www.what2do.co.il

האם הגשתם תביעה נגד תוכנית השימור בתל אביב? התכוננו לספטמבר

דרגו את המאמר

האם הגשתם תביעה נגד תוכנית השימור בתל אביב? התכוננו לספטמבר

ספטמבר – התאריך האחרון להגיש תביעה בגין תוכנית השימור בתל אביב


באפריל 2008 אישרה הוועדה לתכנון ובניה במחוז תל אביב את התוכנית לשימור בעיר. תוכנית זו, אשר נוגעת למעשה לכ-1,300 בתים בעיר הלבנה, הוגשה כבר שנת 1999. הרציונאל העומד מאחורי התוכנית הינו הרצון של עיריית תל אביב לשמור על בתים בעלי ערכים ארכיטקטוני והיסטורי בעיר. עד למועד אישור התוכנית, נכנסו מספר תוכניות לשימור בתל אביב אשר כללו 500 בתים לשימור וביניהם תוכניות לשימור מבנים בשכונת כרם התימנים ולשימור בתים עם זיקה לתוכניות לב העיר.

 

כמו כן, התקבלו תוכניות נקודתיות כגון שימור המושבה האמריקאית ביפו. התוכנית אשר נכנסה לתוקפה באפריל 2008, בדומה לתוכניות האחרות, תחייב את בעלי הבתים לפעול לשימור הנכסים תוך עמידה בקריטריונים מחמירים למדי. לדוגמא, התוכנית שוללת תוספות בניה ובעלי נכסים אשר ביצעו תוספות אלו (לדוגמא, סגירה של מרפסות) יאלצו ככל הנראה לוותר עליהן.

 

תושבים רבים מתנגדים לתוכנית לשימור וכ-30% מבלי הבתים הגישו התנגדויות שונות בעניינה. מרבית הטענות עוסקות בתמריצים נמוכים, לכאורה, אשר ניתנו לבעלי הנכסים אשר לטענתם הם אינם מכסים את ההוצאות הכרוכות בעלות השימור. כמו כן, מדובר בעילה להגשת תביעות רבות כנגד העירייה אשר מומחים בתחום הנדל"ן מעריכים אותן במאות מיליוני שקלים.

 

כשנתיים עברו מאז אושרה התוכנית בוועדה לתכנון ובניה, ומומלץ לבעלי נכסים הנמצאים בגדרי התוכנית לסמן את תחילת ספטמבר (הרביעי לחודש) כמועד האחרון להגשת תביעות בעניין התוכנית. בעלי נכסים אשר לא הגישו תביעת ירידת ערך בנכס בגין התוכנית לשימור, עד הרביעי לספטמבר, עלולים למצוא עצמם עומדים בפני שוקט שבורה. תביעת ירידת נכס זו הינה תביעה מכוח סעיף 197 לחוק התכנון והבניה. סעיף זה עוסק בזכותו של בעל נכס להגיש תביעה כנגד הרשות המקומית בגין ירידת ערך בשל תוכנית כלשהיא (לדוגמא, תוכנית השימור בתל אביב).

 

חסרונות בצד יתרונות


עורכי דין העוסקים בתחום זה מציינים כי למרבית בעלי הנכס אשר בתיהם נכללים בתוכנית השימור קיימת עילת תביעה. בעלי נכסים אלו יודעים כי התוכנית לשימור איננה בהכרח מעלה את ערך הנכס ולעיתים היא אף טומנת בחובה הוצאות משמעותיות. לדוגמא, בעל נכס לשימור איננו יכול למכור את הנכס ולהשתמש בקרקע עליה הוא בנוי לבנייה עתידית.

 

כמו כן, מדובר בבניינים אשר נבנו בתחילת המאה הקודמת וחרף שיפוצים שייעשו בהם – שלד הבניין ישן ויישאר ישן. בעלי נכסים הנמצאים ברשימה של התוכנית מוכרחים לערוך שיפוץ תמ"א 38 אך אין הם זכאים להוספת תוספות בנייה כגון קומות על גג הבניין. העירייה, לעומת זאת, סבורה כי בית לשימור הינו "מותג" אשר מעלה את ערכו של הבית באופן אוטומטי.

