www.what2do.co.il

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

דרגו את המאמר
  התקבלו 2 דירוגים בציון ממוצע: 5.0 מתוך 5

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

חוק המכר מגדיר ליקויי בניה כפער בין מה שהובטח לרוכש הדירה במסגרת הסכם מכר ולבין מה שקיים בשטח. הליקויים יכולים לבוא לידי ביטוי בשלד, בצנרת, באיכות הגימור, בריצוף ובפער בין התכניות שאושרו לבין מה שנבנה בפועל, או בתקלות שאינן עומדות בדרישות, על פי התקנים ותכניות הבניה.

 

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף נפוצים ביותר. הליקויים בעלי רמת מורכבות גבוהה ועלות תיקונם בדרך כלל יקרה מאוד. ליקויים בריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי במשטחים מבלי שבוצעו שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד.

 

המשותף לכל ליקויי בניה היא העובדה שהם נגרמו בשלב כלשהו בתהליך הבניה, והקבלן מחויב על פי החוק לתקן כל ליקוי בניה הקיים בדירה. גם אם הרוכש ביצע תיקון עצמאי של הליקויים בדירה, הוא רשאי להגיש תביעת פיצויים נגד הקבלן אודות כל הנזק וההוצאות שנגרמו לו, כולל מימון חוות דעת של מומחים, תשלום לאנשי מקצוע ועוד.

 

תקופת בדק בית ותקופת האחריות

 

ישנן שתי תקופות אחריות של הקבלן הנוגעות לליקויי בניה: תקופת הבדק שתחילתה מעת מסירת הדירה והיא מחולקת למספר שנים בהתאם לטיב הליקוי, ותקופת אחריות שנמשכת עוד שלוש שנים מעבר לתקופת בדק הבית. תקופת בדק בית לליקוי בניה בריצוף וחיפוי פנים לרבות שקיעות ושחיקה נמשכת כשנתיים.

 

למרות תקופת בדק הבית ותקופת האחריות, רוכש הדירה רשאי, לפי חוק ההתיישנות לתבוע את הקבלן או היזם במשך תקופה של שבע שנים, בנוגע לליקויי בניה ללא קשר לטיב הליקוי.

 

אולם חשוב שהרוכש לא יתמהמה ויודיע לקבלן בהקדם על כל ליקוי בניה הקיים בדירה. כך ניתן יהיה למנוע את התדרדרות המצב, לתקן ולעקוב כדי לוודא כי הליקוי תוקן כראוי. במקרים מיוחדים, כאשר קיימים ליקויים נסתרים או יסודיים, ההתיישנות מתחילה מרגע שהליקוי התגלה לראשונה כך שלמעשה אין מגבלת התיישנות בתביעת ליקויי בניה.

 

האם יש להחליף את כל הריצוף או רק חלק מהאריחים?

 

כדי לתקן את ליקויי הבניה בריצוף יש לפנות לאנשי מקצוע מומחים, ולקבל חוות דעת לגבי מהות הפגמים באריחים, סוג התיקון הנדרש, להחליט האם יש להחליף את כל הריצוף או רק חלק מהאריחים, מהו משך זמן העבודות ומהי העלות המשוערת, כאשר ברוב המקרים יש לעזוב את הבית למשך זמן ביצוע עבודות התיקון.

 

לאור ממצאי המומחים, יחליט בית המשפט האם לזכות את הדיירים בעלות החלפת ריצוף מלאה, או לפסוק פיצוי לאור מכלול הראיות והטענות. במקרה שניתנה לקבלן הזדמנות לתקן את הליקויים והוא ביצע זאת באופן חלקי, או באיכות ירודה, אין מקום לכפות על הרוכש לתת לקבלן הזדמנויות חוזרות ונשנות לבצע עבודות שכבר ניתנה לו ההזדמנות לבצע. מעבר לפיצוי הכספי בגין התיקון והנזקים הכלכליים אשר נגרמו לרוכש, ניתן לטעון גם לפיצויים עבור עגמת נפש והסבל שנגרם לרוכשים עקב ליקויי בניה בריצוף.
 

