www.what2do.co.il

העברה ללא תמורה: מהי עסקת מתנה מהורה לילד?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

העברה ללא תמורה: מהי עסקת מתנה מהורה לילד?

סעיף 1 לחוק המתנה קובע כי מתנה היא הקניית נכס שלא בתמורה כאשר דבר המתנה יכול להיות מקרקעין, מיטלטלין או זכויות. במקרים רבים הורים מעוניינים להעביר לילדיהם דירה במתנה, ואף נכסי מקרקעין מועברים ללא קבלת תמורה בין קרובי משפחה, כמו בין אחים, מסב לנכד, בין בני זוג ועוד.

 

הענקת דירה במתנה יכולה לבטא רצון של אדם להעניק ללא תמורה זכויות במקרקעין לקרוב משפחתו, זאת כדי למנוע סכסוכי ירושה עתידיים, או להגדיל את אחוז המימון להלוואה מובטחת במשכנתא בקניית דירה, ואף בעלי דירות רבים מנצלים את הטבות המס אשר מוענקות להם על פי הוראות חוק מיסוי מקרקעין כדי לבצע תכנון מס לגיטימי ולשלם מס מופחת.

 

איך מתבצעת עסקת העברה ללא תמורה?

 

עסקת העברה ללא תמורה מוגדרת בחוק המתנה כעסקת מקרקעין לכל דבר ועניין, שבה צד אחד מעביר לאחר זכויות במקרקעין, כמו במקרה של העברת דירה במתנה מהורה לילד, ללא תשלום תמורה מהילד להורה לא בכסף ולא בטובת הנאה אחרת, לרבות תמורה עתידית.

 

במסגרת העברה ללא תמורה נדרשים הצדדים לחתום על מספר מסמכים משפטיים ולאמת את החתימה בפני עורך דין. למשל, מעביר הנכס נדרש לחתום על תצהיר נותן מתנה והמקבל נדרש לחתום על תצהיר מקבל מתנה. ואף ניתן להכין הסכם מתנה, אשר יגדיר במידת הצורך באופן מסודר את תנאי העסקה.

 

נוסף על כך, הצדדים נדרשים לחתום על טפסי הצהרות בגין העסקה ולהגיש אותם למיסוי מקרקעין בתוך 30 ימים. עליהם לחתום על שטרי מכר או העברת זכות חכירה, ועל טופס בקשה לרישום במקרקעין. במקרה שהזכויות אינן רשומות טאבו, אלא ברשות מקרקעי ישראל או בחברה משכנת, יש לחתום על מסמכים נוספים הכרוכים בהעברת הזכויות אצל הגורם הרלוונטי.

 

שיקולי מס שבח בהעברת דירה במתנה

 

ניתן לקבל פטור מלא מתשלום מס שבח כל עוד הדירה מועברת לקרוב משפחה ללא תמורה כספית או בשווה כסף. ואף מקבל את המתנה יחויב בתשלום מס רכישה בשיעור של שליש בלבד מגובה המס שהיה מחויב אם היה רוכש את הנכס במסגרת עסקת מכר רגילה.

 

כדי למנוע מצבים שבהם העברת הכנס במתנה תתבצע רק כדי שהנכס יימכר לאחר מכן ללא תשלום מס שבח, קובע החוק תנאים מסוימים ותקופות צינון למכירת הדירה לאחר שהועברה במתנה. כך למשל, עבור דירות שהתקבלו במתנה משנת 2014 והלאה, יש להמתין ארבע שנים טרם ניתן יהיה למכור אותן בפטור ממס שבח, וכדי למכור אותן לפני שהסתיימה תקופת צינון יש לשלם מס שבח רטרואקטיבי.

 

בדירות מגורים שהועברו לקרובי משפחה עד שנת 2013, תקופות הצינון יכולות להיות קצרות יותר, על פי הקשר המשפחתי שבין הצדדים ובהתאם למגורים קבועים בדירה של מקבל המתנה טרם ביצוע העסקה. כך לדוגמה, לצורך קבלת פטור ממס שבח, מי שקיבל את הדירה צריך להתגורר בה במשך שלוש שנים לפחות ובהעברת דירה בין אחים ניתן לקבל הטבות מס רק כאשר הדירה התקבלה בירושה או במתנה מההורים או הסבים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  



המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.