www.what2do.co.il

האם הסכם תמ``א 38 פוגע בזכויות החכירה של אחד הדיירים על שטח הגג?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 3.0 מתוך 5

האם הסכם תמ``א 38 פוגע בזכויות החכירה של אחד הדיירים על שטח הגג?

דייר בבניין משותף עתר לבית המשפט המחוזי בתל אביב - יפו, בבקשה לאסור על יתר הדיירים לבצע שינויים במבנה, במסגרת פרויקט תמ"א 38, על מנת לא לפגוע בזכויות החכירה שלו.

 

דיירי בניין בתל אביב התקשרו בשנת 2008 עם קבלן במסגרת הסכם תמ"א 38, בו יימסרו לקבלן מלוא זכויות הבניה, כולל הזכות לבנות על גג הבניין, בתמורה לשיפוץ המבנה ולחיזוקו מפני רעידות אדמה.

אחד הדיירים התנגד להסכם, בטענה כי הוא קיבל בירושה את זכויותיו על כרבע משטח הגג ושווי הזכויות שלו על השטח עומד על סך 287,000 דולר.

 

התכנית תצא לפועל לאחר יישוב הסכסוך עם התובע

 

הקבלן הציע לדייר, עבור זכויותיו בגג הבניין, סך של 80,000 דולר. הדייר טען כי מדובר בסכום שאינו משקף את השווי האמיתי של זכויותיו, אך הקבלן לא היה מוכן להציע לו דבר מעבר לאותה הצעה ראשונית.

 

דיירי הבניין לא התחשבו בתובע וחתמו בדצמבר 2011 על הסכם בנייה עם הקבלן. במסגרת ההסכם הקבלן תכנן לבנות על גג הבניין ארבע דירות חדשה, זאת לאחר שיסדיר את הסכסוך עם הדייר שהביע התנגדות.

 

לטענת התובע, יתר הדיירים ניסו לפגוע בזכויות הקניין שלו בגג הבניין וכי הסכם הבנייה, התעלם מן העובדה שהוא החוכר לדורות של חלק מהותי משטח הגג, לכן הוא חשוף לפגיעה חמורה בזכויותיו הקנייניות. עוד טען כי לא קיבל לידיו את העתקי תכניות הבניה, לפיכך הוא אינו יכול לאמוד את היקף הפגיעה.

 

ההסכם נחתם בעקבות מניעים כלכליים בלבד

 

התובע הוסיף כי לא נשקפת סכנה אמיתית לבניין, והדיירים חתמו על ההסכם רק בשל ההטבות הכלכליות. לדבריו, כל דייר צפוי להרוויח בסביבות 30,000 דולר, בשל שדרוג המרחב הפרטי ואף הוא זכאי לחלק יחסי מהטבות אלה. עוד טען כי אם הדיירים ירצו לחזק את הבניין, הם יוכלו לבחור בפתרון אחר, שאינו מהווה פגיעה בזכות הקניין שלו.

 

מנגד טענו הדיירים כי יש לדחות את התביעה ולאפשר את ביצוע הפרויקט לחיזוק הבניין ולתקן את הליקויים בהתאם לתכנית תמ"א 38, מאחר והמבנה הוכרז כבניין מסוכן. הדיירים הוסיפו כי התביעה הוגשה בחוסר תום לב, בניסיון של התובע לנכס לעצמו זכות וטו על השיפוץ ולאחר שדרישותיו הכספיות המופרזות לא נענו. הדיירים הוסיפו כי התובע הינו החוכר של כשמינית בלבד משטח הגג, ולא כפי שנטען על ידו.

 

יש לשמור על זכות הקניין של התובע

 

לאחר שבית המשפט שמע את טענות הצדדים הוא קבע כי הבניין אינו מסוכן לדיירים וכי המניע להתקשרות עם הקבלן הוא כלכלי בלבד. עוד קבע כי התנהלותם האיטית של הדיירים, מעידה על כך שהשיפוץ אינו דחוף, מכיוון שחלפו כשלוש שנים מזמן הישיבה הראשונה עד למועד החתימה על ההסכם.

 

בית המשפט קבע כי התובע עמד על זכויותיו ביושר, וקשה להבטיח כי יקבל את תמורתו מרגע שהבנייה תצא לפועל. על כן אסר על הדיירים לבצע כל פעולה שעשויה לפגוע בקניינו של התובע. הדיירים והקבלן יישאו בהוצאות המשפט בסך 50,000 שקל.

 

ה"פ 38388-04-12 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מהי זיקת הנאה במקרקעין?

מי זכאי לזיקת ההנאה? באלו תנאים אפשר לבטל זיקה זו? מהי זיקת ההנאה מכוח השנים? 

מהו שמאי מקרקעין מוסמך ומהן חובותיו?

שמאי זה, במידה והינו מקצועי ומוסמך, ניחן בשליטה בתחום המפות, האדריכלות, הנדל"ן, חומרי הבנייה (ואיכותם), מצב השוק הרלבנטי ודיני המקרקעין. 

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין? 

איך בוחרים קבלן לתמ"א 38?

בחירת הקבלן אשר יבצע עבור הדיירים והנכס את עבודות החיזוק הינה נושא מורכב... 

היבטים על תמ"א 38 ביוזמת הדיירים

האם דיירים יכולים מיוזמתם להרים פרויקט של תמ"א 38? להלן מאמר קצר אשר סוקר את ההיבטים השונים בעניין זה... 

הוקם מאגר שמאים לפרויקט פינוי בינוי

בעקבות המחאה, הוקם מאגר שמאי מקרקעין לשיפור השירות הציבורי בנוגע לפרויקט פינוי בינוי... 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

תמ"א 35, מה הוראות התכנית?

תמ"א 35 היא תכנית לפיתוח ובניית המדינה תוך שמירה על שטחים פתוחים ורציפים, והגנה על הטבע, החקלאות והנופים של המדינה.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.