www.what2do.co.il

איך בוחרים קבלן לתמ``א 38?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 3.6 מתוך 5

איך בוחרים קבלן לתמ``א 38?

תמ"א 38 הינה תוכנית מתאר ארצית אשר מאפשרת לדיירים הגרים במבנים הזקוקים לשיפוץ לשם התמודדות עם רעידת אדמה, ונמצאים בעקבות כך בסכנת התמוטטות, לחזק את הבתים במקביל לתמריצים שונים. תמריצים אלו הינה בעלי מטרה כפולה.

 

ראשית, הם מסייעים לדיירי הבניין לממן את פרויקט חיזוק הנכס. שנית, הם מאפשרים טובות הנאה שונות לדיירים כגון הרחבת הנכסים, שיפוץ הבניין, הקמת דירות על גג הבניין, הרחבת חניות וכדומה. על פי רוב, תמ"א 38 נעשית על ידי התקשרות הדיירים עם קבלן אשר מבצע את החיזוק ובתמורה בונה יחידות דיור על גג הבניין.

 

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב. אי לכך, בטרם דיירי הבניין בוחרים להתקשר עם קבלן מסוים, ישנם מספר דברים אשר חשוב לשים לב אליהם.

 

אמינות ומקצועיות

 

ככל בעל מקצוע, חשוב לעמוד על אמינותו ומקצועיותו של הקבלן. ישנן מספר דרכים אשר ניתן לעשות זאת באמצעותן. ראשית, בקשו מהקבלן לראות עבודות קודמות שלו. לכו לבניינים אלו והתרשמו מהבנייה והגימור.

 

כמו כן, בקשו לדבר עם הדיירים במקום על מנת להתרשם מעבודתו של הקבלן מבחינה מקצועית ומהיבטים נוספים כגון התנהלות מול הדיירים לפני ואחרי, עמידה בלוחות זמנים וכדומה. חשוב לבדוק כי הקבלן רשום בפנקס הקבלנים. כמו כן, מומלץ לבחון האם לקבלן פוליסת ביטוח בתוקף, האם היא תלויה בתנאים נלווים, ומהם.

 

חברה או אדם פרטי

 

בבואכם להתקשר עם קבלן לצורך פרויקט תמ"א 38, בדקו האם מדובר בקבלן שהינו אדם פרטי או חברה. במידה ומדובר בחברה, בדקו האם עסקינן בחברה פרטית או חברה ציבורית.

 

בחברה פרטית, חשוב לבחון מי הם בעלי המניות בחברה והאם יש החלטת חברה אשר מאשרת את ביצועו של הפרויקט. במידה ומדובר בחברה ציבורית, בדקו מהו מרכז העסקים של החברה, מיהם בעלי המניות העיקריים ומי יהיה איש הקשר שלכם מטעם החברה.

 

הקבלן – יכולת כלכלית

 

חשוב לבחון את יכולתו הכלכלית של הקבלן. כאן המקום להדגיש כי העובדה שא' הוא קבלן בעל חברה, ואילו ב' הינו קבלן פרטי, איננה מעידה על יכולת כלכלית. חשוב להתקשר עם קבלן בעל יכולות כלכליות להתמודד עם עלות הפרויקט שכן מרבית שכרו של הקבלן מוסכם בין הצדדים בהתאם לזכויות בניה. כמו כן, מומלץ לקבל ערבויות מתאימות לביצוע הפרויקט ועמידה בלוחות הזמנים.

 

קבלני משנה, האמנם?

 

קבלנים רבים מתקשרים עם בעלי דירות בבניין המיועד לתמ"א 38, בתור יזמים, והעבודה הקבלנית מבוצעת הלכה למעשה על ידי קבלני משנה. חשוב לדעת מיהו הגורם אשר מבצע את העבודה בפועל והאם הוא מסוגל לבצע אותה (לדוגמא, האם הוא ביצע עבודה כגון זו בעבר).

 

תקופת העבודה

 

פעמים רבות ניטשים ויכוחים ומחלוקות משפטיות בין דיירים לבין קבלנים בעקבות אי עמידה בזמנים. חשוב לקבוע מראש מהו לוח הזמנים המוסכם, מהן הסנקציות בגין אי עמידה בזמנים, האם הקבלן צריך לשפות או לפצות את הדיירים בעקבות איחורים שונים, כמה זמן ניתן להאריך את התוכניות וכדומה.

 

התקשרו עם עורך דין

 

כבר בשלב הראשוני מומלץ לדיירים להתקשר עם עורך דין מטעמם, העוסק בדיני מקרקעין ובתמ"א 38. חשוב כי ההתנהלות מול הקבלן תהיה במקביל לקבלת ייעוץ משפטי, זאת בשל מורכבותם של הנושאים העומדים על הפרק. תמ"א 38 כוללת התנהלות מול הרשות המקומית, דיירים בבניין, קבלנים, קבלני משנה, שכנים וכדומה. אי לכך, ובכדי להימנע מעוגמת נפש והליכים משפטיים מיותרים, כדאי כי תבצעו צעדים שקולים בסיוע משפטי.

 

בחינת פרויקטים דומים

 

בדומה להשוואת עבודות קודמות של הקבלן, מומלץ להתרשם מפרויקטי תמ"א 38 דומים באזור מגוריכם. מיותר לציין כי אין טוב כמראה עיניים ושיחה עם הדיירים במקום, וזאת על מנת לקבל רושם לגבי הפרויקט בו תהיו מעוניינים בסופו של היום.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. 

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין? 

איך בוחרים קבלן לתמ"א 38?

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב... 

היבטים על תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

האם דיירים יכולים מיוזמתם להרים פרויקט של תמ"א 38? להלן מאמר קצר אשר סוקר את ההיבטים השונים בעניין זה... 

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

בעקבות המחאה, הוקם מאגר שמאי מקרקעין לשיפור השירות הציבורי בנוגע לפרויקט פינוי בינוי... 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

תמ"א 35, מה הוראות התכנית?

תמ"א 35 היא תכנית לפיתוח ובניית המדינה תוך שמירה על שטחים פתוחים ורציפים, והגנה על הטבע, החקלאות והנופים של המדינה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.