www.what2do.co.il

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

דרגו את המאמר
  התקבלו 3 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

חוק המכר נועד להגן על רוכשים מפני בניה רשלנית של הקבלן, שלא לפי תכנית הבניה, או שלא לפי תקנות הבניה והבטיחות. החוק קובע את משך האחריות של הקבלן על ליקויי בניה ומאפשר לרוכשים לדרוש ממנו לתקן את הנזק או לקבל פיצוי כספי מתאים, עבור תיקון ליקויים שונים בנכס, או תקלות שהתגלו לאחר מסירתו.

 

תקופת הבדק משתנה בהתאם לפגם, ונמשכת בין שנה אחת עד שבע שנים. תקופת אחריות הקבלן מתחילה במועד שבו מסתיימת תקופת הבדק ונמשכת שלוש שנים. במקרה של אי התאמה יסודית, אם הוכח כי מקור אי ההתאמה הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לא חלה מגבלת התיישנות.

 

כדי לממש את הזכות המנויה בחוק המכר, רוכש הדירה נדרש להודיע לקבלן על הליקויים ולדרוש ממנו לתקנם. עם זאת, החוק אינו מגן רק על הקונה, אלא מגן גם על זכויותיו של המוכר מבחינת ליקויי הבניה, וכאשר קונה מתלונן על ליקויים לאחר מסירת הדירה, הוא נדרש להעניק לקבלן או למוכר הזדמנות נאותה לתקנם בתוך פרק זמן סביר.

 

תביעה נזיקית בגין אי תיקון ליקויים

 

כאשר מדובר בליקויים שהקבלן מסרב לתקן, ניתן להגיש נגדו תלונה לרשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון, ואף ניתן להגיש נגדו תביעה נזיקית בבית המשפט לתשלום פיצויים, בגין רשלנות או בגין הפרת חובה חקוקה.

 

לפי חוק המכר, קבלן המוכר דירה חדשה נושא באחריות כלפי הרוכשים, עבור תיקון ליקויים שנתגלו בדירה בתקופה שלאחר מסירתה, בהתאם לסוג הליקוי. האחריות מתחלקת לשתי תקופות: תקופת הבדק ותקופת האחריות. את האחריות לתיקון אי התאמות לא ניתן לבטל, לשנות ולקצר את תקופת הבדק והאחריות, גם לא בהסכמת או ויתור הרוכש בהסכם המכר.

 

האחריות לתיקון ליקויים מוטלת על הקבלן אם הנכס או כל דבר שבו שונים מן האמור במפרט, בתקן רשמי או בתקנות הבניה. אם במהלך תקופת האחריות התגלתה אי התאמה בדירה, ואף אם התגלתה לאחר תקופת האחריות, אי התאמה יסודית שבגינה הדירה לא מתאימה ליעודה.

 

חובת ההוכחה בתקופת האחריות מוטלת על הרוכשים

 

במהלך תקופת הבדק חובה על הקבלן לתקן את הליקוי אלא אם הוכח שהליקוי נגרם באשמת רוכש הדירה כתוצאה של שימוש לא נכון, הזנחה או תחזוקה לקויה. תקופה זו מתחילה עם מסירת החזקה בדירה, והיא נמשכת בין שנה לשבע שנים על פי מהות הליקויים, כך לדוגמה, אחריות הקבלן בגין ליקוי בצנרת נמשכת כשנתיים, ואחריות בגין קילופים ניכרים בחיפויים חיצוניים נמשכת כשבע שנים.

 

עם סיום תקופת הבדק מתחילה תקופת האחריות למשך שלוש שנים. להבדיל מתקופת הבדק, בתקופת האחריות חובת ההוכחה חלה על רוכש הדירה, ועליו להוכיח שהליקוי נובע מהתכנון, מהעבודה או מהחומרים שבהם השתמש הקבלן. לאחר תקופת האחריות חלה אחריות הקבלן לתקן ליקויים מהותיים של יציבות ובטיחות ליקויים, שמקורם בשלד או ביסודות הבניין, ללא הגבלת זמן.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.