 

פעמים רבות, כאשר הוגשו תביעות כנגד העירייה בגין התוכנית לשימור, נטען על ידי הנתבעת כי מדובר בהעלאת ערך הנכס ולא בירידתו. מדובר למעשה במהלך "מסוכן" מבחינת בעלי הנכסים שכן הם עלולים, לכאורה, להיתבע על ידי העירייה בעקבות "היטל השבחה". עם זאת, יצוין כי סוגיה זו טרם הונחה לפתחו של בית המשפט וטרם נתבעה. שמאים מכריעים אשר עסקו בעניין זה לא הגיעו עדיין להחלטה מכרעת וקבועה והדעות בעניין חלוקות.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

תכנון ובניה - מהי בניה ?

החוק קובע כי בעוד שבנייה בתוך הבית פנימה איננה בגדר בנייה המחייבת היתר בנייה – והיא מותרת, הרי שכל בנייה ואף תיקון או שיפוץ הבית מבחוץ – אסורה ... 

תכנון ובנייה - בקשה לביטול כתב אישום

בניגוד לענישה ללא הרשעה כאן מבקש הנאשם כי המאשימה תחזור לחלוטין מכתב האישום נגדו ללא כל סנקציה שהיא ותוך מחיקתה ומשיכתה מביהמ"ש.  

תכנון ובנייה - טענות הגנה

סגרת מרפסת? כבר בנית? הוגש נגדך כתב אישום? איך מתמודדים ... 

תכנון ובניה - בקשה להארכת מועד, דחיית דיון

לעיתים דחייה מוצדקת עניינית בהיות המדובר בהליך מתקדם בהוצאת ההיתר והנאשם מבקש להגיע לדיון הקרוב כשהיתר כבר בידיו.  

תכנון ובנייה - תלונת אזרח על מפגע חורג, כתב אישום

הלשנות – מה לעשות, הן המקור, בהרבה מיקרים להגשת כ. אישום. הפקחים מידגמית, ביקורות, בהעדר כח אדם אינם מסוגלים לראות הכל ... 

תכנון ובניה - ייצוג ע"י עורך דין - בית משפט

ייצוגך ע"י עו"ד פוטר אותך בדר"כ מהצורך בהופעה ונהוג (הגם שהדבר תלוי בשופט) בנוסף ליפוי כח מחתימך על בקשה לשפיטה בהעדר.  

תכנית מתאר ארצית, מחוזית, מקומית

המועצה הארצית רשאית להורות על עריכת תכנית המיתאר הארצית חלקים חלקים לפי שטחים שונים של המדינה או לפי הענינים שהם נושא התכנית, ודין כל חלק כאמור כדין תכנית המיתאר הארצית.  

חלוקת או איחוד מגרשים, קרקעות

הופקדה תכנית לחלוקה חדשה, יעביר יושב-ראש מוסד התכנון שהפקיד את התכנית העתק ממנה ללשכת רישום המקרקעין הנוגעת בדבר, ורשם המקרקעין ירשום הערה על יד כל חלקה רשומה העשויה להיפגע על ידי התכנית. 

עבודות טעונות היתר, שימוש חורג ומתי נקבל הקלות

לא יעשה אדם אחד מאלה ולא יתחיל לעשותו אלא לאחר שנתנה לו הועדה המקומית או רשות הרישוי המקומית, לפי הענין, היתר לכך ולא יעשה אותו אלא בהתאם לתנאי ההיתר 

מה אומר חוק התכנון והבניה על הפקעות מגרשים ושטחים?

הועדה המקומית רשאית, בכל עת לאחר תחילת תקפה של תכנית מיתאר מקומית או של תכנית מפורטת, להפקיע מקרקעין בתחום התכנית, כשהפקעתם דרושה, לדעת הועדה המחוזית, למטרה ציבורית שלה נועדו בתכנית האמורה המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.