www.what2do.co.il

סילוק דייר בשכירות מוגנת בשל ביצוע עבירה, מה קובע החוק?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

סילוק דייר בשכירות מוגנת בשל ביצוע עבירה, מה קובע החוק?

חוק הגנת הדייר אשר חוקק בשנת 1972, שינה את מאזן הכוחות שבין בעל הנכס לשוכר והעניק לדייר הגנה בכל הקשור להעלאת דמי השכירות ולפינוי המושכר בתום תקופת השכירות. בחוק נקבע כי בעל הנכס אינו מורשה להעלות את דמי השכירות כאוות נפשו והוא מוגבל בהתאם להנחיות המחוקק. נוסף על כך, האפשרות לפנות דייר מוגן הוגבלה ולבעל הנכס הותר לבצע פינוי אך ורק עם קיומן של נסיבות מוגדרות המפורטות בחוק.


נסיבות המצדיקות פינוי של דייר מוגן


בסעיף 131 לחוק פורטו הנסיבות שמצדיקות פינוי דייר בשכירות מוגנת. בין היתר צוין בחוק כי ניתן לדרוש פינוי במקרים שבהם הדייר הטריד את השכנים; לא שילם את דמי השכירות במועד; גרם נזק בזדון לנכס; לא עמד בתנאי הסכם השכירות או עשה שימוש בנכס למטרות בלתי חוקיות.


במקרים שבהם קיימת מחלוקת בין שוכר הנכס לבעלים, ניתן לפנות לבית המשפט כדי שיכריע האם התקיימה אחת העילות המפורטות בחוק, שיכולה לזכות את בעל הנכס באפשרות לפנות את השוכר.


בעת קבלת החלטה בנוגע לשימוש בנכס למטרות בלתי חוקיות, בית המשפט יבחן את אופי המעשים וחומרתם. ככל שמדובר במעשים חמורים יותר, הנטייה תהיה להסתפק במספר עבירות נמוך יותר כדי לשלול את זכות הדיירות המוגנת מהשוכר ולהורות על פינויו מהנכס.


דייר מוגן ביצע עבירות מין בדירה, האם הבעלים יכול לפנותו?


בית משפט השלום בתל אביב דחה תביעה לפינוי מושכר שהגישה בעלת דירה נגד דייר מוגן שהורשע בביצוע מעשים מגונים בקטינים. בפסק הדין נקבע כי הדייר ביצע בדירה שימוש מזדמן בלבד לצורך ביצוע העבירות ולא עסק בהתנהגות בלתי חוקית סדרתית. לפיכך, נקבע כי זכות השכירות המוגנת לא תישלל מהשוכר מאחר שלא התקיימה עילת הפינוי בחוק ביחס להתנהגות עבריינית מתמשכת.


על כן, בעלת הדירה הגישה ערעור על פסק הדין של בית משפט השלום לבית המשפט המחוזי בתל אביב. במסגרת הערעור נטען כי הדייר המוגן הוא עבריין מין מורשע, שצפוי לשוב ולהשתמש בדירה לצורך ביצוע עבירות מין עם שחרורו מהכלא. כמו כן נטען שלפי תסקיר שירות המבחן, הדייר לא מודע למסוכנות שלו כלפי הזולת ולממדי הבעיה שממנה הוא סובל.


הדייר טען לשימוש בלתי חוקי נקודתי בלבד


לטענת הדייר המוגן, בהתאם לעילות הפינוי בחוק נדרש שימוש עברייני מתמשך בנכס כדי להביא לפינוי שוכר. לדבריו, מכיוון שהשתמש בדירה לביצוע עבירות רק פעמיים, מדובר בשימוש אקראי בלבד ולכן לא קמה עילת פינוי. לגרסתו של הדייר, אין רלבנטיות לחומרת העבירות שביצע ולקביעות של שירות המבחן בתסקיר ביחס למסוכנות שלו, בעת בחינת קיומה של עילת פינוי.


הדרישה לדפוס עברייני תרוכך ככל שהעבירה חמורה יותר


השופטת הבהירה בפסק הדין כי ככל שדייר ביצע מעשה חמור וקיצוני יותר, כך פוחתת החובה מבעל הנכס להוכיח דפוס התנהגות קבוע שחוזר על עצמו ומצדיק פינוי. לאחר שבחנה את העבירות שביצע השוכר, השופטת פסקה כי מדובר במעשים חמורים והדגישה שהדייר השתמש בדירה לצורך ביצוע עבירות מין קשות בשני מקרים שונים. לפיכך, הוחלט שהשימוש העברייני שהתבצע בדירה הוא חמור ומצוי ברף העליון של פגיעה בנפש ובגוף.


