www.what2do.co.il

ביטול רישום הערת אזהרה בטאבו, באילו מקרים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

ביטול רישום הערת אזהרה בטאבו, באילו מקרים?

הערת אזהרה בטאבו היא פעולה משפטית המבוצעת בלשכת רישום המקרקעין שנועדה להזהיר רוכש דירה פוטנציאלי כי יש רישום בנכס של אדם נוסף או של הבנק. מטרתה העיקרית היא למנוע מצב שבו אדם ימכור את הנכס שלו למספר אנשים בו זמנית. ביטול הערת אזהרה ניתן לבצע בכפוף להסכמת הצד שלטובתו נרשמה ההערה או על פי צו של בית משפט.


מהי הערת אזהרה בטאבו?


סעיף 126 לחוק המקרקעין קובע כי הערת אזהרה היא הערה שנרשמת במרשם המקרקעין, במטרה להעיד על קיומה של התחייבות של בעל הנכס או בעל זכות בנכס לעשות בו עסקת נדל"ן או להימנע מלעשות בו עסקה.


הערת אזהרה בטאבו יכולה להירשם בדבר השכרת הנכס, מכירת זכויות המקרקעין, משכון, העברה ללא תמורה או התחייבות במסגרת תמ"א 38. היא יכולה להירשם גם בגין משכנתא הרובצת על הנכס, בדבר צו לכינוס נכסים, עיקול על הדירה, צו הריסה, הגבלת העברת הנכס ועוד.


על פי סעיף 126 לחוק, אם רשם המקרקעין, סבר כי בעל הנכס או בעל זכות שכירות, שאילה, זיקת הנאה, זכות קדימה או משכנתא, התחייב בכתב לעשות עסקה, או להימנע מלעשות עסקה במקרקעין, הוא ירשום על פי בקשת מי שהתחייב או מי שזכאי לפי ההתחייבות הערה על כך בטאבו.


לעניין זה אין משמעות אם ההתחייבות נערכה בחוזה, בהרשאה בלתי חוזרת או במסמך אחר, ואם הייתה מפורשת או משתמעת, מוחלטת או מותנית. לאחר שנרשמה ההערה על פי בקשת הזכאי, הרשם יודיע מיד על רישומה למי שהתחייב.


מהם הסוגים של הערות אזהרה?


מטרת רישום הערת האזהרה היא להזהיר קונים או שוכרים פוטנציאלים המעוניינים לבצע עסקה בנכס וליידע אותם כי קיימת התחייבות מצד הבעלים לעשות בו עסקה או להימנע מלעשות בו עסקה, באמצעות עיון בנסח הטאבו, הפתוח לכלל הציבור.


באמצעות בדיקת נסח טאבו ניתן לדעת מהו מצב הזכויות במקרקעין לפי הערות האזהרה המופיעות בו, כאשר ישנם שלושה סוגי הערות אזהרה:


האחד, התחייבות לעשות עסקה, הכולל רישום בפנקסי המקרקעין בדבר התחייבות בכתב, של בעל נכס או בעל הזכות בנכס, לעשות בו עסקה. השני, הימנעות מלעשות עסקה, הכולל רישום בפנקסי המקרקעין בדבר התחייבות בכתב, של בעל נכס או בעל הזכות בנכס, להימנע מלעשות עסקה במקרקעין. והשלישי, רישום משכנתא, הכולל רישום בפנקסי המקרקעין בדבר התחייבות בכתב, של בעל נכס או בעל הזכות בו, לרישום משכנתא.


הערת אזהרה נרשמת בצד של הבעלים הרשום של הדירה, כך שאם מסיבה כלשהי יחליט בעל הנכס שהוא מעוניין למכור את הדירה לאדם אחר, יוכל הקונה פוטנציאלי לראות כי רשומה הערה לטובת קונה אחר. ואף לאחר שנרשמה הערה, לא ניתן לרשום כל עסקה אחרת שסותרת את תוכנה.


הערת אזהרה נרשמת גם על שם הרוכש העתידי עד לסיום התשלומים שבו נרשמות זכויות מלאות על שמו. וכן, היא נרשמת לבנקים למשכנתאות בכפוף לכתב התחייבות, המחייב את הרוכש לרשום משכנתא לאחר סיום הליך העברת הזכויות בנכס.


בקשה לרישום הערת אזהרה ומחיקתה


מיד עם רכישת דירה, רצוי לגשת לטאבו ולרשום הערת אזהרה לטובת הרוכש. כדי לרשום הערת אזהרה יש צורך להגיש בקשה חתומה לרשם המקרקעין, על ידי המתחייב או הזכאי, כשהיא מאומתת על ידי עורך דין או רשם. יש לצרף התחייבות בכתב של בעל הזכות במקרקעין לעשיית עסקה או להימנע מעשיית עסקה.


כדי להגיש בקשה לרישום הערת אזהרה עבור התחייבות לרישום משכנתא לטובת הבנק, יש לעשות שימוש בטופס בקשה לרישום הערת אזהרה בגין התחייבות לרישום משכנתא לטובת מוסד בנקאי בהסכמת כל הצדדים בלבד.


כאשר המתחייב אינו בעל הזכות הרשומה בנכס, יש לצרף כתב הסכמה מבעל הזכות לרישום ההערה בחתימת בעל הזכות הרשומה, המאומתת על ידי עורך דין. אם הוגשה בקשה לרישום הערת אזהרה החתומה על ידי הזכאי בלבד יש להמציא צילום תעודה מזהה של המתחייב מאושר כהעתק נאמן למקור וכן להציג אישור על תשלום אגרה.


כדי לבטל הערת אזהרה נדרש הגורם שביקש את רישום ההערה לתת ייפוי כוח לביטולה. במצב שבו פג תוקף הערת האזהרה, ההערה מבוטלת וכל מה שנדרש הוא לגשת לטאבו ולבקש למחוק אותה. ניתן לבטל את ההערה בכפוף להסכמת הצד שלטובתו היא נרשמה או על פי צו בית משפט.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.