www.what2do.co.il

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 3.7 מתוך 5

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

המקרה הנפוץ ביותר של שיתוף במקרקעין הוא כאשר בני זוג הם הבעלים המשותפים של דירת מגורים. מקרה נוסף הוא רכישה של מספר אנשים חלק מנכס שלם, כאשר לרוב מדובר במגרשים המיועדים לבניה של בתים צמודי קרקע, על חלקה שעליה בונה כל שותף בית מגורים משלו, והם נחשבים לשותפים במקרקעין.

 

הסכם שיתוף במקרקעין נערך בין השותפים בנכס ועוסק בניהול המקרקעין המשותפים לרבות השימוש בהם והזכויות והחובות הנוגעים להם. הסכם השיתוף נוגע למה שהוסכם בו, וסעיפיו חלים על הצדדים, וגם על כל אדם אחר המעורב בהקמתו, בנייתו ותחזוקתו.


חלוקת השימוש בנכס

 

הסכם שיתוף במקרקעין נועד להסדיר בין השותפים את חלוקת השימוש בנכס, את זיקת ההנאה של כל אחד מהם מהנכס או מפירותיו, את מועד ודרך סיום הבעלות. במסגרת הסכם זה, מוגדרת החלוקה לשימושו של כל אחד מבעלי הזכויות, כאשר בחלק השייך לו הוא רשאי לעשות את כל אשר בעל מקרקעין רשאי לעשות בשטח שבבעלותו, אולם אין לו זכות לעשות דבר בחלקים האחרים המיוחדים לשימושם של יתר השותפים.

 

הסכם שיתוף במקרקעין הוא כלי שמאפשר לשותפים להקצאת הזכויות במקרקעין בהסכמה, ומהווה פתרון יעיל במקרים מסוימים, שבהם לא ניתן לבצע חלוקה של המקרקעין לחלקות משנה. רישום מקרקעין משותפים בטאבו לא מאפשר את הסדרת הזכויות ולא מגדיר את החלקים בין השותפים, אלא קובע אילו שותפות בכל חלק במקרקעין.


מהם יתרונותיו של ההסכם?

 

כאשר מדובר בקבוצת רכישה, ההסכם מעגן את זכויותיו של כל שותף בקבוצה, ובמקרה של מימוש עתידי, כל שותף יודע מה גודל חלקו בכנס ומהן זכויותיו. ההסכם מסייע למנוע התנגדויות בתוך הקבוצה שעלולות לגרום לעיכוב הבנייה או להקשות על פירוק השיתוף.

 

ההסכם מסייע לשקיפות עסקת הנדל"ן ובכך עוזר לשותפים בהתנהלות העסקית. כמו כן, הסכם השיתוף מוזיל בדרך כלל את עלויות ניהול הנכס ואת ההתנהלות הכספית הקשורה בו ויש לו ערך רב ומקדם בעת חישובי שמאות מקרקעין. בנוסף, לשם עריכת משא ומתן מול יזמים וקבלנים ההסכם מעניק כוח בעת התנגדויות או עריכת הסכמים גם מול הרשויות.

 

יחד עם זאת, מעבר ליתרונותיו הרבים, להסכם שיתוף ישנם גם מספר חסרונות, כך למשל הפרט תלוי בהחלטת הרוב, כמו במקרים של בקשת פירוק שיתוף, ואף הדרך היחידה לצאת מן ההסכם היא באמצעות החתמת רוכש חדש הנכנס בנעליו של השותף היוצא. אחת המחלוקות הקשות ביותר בין שותפים במקרקעין, היא פירוק השיתוף, על כן רצוי לכלול בהסכם השיתוף הוראות שונות בנוגע לאופן פירוק השותפות בהתאם לחלקם היחסי של הצדדים.

 

רישום הסכם שיתוף בטאבו

 

חוק המקרקעין קובע ביחס להסכם שיתוף כי הוא ניתן לרישום, לכן השותפים רשאים על פי החוק לרשום בטאבו את הסכם השיתוף ביניהם, אולם אין חובה לרשום את ההסכם. רישום ההסכם קובע כי הוראותיו תקפות על הצדדים וכל המעורב בו, וההסדר החוזי מקבל תוקף קנייני.

 

את הבקשה לרישום הסכם שיתוף יש להגיש ללשכת רישום המקרקעין, ולצרף בקשה חתומה על ידי כל השותפים ועותק חתום מהסכם השיתוף בידיהם. אם מנהל מס שבח קבע כי הסכם השיתוף מהווה מכירת זכות מקרקעין, יש לצרף לבקשה גם אישורי מיסים רלוונטיים.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

רישום מקרקעין, רישום טאבו

כל אדם המוכר או קונה דירה בישראל מוצא את עצמו נזקק לשירותי לשכות רישום המקרקעין, כדי להוציא נסח המאשר את הבעלות על הדירה או את ההיסטוריה של המבנה והקרקע ...  

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

קבוצות רכישה או עמותת בניה, כל מה שחשוב לדעת!

קבוצות רכישה - עמותת בניה קבוצות רכישה ועמותות בניה הנן דרך אלטרנטיבית, לרוב זולה יותר, לבנית דירות וזאת לעומת הדרך הרגילה של רכישה קבלן/ יזם ...  

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

רכישת דירה מקבלן- כל מה שחשוב וצריך לדעת!

עצות ומידע משפטי לפני קניית דירה או בית ... פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

חוזה לקניית דירה, חוזה מכר - היזהרו מטעויות!

הסכם מכר - חוזה לקניית דירה - ממה להיזהר? עצות ומידע חיוני ... 

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

תביעות קבלן, סובל מליקויי בניה?

בתי המשפט נוטים כיום לקבל יותר ויותר את עמדת הרוכשים, תוך הטלת אחריות גדולה יותר על הקבלן. במקרים מסויימים נפסקו כנגד קבלנים אף תשלומי פיצויים גבוהים ...  

הערת אזהרה - מידע

מהי הערת אזהרה? מה משמעותה? מתי היא לטובתך ומתי לא? ...מאמרים, פסקי דין ופניה אל עורכי דין העוסקים בתחום המקרקעין ... 

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

חוק המכר(דירות)הבטח השקעות 75

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות) (הבטחת השקעות של רוכשי דירות), תשל"ה-1974  

חוק המתווכים במקרקעין 96

מתווך במקרקעין לא יהא זכאי לדמי תיווך, אלא אם כן חתם הלקוח על הזמנה בכתב לביצוע פעולת תיווך במקרקעין, שבה נכללו כל הפרטים שקבע שר המשפטים, באישור ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.