www.what2do.co.il

השכנה תבעה את השכן שגזם את הגדר המשותפת ללא אישורה

דרגו את המאמר
  התקבלו 1 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

השכנה תבעה את השכן שגזם את הגדר המשותפת ללא אישורה

התובעת והנתבע מתגוררים בבתים סמוכים בקיסריה מזה 15 שנה, ובין הבתים מפרידה גדר חיה המורכבת מעצים ושיחים. הסכסוך בין הצדדים פרץ עקב גיזום הצמחייה ללא רשות השכן בשטח גינתה של התובעת. בית משפט לתביעות קטנות בחדרה נדרש להכריע בעניין זה.

 

בשנת 2011 פנה הנתבע אל התובעת והפנה תשומת לבה לכך שהגדר המשותפת נוטה אל עבר בריכת השחייה שבגינתו, וביקש לגזום את השיחים מחשש שהגדר כולה עשויה להתמוטט אל תוך הבריכה. השכנים הסכימו להזמין גנן ולשאת בעלות הגיזום שווה בשווה.

 

הגנן קיצץ את השיחים עד היסוד ופער חור בין השכנים

 

ביום הגיזום, הגנן שככל הנראה לא הבין לרצונם של השכנים, השמיד באופן טוטאלי את השיחים בצד ביתו של הנתבע, וקיצץ את עלוותם של העצים בצד ביתה של התובעת עד היסוד. התובעת שהציצה מבעד החלון כדי לראות כיצד מתקדמת העבודה, הזדעזעה ממראה הגדר החסרה, והפסיקה מיד את עבודת הגנן, ואף סירבה לשאת בחלקה בתשלום.

 

לאחר שעזב הגנן הבחינה התובעת כי גזעי עצי הפיקוס שנותרו עירומים נוטים לכיוון גינתו של השכן, לכן החליטה לחתוך אותם לחלוטין על חשבונה. עקב כך נוצר פתח ברכוש המשותף, והתובעת החלה לטפח את העצים בצד החצר שלה כדי שימלאו את החסר.

 

השכן רצה נוף לים בחדר השינה לכן גזם את העצים ללא רשות

 

בשני מקרים שונים גילתה התובעת כי השכן קיצר את הגדר החיה שבחלקתה ללא אישורה, לאחר שהשקיעה שעות רבות בטיפוחה. על כן עתרה לבית משפט והגיש נגדו תביעה כספית בטענה שהוא גזם את עצי הפיקוס בגינתה ללא רשות, רק כדי לקבל נוף לים מחדר השינה שלו, המצוי בקומה השנייה של ביתו.

 

הנתבע טען מנגד כי לא נגרם כל נזק לגינת התובעת, וציין כי הגדר המשותפת היתה סבוכה ופרועה והיה חשש מפני קריסת הגדר אל בריכת השחייה. עוד טען כי הגיזום שבוצע באמצעות גננים מקצועיים היה אך ורק לעניין עובי הגדר, ומעולם לא ביקש לגזום את גובה הגדר.

 

לאחר שמיעת טענות הצדדים, השתכנעה השופטת כי התובעת היתה צריכה לשאת בחלקה בעלות הגיזום, ואף לפקח על עבודתו של הגנן שנועדה לתחזוקת הגדר המשותפת. עוד סברה כי היא אינה רשאית לגדל צמחייה לכל גובה שהיא חפצה תוך הסתרת הנוף מהשכן.

 

השכן יפצה את התובעת בסך של 6,680 שקלים

 

עם זאת השופטת התרשמה מהעדויות ומהצילומים שהוצגו בפניה כי גיזום הגדר בשתי הפעמים הנוספות נעשה ללא כל תיאום מראש, ואף העצים נגזמו הרבה מעבר לגובה הנדרש ביחס לגובהם המקורי, על כן קבעה כי מידת הנזק הכולל שנגרם כתוצאה מהגיזומים שנעשו ללא הסכמה מראש עומד על כ- 8,000 שקלים. מסכום זה נקבע כי יש לקזז את עלות הגיזום שנערך בשנת 2011, על כן השכן חויב לשלם לתובעת סך כולל של 6,680 שקלים.

 

ת"ק 38311-10-13 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.