www.what2do.co.il

היטל תיעול: מהו היטל תיעול ואיך מחשבים אותו?

דרגו את המאמר
  התקבלו 4 דירוגים בציון ממוצע: 4.7 מתוך 5

היטל תיעול: מהו היטל תיעול ואיך מחשבים אותו?

היטל תיעול נועד לממן את ההנחה של תעלות ניקוז מי גשמים בכל רחבי הרשות המקומית, והתשלום המס שנגבה מבעלי הנכסים הוא עבור תשתית התיעול והניקוז.

 

על פי החוק חל איסור להזרים מי גשמים למערכת הביוב. על כן כל רשות מקומית או עירייה מחויבת להקים תשתית תת קרקעית בשטחה להזרמת מי גשמים ולבנות תעלות ניקוז לצדי המדרכות. העבודות הנדרשות לשם כך הן פריסת רשת צינורות תת קרקעית וצינורות משניים ברחבי הרשות המקומית, לניקוז ותיעול מי הגשמים כדי למנוע שיטפונות.

 

תפקידה של מערכת התיעול היא לנקז מי גשמים ולהובילם, אך היא אינה מעבירה מי שופכין של הביוב או מי קולחין של פסולת תעשייתית. המערכת כוללת תעלות על פני הקרקע ומתחת לפני הקרקע, במטרה למנוע הצפות וזרימות בלתי מבוקרות של מים בתחומי הרשות.

 

מימון הקמת מערכות התשתית

 

העירייה אחראית לגבות את תשלומי החובה המיועדים למימון הקמת מערכות התשתית המוניציפאלית מבעלי הנכסים, לרבות מערכת הניקוז והתיעול העירונית. היטל תיעול הוא תשלום חובה שנדרש מבעל מקרקעין או מחוכר לדורות, אך אינו חל על שוכרי דירות.

 

היטל זה שונה מאגרות הפיתוח העירוניות האחרות, וגבייתו נגזרת מתכנית האב העירונית לתיעול, ותשלום ההיטל מוטל על כל בעלי הנכסים ברשות, ללא קשר לאזורים שבהם מבוצעות עבודות תיעול.

 

תעריף המס קבוע בחוק העזר העירוני לתיעול. חוק עזר הוא חוק שתקף בתחומה של רשות מקומית ונחקק על ידי רשויות מקומיות ואיגודי ערים. כדי שחוק עזר יכנס לתוקף, הוא חייב להיות מאושר על ידי מועצת הרשות ועל ידי שר הפנים.

 

דרישה לתשלום היטל תיעול

 

לצורך תשלום ההיטל העירייה או המועצה מוסרת לחייב דרישת תשלום, שבה יפורט הסעיף בחוק העזר שמכוחו הוטל ההיטל, כולל: סכום ההיטל, המועד לתשלומו, שטח הנכס, תעריפי ההיטל המעודכנים אשר שימשו בסיס לחישוב הסכום ודרכי התשלום.

 

ברשויות מסוימות נדרש כל בעל נכס לשלם פעם אחת בלבד את מלוא הסכום. בדרך כלל שיעורו של ההיטל מחושב באופן יחסי לשטח הקרקע המצוי בבעלותו של בעל הנכס או לשטח המבנה שלו.

 

היטל תיעול מוטל על בעל נכס בתחילת ביצוע עבודות תיעול באזור האיסוף שבו מצוי הנכס, או בעת אישור הבקשה להיתר בנייה. כמו כן, בעל נכס חייב לשלם היטל תיעול בשל בניה חורגת שנבנתה בנכס.

 

ישנן רשויות שבהן קיימים מספר אזורי ניקוז כמו בתל אביב, וישנן כאלו שבהן כל העיר נחשבת כאזור ניקוז אחד כמו בנתניה. לפני תשלום ההיטל חשוב לבדוק האם מדובר באזור איסוף אחד או במספר אזורים.

 

כאשר מדובר בכמה אזורי איסוף, התנאי לגביית ההיטל על ידי הרשות המקומית, הוא שקיימת תשתית באזור האיסוף המשרת את הנכס שאותו מבקשים לבנות. בעל נכס המעוניין לערר על החיוב לפני שהוא משלם אותו, צריך לפנות לבית המשפט לעניינים מנהליים, ולהגיש עתירה מנהלית תוך 45 ימים מתאריך קבלת החיוב.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מי זכאי לפטור ממס שבח בעת מכירת דירה, בית או נכס

מוכר דירת מגורים מזכה, אשר לא מכר דירת מגורים אחרת בפטור ממס בארבע השנים האחרונות לפני מכירת הדירה הנוכחית, זכאי לקבלת פטור ממס שבח בעת המכירה...  

חוק המכר (דירות) 1973

הנוסח המלא - חוק המכר (דירות), תשל"ג-1973  

מס רכישה, מהו?

מהו מס רכישה? מהו המס על רכישת דירה שנייה? האם יש לשלם מס רכישה בעבור דירה שנתקבלה במתנה? כיצד ניתן להעריך בעצמך את שווי הדירה? 

העברת בעלות בדירה בין קרובים - מס רכישה?

האם העברת בעלות בדירה בין קרובים חייבת במס רכישה? כיצד משפיעה עובדת מגורים בדירה בעת העברת הבעלות? מה עם ידועים בציבור? 

האם מס שבח על נכס שהועבר בין בני משפחה?

העברת בעלות על מקרקעין דורשת תשלום מיסים שונים כגון מס שבח. בדרך כלל, העברת נכס במקרקעין פטורה מתשלום מס שבח כל אימת שבמשך ארבע השנים שקדמו לה לא הועברו מקרקעין נוספים על ידי הנותן... 

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

משמעותו של חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה

מהו חוק מיסוי מקרקעין (תיקוני חקיקה) הוראת שעה? מהן מטרות הוראת השעה? 

השגה על שומות מקרקעין - הנוהל המעודכן

מקורו של הנוהל בהחלטה 1181 אשר הצביעה על הצורך שיש בהפרדה בין הגוף אשר אמור לדון בהשגות וערעורים על השומות, לבין הגוף אשר עורך את השומות... 

הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין

מהי הרפורמה בהליכי שומה וגבייה בעסקאות מקרקעין? מהו ניכוי מס במקור? מהם המכשולים הנובעים מרפורמה זו? 

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

חוב ארנונה, התיישנות - אימתי?

האם עירייה רשאית לפעול לגביית חוב ארנונה עתיק? אימתי מתיישן חוב ארנונה? 

שיטת המיסוי החדשה בעסקאות נדל"ן

בעקבות רפורמת המיסוי בעסקאות נדלן, כל מי שבידו שתי דירות מגורים ומעלה, וברצונו למכור אחת מהן נדרש לשלם מס שבח במכירה, למעט במקרים חריגים כמו דירות שנתקבלו בירושה בתנאים מסוימים.  המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.