www.what2do.co.il

שינוי סיווג ארנונה על בסיס מסמך מזויף - עבירה שיש עימה קלון

דרגו את המאמר

שינוי סיווג ארנונה על בסיס מסמך מזויף - עבירה שיש עימה קלון

שינויי סיווג ארנונה על בסיס מסמך מזויף על ידי סגן ראש עיריית תל אביב

 

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע את סגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר, בעבירות של שימוש במסמך מזויף, זיוף מסמך וקבלת דבר במרמה. מדובר בהרשעה שהתקבלה במסגרת ערעור שהוגש על ידי המדינה. על פי ההרשעה, ויסנר זייף חוזה שכירות של נכס בבעלותו וזאת במטרה לשנות את סיווג הארנונה של הנכס למגורים (ממשרד). מדובר כמובן בפעולה אשר הביאה באחת להפחתה משמעותית של תשלומי הארנונה. נקבע כי ויסנר יושעה מתפקידו לאלתר וזאת זולת אם האחרון יבחר לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

 

בית המשפט המחוזי, בהרכב בראשותה של הנשיאה דבורה ברלינר, קיבל את ערעור המדינה על פסק דין קודם שניתן בבית המשפט השלום בעיר. בית משפט קמא הרשיע את סגן ראש העיר, אך בהמשך קבע כי ניתן לבטל את ההרשעה וכי לא מדובר בעבירה שיש עימה קלון. כמו כן, בית משפט השלום גזר על ויסנר עונש בדמות 250 שעות שירות לציבור. כעת, בית המשפט המחוזי הרשיע את המערער (ויסנר) וקבע כי נפל קלון במעשיו. עונש שעות השירות לציבור נותר על כנו.

 

חוזה שכירות מזויף

 

כאמור, וינסר הינו בעליו של נכס בגודל 132 מ"ר הנמצא בשכונת נחלת יצחק בתל אביב ואשר פועל כבית דפוס. צו הארנונה הרלבנטי לנכס סיווג אותו כמשרד. אי לכך, ויסנר "נאלץ" לשלם ארנונה גבוהה בהתאם. מתוך שאיפה להפחית את התשלום החודשי, ויסנר זייף חוזה שכירות פיקטיבי עם עובד אשר נותר לישון בנכס. על פי חוזה השכירות, העובד שילם לויסנר סך של 200 דולרים בגין המגורים במקום. יודגש כי העובד לן בנכס פעמיים בשבוע באישור מעסיקו.


בית המשפט המחוזי הרשיע את ויסנר בכך שהוא פנה לאגף חיובי ארנונה בעירייה עם חוזה השכירות הפיקטיבי, והביא בכך להפחתת התשלום החודשי של הארנונה בכ-90%. פעולותיו הנ"ל של האחרון בוצעו בעודו מכהן כסגן ראש עיר וכחבר מועצת העיר. יודגש כי מנהל הארנונה דחה את הבקשה לשנות את סיווג הנכס, ורק פנייה של סגן ראש העיר לוועדת הערר הביאה לשינוי הסיווג המבוקש. כאמור, שינוי סיווג על בסיס מסמך מזויף.


תסקיר שירות המבחן אשר נערך בעניינו של ויסנר בבית משפט השלום המליץ להימנע מהרשעתו. במהלך המשפט, הגיעה שורה ארוכה של עדי אופי לתמוך בויסנר. כמו כן, הודגש כי הרשעת סגן ראש העיר תביא באחת לתום הקריירה הציבורית הענפה שלו, בתחום לו הוא "הקדיש את חייו". בית המשפט המחוזי דחה את הטענות הנ"ל. בפסק הדין נקבע כי למרות שאין לפקפק בתרומתו הרבה של סגן ראש העיר לציבור ולחברה, לרבות בנושאים כגון איכות סביבה וחינוך (מייסד מפלגת הירוקים), נראה כי טוהר המידות והשמירה על החוק היו עבור האחרון "גמישים" בנושאים מסוימים. השופטים ציינו כי ויסנר פעל כפי שפעל "ללא ייסורי מצפון".


ויסנר: "משפט קפקאי"


בית המשפט השלום לא הרשיע את ויסנר במיוחס לו וזאת, בין השאר, מתוך התפיסה כי הוא "כשל ברמה האישית" ולא עשה זאת מתוקף תפקידו כסגן ראש העיר. עם זאת, בית המשפט המחוזי לא קיבל תזה זו. בפסק הדין הודגש למשל כי הגשת הערר (לאחר דחיית הבקשה לשינוי הסיווג) נעשתה מתוך לשכתו בעירייה. השופטים ציינו כי מעשיו של המערער עלו כדי פגיעה באמון הציבור ברשויות החוק המקומיות וכאשר סגן ראש העירייה מרמה את העירייה עליה הוא מופקד, אין מקום להקלות והנחות.


ביציאה מבית המשפט, ויסנר הביע תרעומת קשה נוכח פסיקתו של בית המשפט המחוזי. לדבריו, מדובר היה במשפט "קפקאי" אשר גרם להפסקת תרומה אדירה מבחינתו לתחום הירוק בעיריית תל אביב לאחר פעילות ציבורית בת כ-15 שנים. כמו כן, נאמר כי נשקלת אפשרות לערער על פסק הדין לבית המשפט העליון.

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

מס רכישה, מהו?

מהו מס רכישה? מהו המס על רכישת דירה שנייה? האם יש לשלם מס רכישה בעבור דירה שנתקבלה במתנה? כיצד ניתן להעריך בעצמך את שווי הדירה? 

העברת בעלות בדירה בין קרובים - מס רכישה?

האם העברת בעלות בדירה בין קרובים חייבת במס רכישה? כיצד משפיעה עובדת מגורים בדירה בעת העברת הבעלות? מה עם ידועים בציבור? 

האם מס שבח על נכס שהועבר בין בני משפחה?

העברת בעלות על מקרקעין דורשת תשלום מיסים שונים כגון מס שבח. בדרך כלל, העברת נכס במקרקעין פטורה מתשלום מס שבח כל אימת שבמשך ארבע השנים שקדמו לה לא הועברו מקרקעין נוספים על ידי הנותן... 

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

מהו חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה? מהן מטרות הוראת השעה? 

השגה על שומות מקרקעין - הנוהל המעודכן

מקורו של הנוהל בהחלטה 1181 אשר הצביעה על הצורך שיש בהפרדה בין הגוף אשר אמור לדון בהשגות וערעורים על השומות, לבין הגוף אשר עורך את השומות... 

הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין

מהי הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין? מהו ניכוי מס במקור? מהם המכשולים הנובעים מרפורמה זו? 

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

האם עירייה רשאית לפעול לגביית חוב ארנונה עתיק? אימתי מתיישן חוב ארנונה? 

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל"ן

בעקבות רפורמת המיסוי בעסקאות נדלן, כל מי שבידו שתי דירות מגורים ומעלה, וברצונו למכור אחת מהן נדרש לשלם מס שבח במכירה, למעט במקרים חריגים כמו דירות שנתקבלו בירושה בתנאים מסוימים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.