www.what2do.co.il

כיצד מתבצע רישום זכויות ברכישת דירה?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

כיצד מתבצע רישום זכויות ברכישת דירה?

הטאבו - לשכת רישום המקרקעין, הוא בדיקה ראשונית בעסקת מכר שמטרתה לוודא כי הרישום הקיים בלשכה תואם למה שמסר מוכר הנכס מבחינת שטח, שימוש בשטח, ותב"ע בכלל. בטאבו ניתן לקבל את תעודת הזהות של הנכס, כדי שלא יהיה מצב שהדירה לא תהיה רשומה על שם המוכר, או חריגות בנייה, נכס שלא מוגדר כדירה, מחסן במקום דירת מגורים ועוד.

 

את נסח הטאבו ניתן להשיג באינטרנט, לפי מספר גוש, חלקה, מספר תת חלקה. כאשר את הפרטים הרלוונטיים יש לקבל מהמוכר או לחפש באתרי לשכות הטאבו, ברשויות המקומיות ועוד. לפני שמתחילים בבדיקה חשוב לוודא כי כתובת הנכס תואמת את מספרי הגוש והחלקה הרשומים בנסח הטאבו.

 

נסח מרוכז מפרט מידע רישומי של כל בעלי הנכסים בבניין המשותף לעומת נסח רגיל שמספק מידע רישומי רק של הדירה הנרכשת. ניתן להשיג גם נסח היסטורי המספק מידע רישומי של כל שרשרת הבעלות שהדירה עברה מאז שנרשמה בטאבו ועד הפקת הנסח.

 

בנסח טאבו מופיע תיאור הנכס, המפרט האם מדובר בדירה, בית פרטי, מסחרי, מחסן או נכס המיועד לשימוש אחר, וכן קומה, שטח, חלקים משותפים ועוד. מופיעה שורת בעלות שם ותעודת זהות ושם המוכר כבעלים או כחוכר. חשוב להדגיש כי אם המוכר רשום כחוכר הוא קיבל זכות ל-49 או 99 שנה ולא קיבל בעלות מלאה. בנוסף מופיעים הצמדות על הנכס, כגון: גינה, מחסן וחניה.

 

הערת הזהרה בנסח טאבו מעידה על התחייבות בכתב של בעל הזכויות לעשות בנכס עסקת מכר, או התחייבות להימנע מלעשות בו עסקה. מטרתה להזהיר את הרוכשים הפוטנציאליים כי קיימת התחייבות מצד המוכר לעשות עסקה עם קונים אחרים, או להימנע מביצוע העסקה, באמצעות עיון בנסח הטאבו, הפתוח לכלל ציבור.

 

רישום הזכויות בטאבו כבעלים

 

השלב האחרון בעסקת מכר הוא רישום זכויות בעלות בדירה אשר במסגרתו מועברות הזכויות של המוכר על שם רוכש הדירה. אם רכישת הדירה מומנה באמצעות הלוואת משכנתא, תירשם גם משכנתא לטובת הבנק למשכנתאות במועד רישום הזכויות.

 

המועד לרישום הזכויות על שם הקונה נעשה לאחר התשלום ומסירת החזקה בדירה לקונה. במעמד תשלום יתרת התמורה ומסירת החזקה נמסרים לרוכש המסמכים הדרושים לשם העברת הזכויות בדירה ואולם ברוב המקרים לא נמסרים כל האישורים הדרושים לצורך העברתן הקונה, כגון: אישור מס שבח, פטור מתשלום מס שבח, היטל השבחה וכדומה.

 

ביצוע רישום בטאבו מתבצע לאחר תשלום יתרת התמורה, באמצעות עורך דין מומחה בתחום המקרקעין, המייצג את הרוכש, על ידי מסמכים שהועברו אליו על ידי עורך הדין המייצג את המוכר. לצורך העברת הזכויות יש להמציא בקשה לרישום מקרקעין חתומה על ידי המוכר, שטרי מכר חתומים על ידי שני הצדדים, ייפוי כוח, אישור מס שבח ואישור עירייה בתוקף המופנה לרשם המקרקעין, אישור מס רכישה, בקשה לרישום מקרקעין ובמקרה הצורך גם שטרי משכנתא.

 

רישום הזכויות בלשכת רישום המקרקעין מופקד לרישום ומבוצע בתוך מספר ימים. לאחר ביצוע הרישום, שטרות המכר החתומים מחוזרים על ידי לשכת רישום המקרקעין לידי עורך הדין של הקונה, וכך הוא יכול לוודא כי הרישום אכן בוצע והוא רשום כעת כבעל הזכויות בטאבו.

 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.