www.what2do.co.il

הדיירים ביקשו לבטל את הסכם תמ``א 38, בשל עיכוב בקבלת היתר הבנייה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

הדיירים ביקשו לבטל את הסכם תמ``א 38, בשל עיכוב בקבלת היתר הבנייה

בעלי דירות בבניין מגורים בן שלוש קומות ברמת גן עתרו לבית המשפט המחוזי בתל־אביב יפו, בבקשה לבטל את הסכם תמ"א 38.

ההסכם נכרת עם חברה קבלנית לייזום נכסים, על מנת לבצע שיפוץ יסודי בבניין, אך בעלי הדירות טענו כי הקבלן חרג מהזמן שהוקצב לו, מאחר והתעכב בבקשת היתר הבנייה.

 

החברה התחייבה לשפץ את הבניין בתמורה לזכויות בנייה על הגג

 

החוזה נכרת בין נציגות בעלי הדירות, לבין חברת הקבלן בסוף ינואר 2010, במסגרתו הנתבעת התחייבה לשפץ את הבניין הישן ולחזק אותו מפני רעידות אדמה, ובין היתר לבנות חניון, להתקין מעלית, להוסיף מרחבים מוגנים לדירות ועוד. בתמורה הוקנתה לקבלן הזכות לבנות על גג הבניין יחידות דיור. אחד מתנאי החוזה היה שהנתבעת תשיג היתר בנייה בתוך חצי שנה, ובמידה וההיתר לא יתקבל בתוך עשרה חודשים, כל אחד מהצדדים רשאי לבטלו.

 

היתר הבניה התקבל באיחור של שנתיים

 

הנתבעת הגישה מיד עם חתימת החוזה את הבקשה להיתר, אך אז הסתבר לה כי בשנת 1964 הופקע שטח של מאה מ"ר בחזית הבניין לצורכי ציבור וכי ההפקעה לא נרשמה בלשכת רישום המקרקעין. כעבור חודשיים הנתבעת הגישה בקשה להיתר שבה תוקנו שטחי הבנייה המבוקשים ולאחר שהתקיים דיון חוזר, הוגש תשריט נוסף בכפוף לתנאים המחודשים להיתר הבנייה. בחודש מרץ 2012, התקבל היתר הבנייה באיחור של שנתיים, אך הדיירים שכבר היו מיואשים מההמתנה הממושכת ביקשו לבטל את החוזה.

 

הדיירים לא עדכנו את הקבלן בנוגע לשטח המופקע

 

בעלי הדירות טענו כי הנתבעת לא מילאה אחר תנאי החוזה, מכיוון שחלפו למעלה מעשרה חודשים ממועד הגשת הבקשה להיתר הבנייה. מנגד טענה הנתבעת כי היא פעלה בשקידה למען קידום המיזם, וניסתה להתגבר על המכשול של הפקעת השטח, והוסיפה כי התובעים ביטלו את החוזה שלא כדין ואף גרמו לעיכוב בקבלת ההיתר, מאחר ולא עדכנו את החברה בנוגע לשטח המופקע.

 

התובעים טענו כי העובדה על הפקעת השטח היתה ידועה לחברת הקבלן כבר בנובמבר 2009, והם ביססו את טענתם על סמך עדותו של מהנדס הועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר. המהנדס העיד כי השטח המופקע סומן על גבי מפת המדידה של הנכס וכי החברה היתה מודעת לאחוזי הבנייה המותרים ויתר התנאים הנחוצים לקבלת היתר, עוד בפנייתה הראשונה, טרם סגירת החוזה עם דיירי הבניין.

 

בית המשפט הורה על ביטול החוזה כדין

 

בית המשפט דחה את טענת הנתבעת בנוגע למידע על הפקעת השטח וקבע כי לחברת הקבלן היתה אפשרות לדעת עוד בנובמבר 2009, על התנאים התכנוניים של הבניין, לכן העיכוב לבקשה השנייה של היתר הבניה, היה מיותר ולא הכרחי. בנסיבות אלה קבע בית המשפט כי הנתבעת לא עמדה בתנאי החוזה לכן עליה לשאת באחריות וכי החוזה בוטל על ידי התובעים כדין.

 

ה"פ 25945-05-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. 

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין? 

איך בוחרים קבלן לתמ"א 38?

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב... 

היבטים על תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

האם דיירים יכולים מיוזמתם להרים פרויקט של תמ"א 38? להלן מאמר קצר אשר סוקר את ההיבטים השונים בעניין זה... 

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

בעקבות המחאה, הוקם מאגר שמאי מקרקעין לשיפור השירות הציבורי בנוגע לפרויקט פינוי בינוי... 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

תמ"א 35, מה הוראות התכנית?

תמ"א 35 היא תכנית לפיתוח ובניית המדינה תוך שמירה על שטחים פתוחים ורציפים, והגנה על הטבע, החקלאות והנופים של המדינה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.