לשאלות, תגובות או הערות לחץ/י כאן

 


מאמרים נוספים בתחום

ועד בית בבניין משותף - האם קיימת סמכות משפטית?

האם ועד בית רשאי להגיש תביעה בגין ליקויי בנייה כנגד הקבלן אשר בנה את הבית במסגרת עסקת קומבינציה? האם ועד הבית הינו סמכות משפטית? 

תביעה על סך 7 מיליון שקלים בגין ליקויי בנייה

דיירי פרויקט המגדלים היוקרתיים במרינה בהרצליה הגישו תביעה כנגד הקבלנים אשר בנו את הפרויקט בגין "ליקויי בנייה קשים" לטענתם.  

איחור במסירת דירה מקבלן על פי תיקון מספר 5 בחוק המכר

באילו מקרים איחור במסירת דירה מקבלן מהווה הפרה של הסכם הרכישה ומהו שיעור הפיצויים שלו זכאים הרוכשים בעקבות האיחור?  

התיישנות תביעת ליקויי בנייה

חוק מכר הדירות מחייב את הקבלן לתקן ליקויי בנייה במקרה שתוכח אחריות לפי החוק, לתקופות של עד עשר שנים מיום מסירת הדירה, בגין פריטים שונים בדירה ובבניין. 

תביעת ליקויי בניה בריצוף - מי אחראי לתקן את הליקויים?

ליקויי בניה הקשורים בבעיות ריצוף יכולים לבוא לידי ביטוי בהתקנת משטחים ללא שיפועים או נקודות ניקוז מתאימות, בשל הפרשי גבהים בין אריחים, כתמים, סדקים ושברים באריחים, ליקויים בחיתוכים ועוד. 

ליקויי בניה אסתטיים: באילו מקרים תוגש תביעה?

סדקים בקירות, צביעה לא מדויקת, ואי אחידות בריצוף מהווים ליקויי בניה אסתטיים שאינם עלולים לפגוע בביטחות הדיירים, אך יכולים לפגוע ברמת הסיפוק ושביעות רצונם, בעיקר כאשר מדובר בדירה חדשה.  

ליקויי בנייה: כיצד להגיש תביעת פיצויים בגין נזקי רטיבות?

אחד מליקויי הבנייה הנפוצים ביותר הוא נזקי רטיבות. נזקי רטיבות גורמים להופעת עובש בקירות, לקילופי טיח וצבע, לקצר במערכת החשמל, להיחלשות המבנה וסכנה ליציבותו ואף לירידת ערך הנכס. 

מהי תקופת בדק בית המוטלת על הקבלן?

תקופת בדק בית מתחילה מעת מסירת דירה חדשה לידי הרוכשים והיא נמשכת בין שנה אחת לשבע שנים בהתאם לטיב הליקוי, ובמהלכן הקבלן מחויב לתקן את הליקויים או לפצות את הקונים בגין הנזק.  

מהי תקופת אחריות לפי חוק המכר?

בתקופת האחריות שנמשכת שלוש שנים, האחריות לתיקון ליקויים לא מוטלת על הקבלן באופן אוטומטי, ועל הקונה להוכיח כי מקור הפגם הוא בתכנון, בעבודה או בחומרים לקויים שאינם בהתאם לתקנים או למפרטים מקובלים. 

הגנה על רוכשי דירות מקבלן באמצעות מתן בטוחות

קבלן המוכר דירה חדשה, מחויב למסור לרוכש בטחונות לצורך הבטחת ההשקעה עד להשלמת רישום הזכויות. הבטוחות השכיחות הן מתן ערבות בנקאית ורישום הערת אזהרה. המידע המוצג באתר זה אינו מהווה יעוץ משפטי או כל יעוץ אחר. נכונות המידע עלולה להשתנות מעת לעת. כל המסתמך על המידע באתר עושה זאת על אחריותו בלבד. הגלישה באתר היא בכפוף לתנאי השימוש.