www.what2do.co.il

רכוש משותף, מהו?

רכוש משותף, מהו?

מהו הרכוש המשותף? כיצד יש להתנהל מולו ומהי משמעותו של סעיף 52 לחוק המקרקעין?

מהו רכוש משותף? מהו ערכו וכיצד מחשבים אותו? האם ניתן לבנות על הרכוש המשותף? האם יש צורך בהסכמת כל בעלי הדירות בבניין המשותף בכדי להרחיב דירה?


רכוש משותף מוגדר בחוק המקרקעין בסעיף 52 לחוק. סעיף זה קובע כי רכוש משותף כולל את חלקי הבית אשר אינם רשומים כדירות לרבות קירות חיצוניים, גגות, קרקע, חדרי מדרגות, המסד, מקלטים, מתקני הסקה, מתקני מים, מעליות וכיוצא באלה.

 

רכוש משותף הינו הרכוש אשר מיועד לשמש את כל בעלי הדירות או רובם. על פי סעיף זה לחוק, רכוש משותף יכול להיות אף בתחומיה של דירה מסוימת. הפסיקה קבעה כי דייר אשר בשטחו ישנו רכוש משותף אינו רשאי להביא להפסקת הבעלות המשותפת ברכוש באופן חד צדדי.

 

המחוקק קבע כי רכוש משותף הינו רכוש אשר איננו נחשב כדירה. כמו כן, ההגדרה השיורית של המחוקק בעניין זה מעניקה לבתי המשפט פתח לדון בשטחים מסוימים בבניין המשותף בדבר היותם רכוש פרטי או משותף. בחינה זו נעשית על ידי בדיקת שימוש שאר בעלי הדירות ברכוש. למשל, קיר משותף בין שתי דירות יכול להיות משותף לשני הדיירים אך אין הוא רכוש משותף של כלל בעלי הדירות בבניין שכן הוא איננו משמש את מרבית הדיירים בבניין.

 

חלקים הצמודים לדירה

 

כל בעל דירה בבניין משותף הינו בעליו של חלק בלתי מסוים ברכוש המשותף. חלק בלתי מסוים זה הינו חלק אשר לא ניתן להצביע עליו ולא ניתן לבצע עסקאות מקרקעין הקשורות בדירה שאינן כוללות אותו. בעלי הדירות רשאים, במסגרת תקנון הבית המשותף, לקבוע הצמדה של חלקים מהרכוש המשותף. בין חלקים אלו אסור לכלול מעליות, מקלטים, חדרי מדרגות וכדומה.

 

גודלו של הרכוש המשותף

 

בבואם של הדיירים לחשב את זכותם של בעלי הדירות ברכוש המשותף, נמדדים גודל הדירה ביחס לדירות האחרות בבניין. לדוגמא, בבניין בו ישנן שלוש דירות, כאשר שתי דירות הינן בעלות שטח של 100 מ"ר ודירה אחת בעלת שטח של 200 מ"ר, יזכו בעלי הדירות הקטנות ברבע מהרכוש המשותף ובעל הדירה הנוספת במחצית מהרכוש. מדידה זו אינה כוללת מרפסות או קירות חיצוני כל אימת שלא נקבע במפורש בתקנון.

 

השתתפותו של בעל הדירה בהוצאות השוטפות של הבניין מקיימות יחס ישיר בחלקו ברכוש המשותף. על פי רוב, בעלי דירות אשר בבעלותם זכויות גדולות יותר ברכוש המשותף יישאו בנטל ההוצאות לצורך תקינותו של הבניין באופן מוגבר.

 

הצמדת רכוש לדירה

 

לעיתים מעוניינים בעלי דירות להצמיד רכוש משותף לדירה מסוימת. רכוש זה יכול להיות חלק מהגינה, חניה וכדומה. עניין זה דורש את הסכמתם של כל בעלי הדירות וישנם שני חריגים להחלטה זו.

