www.what2do.co.il

רישום מקרקעין, רישום טאבו

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

רישום מקרקעין, רישום טאבו
לשכת רישום מקרקעין – הטאבו
 
כמעט כל אדם נזקק לפחות פעם אחת בחייו לשירותים השונים של לשכות רישום המקרקעין – הטאבו.
 
כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע - תלוי מה מבקשים.
 
אחד משרידי הממלכה העותומנית, אשר עדיין קיימים בישראל הינם הבולים. כדי להוציא נסח טאבו יש לרכוש קודם כל בולים המהווים מעיין "מס" אותו גובה המדינה.
 
 
דברים שחשוב לשים לב אליהם
 
 
אם אתם עומדים לבצע עסקת נדל"ן, חשוב שתוציאו נסח טאבו - בין אם אתם המוכרים ובין אם אתם הקונים. רצוי שתעשו זאת פעמיים: עם התחלת המו"מ, מכיוון שלפעמים מתגלות בעיות שלא כדאי להיתקל בהם מאוחר יותר, ופעם נוספת יום לפני חתימת ההסכם (רצוי, אם אפשר, אפילו בבוקר החתימה).
 
גם אם אתם, כמוכרי הנכס, משוכנעים שהכל בסדר, קיימת אפשרות שעל הנכס הוטלו עיקולים שלא ידעתם עליהם. כך קורה, למשל, במקרה שהתגלה במקום אתר עתיקות. הודעות עלולות להישלח לכתובת ישנה או בלתי מדויקת - והקונה עלול להאשים אתכם שניסיתם לרמות אותו. 
 
מומלץ מאוד להוציא לפחות פעם בשנה נסח טאבו של נכסי ירושה, כדי לבדוק שאיש לא ניסה להכניס שינוי בבעלויות.
כשמדובר בקנייה או במכירה של דירה בבתים משותפים, מומלץ שלא להסתפק בנסח הטאבו אלא לבקש ולעיין גם בצו הבית המשותף ולצלם אותו. בכל צו כזה מצוינות כל המגבלות שהוטלו על הבית.
 
בדקו היטב שהבעלות על הנכס היא של הגוף שמתיימר להיות הבעלים. אשרו זאת מול תעודת הזהות שלו או ח.פ. במקרה של חברה. בעבר לא היה נהוג לבצע רישום טאבו עם תעודת הזהות של הבעלים, אם המספר אינו מופיע, דירשו שהבעלים ירשום אותו בטאבו, בהליך המלווה בתצהיר שלו ושל אדם זר המכיר את הבעלים ויכול למפרט איך הנכס הגיע לידי הבעלים .

חברות ביטוח נוהגות בעת מתן הלוואות לרשום הערת שעבוד בטאבו על רכושו של מקבל ההלוואה, הסכומים הרשומים בדרך כלל אינם מעודכנים. כדאי מאוד לפנות לגוף המשעבד כדי לוודא מה סכום החוב נכון למועד ביצוע העסקה.


 
אם נתקלת ברישום של הערת אזהרה – היזהרו ! ההערה מזהירה אותך מבעיות בהשלמת העסקה. בדקו כל הערה לגופה.
כשמדובר בבית משותף שלא נרשם בטאבו, כמקובל ברוב הבתים החדשים, הערות האזהרה של רוכשי הדירות הן כלליות ולא מתייחסות לנכס הספציפי. יש לפנות לרושמי ההערות או לעורכי הדין שלהם כדי לברר למי מתייחסות הערות האזהרה, כדי לוודא שדירה לא נמכרה פעמיים. אם יש הערות אזהרה לטובת בנקים או נותני משכנתאות חשוב לבדוק שהן לא מתייחסות לשטח הספציפי של דירתכם.
 
בנסח הטאבו נרשמים עיקולים מנושים, כמו מע"מ, מס הכנסה, הערות בדברי כונסי נכסים ומנהלי עזבון. כל הערה משמעותית: גם אם אתם יכולים לבצע את העסקה, היא עדיין כפופה להערה.
 
 
קבלת נסח באמצעות האינטרנט היא שיטה מוצלחת ומומלצת, אם כי יש להקפיד ולקבל בדואר נסח חתום על ידי הטאבו – מכיוון שנסח שנשלח באמצעות המייל בלבד, כשהוא בלתי חתום, אין תוקף משפטי.


 כדאי לדעת: מרבית קרקעות המדינה נמצאות בבעלות מינהל מקרקעי ישראל, ממנו אין אפשרות להוציא נסח. גם כאשר המינהל מנפיק אישור יש בו סעיף שהוא אינו אחראי למידע, בעוד שהמידע שמקבלים מהטאבו מהווה ראיה לאמיתות תוכנו.
 
הכותב - עורך הדין ע.דורון, מידע זה הינו לידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי. אין להסתמך על האמור מבלי להיוועץ עם הכותב.
לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.