www.what2do.co.il

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

דרגו את המאמר
  התקבלו 6 דירוגים בציון ממוצע: 4.3 מתוך 5

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

מטרת פרויקט פינוי בינוי היא הריסת מבנים קיימים ובניית מבנים חדשים במקומם, תוך הגדלת זכויות הבניה ובניית מספר רב של דירות בהשוואה למספר הדירות קיימות. במסגרת הפרויקט, מוכרים בעלי הדירות בבניין שנהרס את מלוא זכויותיהם בדירתם הישנה, ובתמורה מקבלים נכס חדש ומשודרג, בעל ערך רב יותר מזה שהיה להם, ללא השקעה כספית מצדם.

 

הפרויקט מתבצע על שטח קרקע שהוחלט לפנות את תושביו, להרוס את בתי המגורים שבנויים בשטחו ובמקומם לבנות בנייני מגורים חדשים. הסמכות להכריז על שטח כעל מתחם פינוי בינוי נתונה בידי משרד הבינוי והשיכון, ושמאי פינוי ובינוי שנבחר מטעם הממשלה מחליט האם הפרויקט כדאי או לא.

 

מטרת הפרויקט היא התחדשות עירונית הכוללת עריכת שינויים פיזיים יזומים בסביבה בנויה, באמצעות שיקום המרקם הקיים ושיפורו במגוון רחב של כלים תכנוניים ותוספת דירות מגורים. המסגרת החוקית לפרויקט פינוי בינוי מעוגנת בסעיף 33א' לחוק התכנון והבניה משנת 1965 ובחוק פינוי ובינוי (פיצויים), שחוקק בשנת 2006, אשר נועד להתמודד עם דיירים סרבנים, שאינם מעוניינים להתפנות מבתיהם במסגרת פינוי בינוי, כאשר רוב דיירי הבניין מסכימים לפינוי.


כל בעל דירה זכאי לקבל דירה חלופית משודרגת

 

החוזה נערך בין יזם הפרויקט לבין דיירי הבניין העומד להריסה. כדי לקבל היתר להתחלת הביצוע נדרשת הסכמה של בעלי הדירות בבניין. לאחר חתימת החוזה, הדיירים מתפנים מן הבניינים המיועדים להריסה, וכל בעל דירה זכאי לקבל דירה חלופית בבניין חדש, אשר עוברים להתגורר בו גם דיירים חדשים.

 

בעלי הדירה זכאים לכיסוי כל העלויות הכרוכות בפינוי, כולל תשלום דמי שכירות בתקופת ההמתנה שבין פינוי הדירה הישנה עד המעבר לדירה החדשה. על פי התקן, הדירה החדשה תהיה גדולה יותר מהדירה הקיימת, והיא תכלול חדר אחד נוסף, ממ"ד ומרפסת או שטח בהיקף דומה. כל דייר יקבל חניה אישית, בבתי המגורים יהיו מעליות חדישות וכניסות מהודרות, והבניינים ייבנו בסטנדרטים חדישים ועמידים לרעידות אדמה כמו בתמ"א 38.

 

מדובר בתמורה טובה עבור הדירה הישנה, שהיא דירה חדשה ויוקרתית הבנויה בסטנדרטים המקובלים, ללא כל השקעה כספית מצדם. עם זאת פינוי בינוי טומן בחובו גם סיכונים שונים הנובעים ממורכבותו של התחום, כגון: השגת זכויות בנייה, התמודדות מול דיירים סרבנים, חתימת חוזים והשגת בטוחות.


הזכות לסרב לפרויקט פינוי בינוי

 

חוק הפיצויים במסגרת פרויקט בינוי ופינוי נועד להעניק לדיירים תמריצים שיעודדו אותם להסכים להתפנות מבתיהם. לפי התיקון בחוק, דייר שמסרב באופן בלתי סביר לעסקה, או מתנה את הסכמתו בתנאים בלתי הגיוניים, בזמן שרוב הדיירים מעוניינים להתחיל בבנייה, נדרש לשאת באחריות לנזקי שאר הדיירים כתוצאה מעיכוב העסקה.

 

החוק מפרט מתי סירוב של דייר נחשב כסביר, כך למשל כאשר העסקה המוצעת אינה משתלמת מבחינה כלכלית, אם היא אינה מותאמת למגבלותיו, או כאשר לא הוצעו לו מגורים חלופיים לתקופת הקמת הבניין החדש. במקרה שנקבע כי הסירוב לעסקת פינוי בינוי אינו סביר, הדייר הסרבן יהיה חשוף לתביעת נזיקין מצד שאר הדיירים שהסכימו לעסקה, ובית המשפט רשאי לחייבו בתשלום פיצויים לשאר בעלי הדירות.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. 

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין? 

איך בוחרים קבלן לתמ"א 38?

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב... 

היבטים על תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

האם דיירים יכולים מיוזמתם להרים פרויקט של תמ"א 38? להלן מאמר קצר אשר סוקר את ההיבטים השונים בעניין זה... 

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

בעקבות המחאה, הוקם מאגר שמאי מקרקעין לשיפור השירות הציבורי בנוגע לפרויקט פינוי בינוי... 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

תמ"א 35, מה הוראות התכנית?

תמ"א 35 היא תכנית לפיתוח ובניית המדינה תוך שמירה על שטחים פתוחים ורציפים, והגנה על הטבע, החקלאות והנופים של המדינה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.