נוסף על כך, השופטת קבעה כי במקרה זה השוכר נחשב לדייר נגזר בדירה, מאחר שקיבל את הזכות לגור בה מאביו, בעל הזכות המקורי. כיוון שהשוכר לא שילם דמי מפתח עבור הדירה נפסק כי זכותו פחותה מזו של אדם שהוציא כספים מכיסו ורכש את הזכות לדיירות מוגנת. לפיכך, זכות הדייר אינה ברמה הגבוהה ביותר ומעשיו מצדיקים את פינויו מהנכס.


הדייר יפונה מהדירה אך יקבל פיצוי


על כן, נקבע כי הערעור התקבל וכנגד הדייר המוגן יוצא צו פינוי מהדירה. עם זאת, מאחר שקיים חשש כי בעלי נכסים ינצלו מעשים חמורים שנעשו בדירותיהם כדי לפנות דיירים מוגנים, כדי למקסם את רווחיהם הכספיים, הוחלט לאזן את זכות הפינוי של בעל הנכס במתן פיצוי לדייר. פיצוי זה יאפשר לשוכר למצוא מגורים חלופיים.


התיק הוחזר לבית משפט השלום כדי שיבחן את הנתונים ויקבע מהו הפיצוי ההולם שיש לפסוק לטובת הדייר עבור שלילת זכות הדיירות המוגנת. השוכר חויב לשאת בהוצאות הערעור של בעלת הדירה בסך של 10,000 שקלים.


ע"א 45755-10-17

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

דיירות מוגנת: מי נחשב דייר מוגן?

מיהו דייר מוגן? מה הזכויות שלו? האם אפשר לפנות דייר מוגן? באלו נסיבות? 

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זכרון דברים, מה מעמדו המשפטי?

זיכרון דברים יכול שיהיה הסכם מחייב לכל דבר ועניין, ויכול שיהיה שלב במשא ומתן בין הצדדים. כדי שיוקנה לזיכרון דברים תוקף משפטי מחייב, עליו לענות על דרישות דיני החוזים, כלומר נדרשת גמירת דעת – כוונה של הצדדים ליצור קשר חוזי מחייב, ונדרת מסוימות – הסכמה על הפרטים המהותיים של העסקה ... 

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

דיור מוגן, מה חשוב לדעת לגביו?

מה חשוב לדעת לקראת החתימה על חוזה לדיור מוגן? האם ניתן להגן על כספי הפיקדון? כמו עולים דמי אחזקה? האם יש לחתום על החוזה על עורך דין? 

לצאת מחוזה שכירות לפני תום החוזה

האם ניתן לצאת מחוזה שכירות? האם המשכיר יכול להתנגד לדייר חלופי? מהי התנגדות בלתי סבירה? 

חוזה שכירות לעסק: ממה חשוב להיזהר?

ניתן להימנע מטעויות נפוצות ויקרות באמצעות בדיקה יסודית של חוזה שכירות עסקי, כמו פינוי עתידי, אי מתן אישורים מתאימים לפעילות עסקית ועוד. לפני שחותמים על החוזה מומלץ להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום הנדל"ן והמשפט המסחרי. 

חתימה על ייפוי כוח לקבלת משכנתא

מטרתו של ייפוי כוח נוטריוני בלתי חוזר לצורך קניית דירה היא לשעבד את הנכס לטובת הבנק עד לפירעון המשכנתא לשם הבטחת תשלום ההלוואה. 

זכויות דייר ממשיך בדיור ציבורי

קרוב משפחה של דייר בדיור ציבורי עשוי להיות זכאי להתגורר בדירה ציבורית כדייר ממשיך, אם התגורר בדירה לפחות שלוש שנים סמוך למועד פטירת הדייר, או למועד שבו עבר להתגורר במוסד סיעודי. 

דירת השקעה: האם משתלם לרכוש דירות להשקעה?

בעת רכישת דירה להשקעה יש אלמנטים רבים שצריך להביא בחשבון. כגון: באיזה אזור כדאי להשקיע, האם עדיף לרכוש דירה בחו"ל, האם רצוי לקחת משכנתא, האם כדאי לרכוש דירה ללא הון עצמי ועוד.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.