www.what2do.co.il

המפקח על רישום מקרקעין: מהן סמכויותיו?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 4.5 מתוך 5

המפקח על רישום מקרקעין: מהן סמכויותיו?

המפקח על רישום המקרקעין ממונה על ידי שר המשפטים ומוסמך להכריע בעניינים הקשורים לניהול בתים משותפים. המפקח רשאי בין היתר לתת צווים בנושאים של רישום בתים בפנקס הבתים המשותפים ושל רישום תקנון מוסכם.


נוסף על כך, המפקח מוסמך למנות נציגות בשכר לבית המשותף ולהכריע בסכסוכים בין בעלי דירות בנושאים הקשורים לחובותיהם ולזכויותיהם לפי התקנון.


בסוגיות מסוימות למפקח יש סמכות דיון ייחודית שמחייבת בעלי דירות בבית משותף להתדיין בפניו. סמכות הדיון הייחודית מתייחסת בין היתר לנושאים הקשורים למערכת היחסים שבין בעלי הדירות בבניין בהתאם לתקנון, לניהול והחזקה של הרכוש המשותף ולביצוע התאמות והרחבות בדירות.


לפי חוק המקרקעין, המפקח מוסמך לתת צווים ועל החלטתו ניתן לערער לבית המשפט המחוזי. כמו כן, הוא מוסמך להכריע בסכסוכים בין בעלי דירות בנושא של הסגת גבול מצד בעל דירה אחת ביחס לדירה אחרת או ביחס לרכוש המשותף בבניין. במקרה של הסגת גבול הנפגע יכול לבחור האם לפנות לבית המשפט או למפקח כדי שיכריע במחלוקת.


בפסיקה נקבע כי סמכות המפקח לדון בתביעות נזיקין היא מוגבלת. הוא יכול לדון רק בתביעות על נזק שנגרם לדירה עקב הסגת גבול או בתביעות אשר הסעד המבוקש בהן הוא קבלת צו המחייב ביצוע תיקונים ברכוש המשותף או בדירה בבניין.


בהתאם לסמכויות שהוסדרו בחוק המקרקעין, המפקח אינו מוסמך לדון בתביעות ביחס לנזקים שנגרמו לדירה בבית משותף ולפסוק פיצויים לבעל הדירה.


מאחר שהמפקח אינו מוסמך לדון בנזק שנגרם לדירה שלא בעקבות הסגת גבול, בעל דירה שדירתו ניזוקה רשאי לפנות לבית המשפט ולהגיש נגד המזיק תביעת פיצויים.


החלטת המפקחת ביחס לפיצויים ניתנה בחוסר סמכות


לבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגש ערעור על פסק הדין של המפקחת על רישום המקרקעין. את הערעור הגיש בעלים של שלוש יחידות דיור בבית משותף, שסבר כי נפלו פגמים בהחלטת המפקחת ביחס לנזקים שנגרמו ליחידות הדיור שבבעלותו. הערעור התקבל באופן חלקי ונקבע כי החלטות המפקחת ביחס לנזקים התקבלו בחוסר סמכות ולכן הן בטלות.


לפי העובדות המפורטות בערעור, נציגות בית משותף בתל אביב הגישה למפקחת על הבתים המשותפים תביעה נגד בעליהן של שלוש יחידות דיור בבניין. הדייר נדרש לשלם סך של 4,520 שקלים עבור חלקו בהוצאות הבית המשותף עבור תקופה של שנה וחודשיים. הדייר טען כי יש לדחות את התביעה כיוון שהנציגות לא ביצעה את תפקידה ולא העניקה לו שירותי תחזוקה כנדרש.


הדייר תבע פיצויים על נזקים שנגרמו ליחידות הדיור


בהמשך, הדייר הגיש תביעה נגדית למפקחת וטען כי נציגות הבית המשותף צריכה לפצות אותו על נזקי רטיבות שנגרמו לשתי יחידות דיור שלו בעקבות נזילת מים בבניין. עוד נטען כי הנציגות צריכה לפצותו על ההוצאות שנגרמו לו עקב תיקונים שהוא נאלץ לבצע ברכוש המשותף. הנציגות טענה כי מקור הנזק ביחידות הדיור הוא הזנחה והתיישנות והוסיפה כי הדייר לא הוכיח ששילם עבור ביצוע תיקונים כלשהם ברכוש המשותף.


המפקחת קבעה כי חובת הדייר לשלם לנציגות דמי ניהול ואחזקה היא עצמאית ונפרדת מטענותיו כלפיה. המפקחת דחתה את תביעתו הנגדית של הדייר וקבעה כי הוא לא הצליח להוכיח כי הנציגות נושאת באחריות כלשהי לנזקים שנגרמו לנכסיו.


הדייר טען במסגרת הערעור כי יש לחייב את הנציגות להשיב את הסכום ששילם עבור ביצוע התיקונים ברכוש המשותף, אשר תועדו והוכחו על ידו. לגרסתו, יש לפסוק לטובתו פיצוי בסך של כ- 46,000 שקלים עבור נזקי רטיבות שנגרמו ליחידות שלו עקב בעיית רטיבות בבניין, אשר הוכחה כנדרש באמצעות חוות דעת מטעם שמאי.


הנציגות טענה כי המפקחת פעלה בחוסר סמכות כאשר התייחסה לטענות שהדייר העלה בנוגע לנזקיו, וכי היה עליה לדחות את תביעתו ולהפנותו לבית המשפט המוסמך לצורך דיון בסוגיה.


על הדייר להגיש תביעת פיצויים לבית המשפט


השופטת אישרה את קביעת המפקחת וציינה כי חובת הדייר לשלם לנציגות עבור הוצאות שוטפות אינה תלויה בקבלת שירותים ממנה ולכן הוא אינו פטור מתשלום.


הובהר כי בסוגיית פיצויים עבור נזק, סמכות המפקחת מוגבלת לפסיקת פיצויים על הסגת גבול ולמתן צווים לביצוע תיקונים ברכוש המשותף או בדירה, אשר אי ביצועם יכול לגרום לנזק לדירה של דייר בבניין.


בעקבות זאת נפסק כי הדיון ביחס לנזקי הרטיבות שנגרמו ליחידות הדיור נעשה על ידי המפקחת בחוסר סמכות והוחלט כי פסק הדין בנוגע לנזקים הללו מבוטל. הובהר כי הדייר רשאי להגיש תביעת פיצויים לבית המשפט על הנזק שנגרם לו ביחידות הדיור.


השופטת החליטה שלא לפסוק הוצאות לטובת הדייר אך ביטלה את ההוצאות שהוטלו עליו במסגרת ההליך שהתקיים בפני המפקחת.


עש"א 34810-10-18

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.