הגן. מאז הם פועלים לצמצם את המטרד, תוך הגבלת שעות הילדים בחצר, סגירת החלונות והקפדה על השקט.


פעילות קולנית למדי והפרעה ממשית


לאחר שבית המשפט בחן את עדויות הצדדים הוא סבר כי לא הוכח שהתובעים רכשו את ביתם בידיעה שיפעל בו גן ילדים. נוסף על כך, הוכח שבתחילה טופלו בגן מעט ילדים ולפיכך לא מצאה התובעת לנכון להתלונן על הפעילות בבית הסמוך.


בית המשפט סבר כי קבצי הווידאו שהגישו התובעים אכן מעידים על פעילות קולנית והפרעה ממשית. לכך נוספים מטרדי התנועה והחניה. עם זאת, אל מול השיקולים בעד מתן פיצוי עבור אי הנוחות מפעילות הגן, פועל כגורם ממתן הצורך הציבורי בפעילותם של גנים במרחב הציבורי.


בסופו של דבר הגיע בית המשפט למסקנה כי הנתבעים מפעילים גן ילדים ללא היתר, בנכס של הנתבע, תוך גרימת אי נוחות לתובעים. על כן נקבע כי בגין נזק לא ממוני, ישלמו הנתבעים, ביחד ולחוד, סך של 30,000 שקלים. בנוסף ניתן צו מניעה האוסר להפעיל בביתם גן ילדים, בכפוף לקבלת היתר לשימוש חורג.


לגבי הוצאות ההליך, קבע בית המשפט כי למרות קבלת התביעה בחלקה, אין לקבוע כי הסעד הכספי היה חסר סיכוי. על כן חייב את הנתבעים, ביחד ולחוד, במלוא הוצאות התובעים, כולל חוות דעת המומחים מטעמם ושכר טרחת עורך דין בסך של 15,000 שקלים.


ת"א 29872-03-18
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.