 

ראשית, לא ניתן להצמיד רכוש אשר משמש את כלל בעלי הדירות בבניין (לדוגמא, מעלית). שנית, במקרים בהם מעוניין בעל דירה להצמיד רכוש משותף בכדי להרחיב את דירתו, אין הוא זקוק להסכמה של כל בעלי הדירות (אלא להסכמה של חלקם לפי המפורט בחוק).

 

במקרים בהם הוצמד חלק מסוים מן הרכוש המשותף לדירה מסוימת, ישנה אפשרות להעביר את הרכוש המשותף לדירה אחרת מבלי לזכות בהסכמתם של כלל בעלי הדירות בבניין (בכפוף למספר תנאים). יודגש כי העברת חלק מהרכוש המשותף הינה אסורה במקום בו לא מדובר באדם הגר בבית המשותף. 


 

רוצה שעו"ד יחזור אליך?

שלח

מאמרים נוספים בתחום

האם נכס יהיה בית מורכב כאשר יש כניסה נפרדת לאחד הנכסים אך החניון משותף?

מהו בית מורכב? מהי משמעותו של הבית המורכב לעומת הבית המשותף? האם חניון משותף יכול למנוע הכרזה על בית כבית מורכב? 

פיצויים למקרקעין גובלים בגין ירידת ערך כתוצאה מתוכנית מתאר

מקרקעין גובלים - פיצויים בגין ירידת ערך בעקבות תוכנית מתאר במקרקעין סמוכים... 

מהו הסכם שיתוף במקרקעין?

לאדם שהוא הבעלים היחידים והבלעדיים של הנכס, אין כל שותפים לזכויות בו, אולם כאשר יש לנכס כמה שותפים, עלולות להתעורר בעיות ומחלוקות, ולשם כך נועד הסכם שיתוף במקרקעין.  

סכסוכי שכנים בבית משותף: כיצד למנוע ולפתור סכסוכים?

בעת מגורים בבית משותף, השכנים יכולים להשפיע רבות על שלוות החיים, באמצעות מטרדי רעש ולכלוך, ניצול זכויות בנייה שלא כדין, ניהול עסק פרטי, גידול חיות מחמד ועוד.  

אגרת מים: איך מחשבים חשבון מים?

אגרת מים מוטלת מכוח חוק המים ומתוקף תקנות המים. בתקנות נקבעו תעריפי מים אחידים לגביית אגרה לאספקה, אשר יש לשלם אחת לחודש, בהתאם לסוג השימוש.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהו תיקון 2 בתמ"א 38?

התיקון השני לפרויקט תמ"א 38 קובע כי במקום לחזק בניין ישן נגד רעידות אדמה, ניתן להרוס אותו ולהקים במקומו מבנה חדש, תוך שמירה על כל זכויות הבנייה שניתן היה לקבל בפרויקט תמ"א 38. 

מהן זכויות דיירים בפינוי בינוי?

במסגרת פינוי בינוי נהרסים מבנים קיימים ונבנים בניינים חדשים במקומם. תמורת הפינוי מקבלים בעלי הדירות בבניין שנהרס נכס חדש ויוקרתי, ללא השקעה כספית מצדם. 

תיקון 3 א' לתמ"א 38 – מה המשמעות?

תיקון 3 א' לתמ"א 38 מעניק תמריץ לחיזוק מבנים ישנים, באמצעות תוספת זכויות של עד חצי קומה, ללא בניית יחידות דיור חדשות, ועוד תוספת של קומה באזורים שאינם אזורי הביקוש.  

רכישת דירה יד שנייה, מה חשוב לבדוק לפני שחותמים על חוזה מכר?

האחריות לבדיקת דירה יד שנייה מוטלת על הרוכשים, ועליהם לחשוף אם קיימים פגמים פיזיים בנכס, ולברר מהן הבעיות המשפטיות והזכויות של הדירה לפני חתימת חוזה מכר. 

כיצד מתקבלות החלטות בבית משותף?

החלטות לגבי שימוש וניהול רכוש משותף מתקבלות באסיפה כללית, כאשר נציגות הוועד פועלת על פי ההחלטות שהתקבלו באסיפה הכללית, ברוב של למעלה ממחצית בעלי הדירות. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.