www.what2do.co.il

האם הקונים זכאים לפיצויים עקב ליקויי בנייה בדירה החדשה?

דרגו את המאמר

האם הקונים זכאים לפיצויים עקב ליקויי בנייה בדירה החדשה?

הקונים נכנסו לדירתם באיחור וגילו כי קיימים סדקים בקירות, ביציקת הבטון בולטים מסמרים ופתחי האוויר בחלונות הדירה קטנים מידי, על כן הגישו תביעה לפיצויים בפני בית משפט השלום באשדוד נגד חברת הקבלן שמכרה להם את הדירה.

 

בתחילת שנת 2006 נחתם בין הצדדים הסכם מכר לרכישת דירה בקומת קרקע בנתיבות. לאחר רכישת הדירה גילו הקונים שקיימים ליקויים ואי התאמות בניגוד להסכם, כמו כן, החזקה בדירה נמסרה באיחור של שנתיים וללא מתן טופס 4.

 

הקונים דרשו לקבל פיצוי בסך של 200 דולר עבור כל חודש של איחור

 

בעקבות העיכוב הקונים נדרשו לשכור דירה והוציאו בגין תקופת שכירות זו סך של 42,000 שקלים, על כן דרשו לקבל החזר על דמי השכירות שנאלצו לשלם, ואף דרשו לקבל את סכום הפיצוי הקבוע בהסכם בסך של 200 דולר עבור כל חודש איחור ובסכום כולל של 4,200 דולר.

 

התובעים הזמינו מומחה מטעמם, אשר על פי חוות דעתו המקור לליקויים הינו פגם בתכנון ובבניה, והעבודות בוצעו באופן רשלני ולא מקצועי. עוד קבע כי חלק מהעבודות כלל לא הושלמו והצנרת הותקנה בניגוד לתקנים.

 

המומחה העריך כי עלות התיקונים היא בסך של 141,000 שקלים, והעריך כי הזמן הסביר לביצוע העבודות הוא כשלושה שבועות, במהלכן לא יוכלו הדיירים לקיים אורח חיים סביר בדירה, ויאלצו למצוא דיור חלופי.

 

התובעים פנו לחברת הקבלן בבקשה לתקן את הליקויים, אולם הם לא קבלו מענה, על כן הם דרשו לקבל פיצוי כולל בסך של 358,000 שקלים.

 

התובעים חייבים סך של 90,000 שקלים עבור יתרת התמורה על הדירה

 

חברת הקבלן טענה כי במועד חתימת ההסכם, הדירה היתה בנויה וראויה למגורים, כך שהקונים רכשו מוצר מוגמר ולא דירה על הנייר.

 

לטענתה, התביעה הינה אמצעי לחמוק מתשלום יתרת התמורה עבור הדירה, מאחר והקונים נמנעו מלאפשר לה לבדוק את הליקויים הנטענים ולתקנם קודם להגשת התביעה. עוד ציינה כי הקונים פלשו לדירה, טרם שילמו את מלוא התמורה, שהינה תנאי לקבלת החזקה, והם חייבים למעלה מ- 90,000 שקלים. 

 

מומחה מטעם בית המשפט בדק את הדירה וקבע כי קיימים מספר ליקויים וסך כל עלות התיקונים עומדת על 18,500 שקלים כולל פיקוח הנדסי. על פי חוות דעתו, בדירה קיימם סדקים ורטיבות במספר מוקדים, ונדרש לבצע בה תיקוני נגרות, עבודות טיח וצבע, ועוד עבודות פיתוח שונות. בית המשפט קיבל את חוות דעתו בנוגע לעלות הליקויים.

 

חברת הקבלן תפצה את הקונים בגין ליקויי בנייה ואיחור במסירה

 

בית המשפט דחה את הטענה כי התובעים פלשו לדירה, וקבע כי הדירה נמסרה באיחור לא מוצדק של 16 חודשים, על כן הנתבעת נדרשת לפצות את הקונים בגין האיחור על פי סכום הפיצוי הקבוע בהסכם. בנוסף היא נדרשת לשפות את התובעים על תשלום שכר דירה במהלך תקופה זו.

 

בסופו של דבר חייב בית המשפט את חברת הקבלן לשלם לתובעים סך של 80,000 שקלים, הכולל: שכר דירה, עלות התיקונים ופיצוי בגין עוגמת נפש בשל ליקויי הבנייה. בנוסף הנתבעת חויבה בהוצאות משפט בסך של 13,000 שקלים.

 

ת"א 1005-09 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.